پزشکی

ونتیلاتور درمانی برای بیماران کرونایی بی‌زحمت و دردسر نیست

افرادی تاکنون به کرونا مبتلا نشده‌اند و آن را جدی نمی‌گیرند حتما بخوانند!

این روزها شاهد افسار گسیختگی ویروس کرونا و اصطلاحا وحشی شدن آن در موج سوم شیوعش در کشور هستیم. کووید-۱۹ برای خودش رقص مرگ به راه انداخته و در حال جا‌به‌جایی انواع رکوردهای بستری‌ها و قربانیان روزانه است. به همین دلیل می‌خواهیم هشدارهای جدی یکی از عوامل زحمتکش و فداکار کادر درمانی کشور در رابطه با ونتیلاتور درمانی بیماران کرونایی را به سمع و نظر شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر برسانیم.

این پزشک قویا هشدار می‌دهد و می‌گوید:

این مطالب را برای آن دسته از افرادی می‌گویم که هنوز باور ندارند و نمی‌دانند قرار گرفتن در زیر دستگاه ونتیلاتور چه معنایی دارد و اصرار هم دارند به کارهای اشتباه خود و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و مسافرت رفتن در روزهای تعطیل ادامه دهند. اول از همه بگویم که دستگاه ونتیلاتور یک دستگاه ماسک اکسیژن نیست و هیچ شباهتی هم به آن ندارد که کادر درمانی بیایند آن را بر روی صورتتان نصب کنند، آن هم در حالی که راحت لم داده‌اید و مشغول مطالعه روزنامه هستید.

ونتیلاسیون برای بیمار مبتلا به کووید-۱۹ به معنی فرو کردن دردناک یک شلنگ به داخل حلق بیمار است. این شلنگ در حلق بیمار تا زمانی که بیمار زنده بماند یا بمیرد، در جای خود باقی خواهد ماند. چنین کاری در حالت بیهوشی بیمار، بدون اینکه قادر به جا‌به‌جا شدن باشد، انجام می‌شود. شلنگی که از دهان بیمار به لوله هوا متصل است این امکان را برای بیمار فراهم می‌سازد تا با ریتم دستگاه، ریه اکسیژن مورد نیاز بدن را تامین کند. در چنین شرایطی بیمار نه توانی دارد که صحبت کند، حتی غذا بخورد و یا هر کار طبیعی دیگری انجام دهد. به طور کلی و به بیان پزشکی می‌توان چنین استنباط کرد که: “این ونتیلاتور است که در چنین وضعیتی بیمار مبتلا به کووید-۱۹ را سعی می‌کند زنده نگه می‌دارد.”

بیشتر بخوانید
ریزش موی نوزاد ناشی از چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

 در ادامه برای درمان بیمار، یک شلنگ را به مظور رساند غذاهای مایع از طریق بینی یا پوست وارد معده شما می‌کنند. سپس یک کیسه چسبناک را به باسن بیمار می‌چسبانند تا دفع او را (که احتمالا تحت آن شرایط اسهال گونه است) جمع کند. بعد از آن لوله دیگری برای جمع آوری ادرار به فرد بیمار وصل می‌شود. در گام بعدی یک IV برای ورود مایعات و دارو و یک i-line برای نظارت بر وضعیت فشار خون به بدن بیمار وصل می‌شود که کاملا بسته به دوزهای دقیق از پیش محاسبه شده است.

پرستاران در ادامه می‌بایست هر یک ساعت، یک بار مرتبا اندام بیمار را جابه‌جا کنند. در همین راستا باید پتوی مخصوصی زیر بیمار متصل به دستگاه ونتیلاتور قرار دهند. پتویی که در آن مایعی سرد و تقریبا یخی در جریان است تا به این طریق به پایین آوردن دمای ۴۰ درجه‌ای و تب دار بدن بیمار کمک کند.

پس توجه کنید که کووید-۱۹ شباهتی به آنفولانزا ندارد. پس اگر نمی‌خواهید کادر درمان را بیش از این شرایطی که با آن مواجه هستند، آزار دهید و از آشنا شدن با این دستگاه دوری کنید، پس اکیدا توصیه می‌کنیم دستورالعمل‌های بهداشتی و محافظتی را رعایت نمایید.

توجه داشته باشید که ۲۰ روز پس از قرار گرفتن تحت چنین درمانی، یک بیمار جوان ۴۰ درصد از ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهد، دهان و تارهای صوتی‌اش آسیب می‌بینند و این امکان وجود دارد که دچار عوارض قلبی و ریوی شود. به همین خاطر است که افراد مسن و کسانی که بنیه ضعیفی دارند در این فرآیند درمانی تاب نمی‌آورند و جان خود را از دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید
روش‌های آسان تهیه ماده ضد عفونی کننده برای پبشگیری از کرونا

از دیگر عوارض این روش درمانی این است که احساس ناراحتی و درد در بیمار باعث می‌شود که پزشکان برای مطمئن شدن از تحمل شلنگ توسط بیمار و تا هنگامی که بودن دستگاه مورد نیاز باشد به تجویز داروهای مسکن روی بیاورند. به بیان بهتر این وضعیت به معنای قرار گرفتن در یک حالت کمای مصنوعی است.

در رابطه با روزهای کرونایی ضمن توصیه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و محافظتی پیشنهاد می‌کنیم ضمن خود قرنطینگی و ماندن در خانه پیشنهاد می‌کنیم همچنین بخوانید: ۱۹ پیشنهاد برای خانه نشینی در زمان قرنطینه کرونایی برای افزایش شادی

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا