خبر ببر

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل خانواده خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمانی‌که سخن از وکالت به میان می‌آید، به دلیل حجم نسبتاً بالای پرونده‌های خانواده، وکالت در این پرونده‌ها از جمله ازدواج، نفقه، مهریه، حضانت و ملاقات فرزندان و مواردی از این قبیل به دهن افراد متبادر می‌شود. این موضوع به دفعات برای وکلا تکرار‌ شده است که هنگام صحبت‌کردن با آشنایان و یا حتی موکلین این سؤال از آنان پرسیده می‌شود که شما وکیل خانواده هستید؟ یا این‌که امکانش هست وکیل خانوادگی ما شوید؟ این تفکر نشأت‌گرفته از فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی است و در عمل کمتر وکیلی را خواهید دید که تمام زندگی حرفه‌ای و زمان کاری خود را به یک خانواده خاص اختصاص دهد.

به همین دلیل وکیل خانواده چندان معنایی ندارد اما منظور از وکیل خانواده یا وکیل خانواده متخصص، فردی است که تخصص، تجربه و علم خود را در امور دعاوی خانواده تقویت نموده و در انتخاب پرونده‌ها نیز تلاش نموده است تا غالب حجم پرونده‌های قضایی خود را در امور خانواده برگزیده و به تجربه و دانش خود در باب این موضوعات عمق بیشتری ببخشد. پرونده‌های خانواده به گونه‌ای حائز اهمیت هست که مجتمع‌های ویژه‌ای را در تبریز و سایر شهرها به عنوان مجتمع قضایی تخصص خانواده برگزیده‌اند و در این مراجع به پرونده‌های خانوادگی رسیدگی می‌شود.

وکیل در تبریز

بهترین وکیل خانواده کیست؟

 بسیاری از امور مرتبط با خانواده از جمله ازدواج، تابع تشریفات جدی قانونی است و در صورتی‌که این تشریفات مراعات نشود، ممکن است تبعات سنگینی برای طرفین به دنبال داشته باشد، لذا بهترین وکیل خانواده فردی است که از تمامی این تشریفات آگاه بوده و موکل خود را نیز از جزء‌به‌جزء این تشریفات آگاه نموده و نتایج عدم رعایت آن را نیز به ایشان اطلاع دهد.

وکیل در تبریز: وکالت در پرونده‌های خانواده نیز هم‌چون سایر حوزه‌های وکالت نیازمند صفات و ویژگی‌‌های عمومی هم‌چون پاکدستی، سلامت اخلاق، صداقت، سلامت رفتار، علم، دانش و آگاهی نسبت به مسائل خانواده، آگاهی از قوانین روزآمد و رویه‌های موجود در محاکم و موارد متعددی از این قبیل است؛ اما علاوه بر تمامی این موارد، وکیل متخصص خانواده بایستی تجربه لازم در این مباحث را داشته و به میزان نسبتاً چشم‌گیری از توانایی‌های روان‌شناسی، روان‌کاوی و جامعه‌شناسی نیز بهره‌‌مند باشد، چراکه در بسیاری از دعاوی مطروحه در امور خانواده منشأ دعوی جایی غیر از موضوع دعواست. به عنوان مثال زوجه به دلیل این‌که قصد جدایی دارد و هنگام ازدواج یا پس از آن حق توکیل را از زوج اخذ ننموده است، به منظور وارد ساختن فشار به زوج، نسبت به مطالبه حقوق مالی خود اقدام نموده و بر این موارد پافشاری می‌نماید؛ در حالی که شاید این موضوع را بتوان خارج از محاکم قضایی با استفاده از روش‌های جایگزین حل اختلاف و تکنیک‌ها و فنون مذاکره و میانجی‌گری حل‌وفصل نمود.
برخی از پرونده‌های خانواده ممکن است در صورتی‌که به عنوان دادخواست مستقیم طرح شود، به نتیجه نرسیده و اینجا دقیقاً همان نقطه‌ای است که وکیل متخصص خانواده ورود کرده و استراتژی لازمه جهت رسیدن به نتیجه مطلوب را تعیین می‌کند و ممکن است پیش از ثبت دادخواست اصلی، چندین دادخواست مقدماتی طرح‌کرده و از این طریق مسیر را برای وصول نتیجه مناسب هموار نماید.

بیشتر بخوانید
رنگ سال 1401 چه رنگی است؟

وکالت در تبریز

اهمیت اخذ وکیل خانواده

خانواده واحد اجتماعی کوچکی از یک جامعه به حساب می‌ آید. هر یک از اعضای یک خانواده علاوه بر وابستگی عاطفی و رابطه احساسی که با یکدیگر دارند؛ تکالیف و وظایفی نیز در جایگاه خود، برعهده دارند و با توجه به جایگاهشان در خانواده، موظف به انجام این تکالیف هستند. قوانینی در رابطه با حقوق خانواده و حل اختلاف بین آنان وضع‌شده است. برای دریافت مشاوره حقوقی آنلاین به صفحه ما مراجعه نماید.

وظایف وکیل خانواده چیست؟

هر یک از وکلایی که در حوزه‌های تخصصی فعالیت می‌ کنند، وظایف ویژه‌ای را دارند و وکیل خانواده نیز از این موضوع مستثنی نیست. وکیل خانواده شاید در مرحله اول وظیفه‌ای پیشگیرانه را بایستی ایفا نماید، مثلاً با توضیح کامل و تفهیم شروط ضمن عقد ازدواج، تعهدات، حقوق و تکالیف طرفین را برای آنان شفاف‌سازی نماید و از این طریق جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند و اختلافات را در آینده بگیرد. در مرتبه بعدی وظیفه اصلاحی و ایجاد صلح و سازش را باید ایفا نماید و سعی کند امور را خارج از دادگستری حل‌وفصل نماید. نهایتاً هم باید در کلیه حقوق و تکالیف طرفین از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، جهیزیه مرد و زن، هدایا، حضانت و مواردی از این قبیل مدافع حقوق موکلش باشد و مصلحت ایشان را در این زمینه رعایت نماید.

در چه دعاوی‌هایی می‌توان از وکیل خانواده استفاده کرد؟

دعاوی خانواده به مواردی گفته می‌شود که مربوط به مسائل قانونی در حوزه مشکلات خانوادگی می‌باشد. این حوزه دعاوی مختلف و زیادی دارد که می‌خواهیم به برخی از پرتکرارترین آن‌ها بپردازیم و در این دعاوی بهتر است تا از وکیل خانواده مجرب و متخصص استفاده شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید.

بیشتر بخوانید
سرنوشت اینترنت در ایران به کجا خواهد رسید؟

یکی از دعاوی پرتکرار که در کشور ما بسیار زیاد‌شده است، طلاق توافقی می‌باشد. این نوع طلاق به این‌صورت است که زوجین باید در مورد همه حق و حقوق‌های خود به توافق برسند تا بتوانند روند طلاق را به راحتی طی نمایند. برای این بخش هم نیاز است تا از وکیل خانواده متخصص استفاده شود.

مورد دومی که در آن باید از وکیل خانواده استفاده شود، دعوی طلاق از طرف زن می‌باشد که جزء سخت‌ترین و طولانی‌ترین روش‌های طلاق محسوب می‌شود و دلیل هم این است که چون از نظر قانون حق طلاق با مرد است به همین دلیل زن باید ادله قابل استناد ارائه دهد که بتواند روند طلاق را برای خود آسان‌تر کند و یا وکالات در طلاق از طرف مرد داشته باشد.

مورد دیگری که باید در روند پرونده آن از وکیل خانواده استفاده شود، طلاق از طرف مرد می‌باشد. این نوع طلاق از آن‌جایی که در قانون حق طلاق با مرد می‌باشد این روش نسبت به طلاق از طرف زن راحت‌تر بوده و زودتر به جواب می‌رسند اما در هر صورت پرونده‌های خانواده یک روند مشخصی را باید طی نمایند و زمانبر می‌باشند.

از دیگر مواردی که می‌توان از وکیل خانواده متخصص در آن استفاده کرد تا به یک نتیجه مطلوب رسید، دعوی اجرا گذاشتن مهریه می‌باشد. مهریه در هر صورت حق زن می‌باشد و اگر مرد نخواهد مهریه زن را پرداخت نماید، زن می‌تواند برای مطالبه مهریه خود اقدام نماید. شرایط خاصی وجود دارد که مرد می‌تواند مهریه زن را پرداخت نکند.

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل خانواده پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری: با توجه به آن‌چه در پیش‌رو داشتیم با دعاوی خانوادگی و انواع آن تا حدودی آشنا شدیم. متأسفانه این روز‌ها تعداد طرح دعاوی خانوادگی، علی‌الخصوص دعوای طلاق و مهریه در مراجع قضایی هر روز بیش از روز قبل است. کانون مقدس خانواده یکی از خطیرترین و پرارزش‌‌ترین نهادها و اجتماع‌‌های موجود در جامعه می‌ باشد و از همین روی نیز دعاوی خانوادگی تحت هر عنوانی که در مراجع قضایی مطرح گردد از اهمیت بی‌شماری برخوردار می‌ شود.

بیشتر بخوانید
خرید انواع کارتن پستی قهوه ای در سایزهای مختلف

لازم به ذکر است که برای حل‌وفصل تمامی مشکلات و اختلافات خانوادگی، لازم است که از یک وکیل خانواده خبره و متبحر پایه یک دادگستری، استفاده شود تا در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن بهترین نتیجه مورد نظر طرفین بدست آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

10 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا