پزشکی

ویتامین D در پیشگیری از ابتلا به کرونا مؤثر است؟

در روزهای شیوع کروناویروس در ایران و جهان، توجه بسیاری از مردم معطوف به راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا است. در این بین، پرسشی که رایج شده این است که آیا مصرف ویتامین دی می‌تواند در پیشگیری از کروناویروس مفید باشد؟ این نوشتار روی پاسخ این پرسش تمرکز دارد. در ادامه خواهیم دید که رابطه‌ی ویتامین D و کرونا چیست؟

تأثیر ویتامین D روی سیستم ایمنی بدن

بهترین روش برای مقابله با کرونا پیشگیری از ابتلا به آن است و یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا این است که سیستم ایمنی بدن را قوی کنیم. همین مسئله است که موجب پررنگ‌شدن نقش ویتامین دی برای مقابله با کرونا شده، چراکه ویتامین دی در تقویت وضعیت سیستم ایمنی بدن مؤثر است.

در واقع ویتامین دی نقش‌های زیادی در بدن دارد و چند تا از مهم‌ترین اعضای بدن برای کارکردی مناسب به این ویتامین نیاز دارند از جمله همین سیستم ایمنی بدن.

ویتامین دی ازآن‌جا که از خواص ضدالتهابی برخوردار است می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی مفید باشد. افزون بر این، ویتامین دی اثرات مبارزه‌ی monocytes و macrophages را با پاتوژن‌ها [یعنی عوامل بیماری‌زا] افزایش می‌دهد و بنابراین از این طریق نیز می‌تواند به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن کمک کند.

تحقیقات متعددی نیز روی تأثیر مثبت ویتامین دی روی سیستم ایمنی بدن صحه گذاشته‌اند و خصوصاً دریافته شده که بسیاری از کسانی که به عفونت‌های ویروس مبتلا می‌شوند از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند.

 تأثیر ویتامین D در جلوگیری از ابتلا به کرونا

باوجودی‌که چند ماه از شیوع کروناویروس در چین و سایر کشورهای جهان می‌گذرد هنوز تحقیقات در مورد این ویروس ادامه دارند و هیچ حکم قطعی‌ای برای پیشگیری از کرونا و درمان آن وجود ندارد، بنابراین در عین آن که تا حد زیادی تأثیر مثبت ویتامین D روی سیستم ایمنی ثابت شده، هنوز با قطعیت نمی‌توان در مورد ارتباط مثبت ویتامین D و پیشگیری از کرونا صحبت کرد. تا کنون نیز به طور اختصاصی مطالعه‌ای در مورد تأثیر ویتامین D بر پیشگیری از کرونا انجام نشده اما این امید وجود دارد که به تازگی این مطالعه انجام گیرد و احتمالاً نتیجه‌ی آن هم مثبت باشد.

بیشتر بخوانید
7 نکته پیرامون نگهداری دارو در منزل [نگهداری دارو در یخچال]

با این حال در کل با توجه به آن که ویتامین دی تأثیری مثبت روی سیستم ایمنی بدن دارد و در بسیاری موارد هم دریافته شده که کمبود ویتامین D می‌تواند خطر ابتلا به عفونت ویروسی را افزایش دهد، پیشنهاد می‌شود در این دورانی که ویروس کرونا شایع است و هر آن احتمال ابتلا به آن وجود دارد، توجه زیادی به ویتامین دی داشته باشید.

اهمیت توجه به میزان ویتامین D در بدن در روزهای قرنطینه

افزون بر آن که ویتامین دی ممکن است در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا مؤثر باشد، نکته‌ی دیگری که در این بین وجود دارد این است که در حال حاضر بسیاری از مردم خود را در خانه قرنطینه کرده‌اند و از آن‌جا که اصلی‌ترین منبع ویتامین D نور خورشید است شاید نیاز به ویتامین D در افرادی که خود را قرنطینه کرده‌اند در حال حاضر بسیار بیشتر از همیشه باشد.

در چنین شرایطی توصیه می‌شود بیشتر به ویتامین دی در بدن توجه کنید.

مصرف ویتامین دی محدودیت دارد

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که نباید با خود بگویید «من مکمل ویتامین D می‌خورم، اگر برای کرونا فایده نداشته باشد هم در کل ضرر که ندارد!». این سخن اشتباه است، چراکه افزایش مقدار ویتامین دی در بدن می‌تواند موجب مسمومیت شود و مضرات دیگری هم به همراه داشته باشد.

در کل بهتر است اگر مکمل ۵۰۰۰۰ واحدی آن را تهیه کردید، ماهی یک قرص یا لااقل دوهفته‌ای یک قرص مصرف کنید.

در آخر باری دیگر قابل‌تأکید است که هنوز خبری قطعی در مورد مفید بودن مصرف ویتامین D برای پیشگیری از ابتلا به کرونا منتشر نشده است و در واقع هنوز تحقیقی مجزا در مورد ارتباط این ویتامین با پیشگیری از کرونا انجام نگرفته است.

بیشتر بخوانید
دومین محموله‌ی واکسن روسی کرونا وارد کشور شد + عکس

بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین D

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پانزده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا