زیست ‌محیطی

ماجرا وقف جنگل آق‌مشهد چیست؟ | بررسی کامل ماجرایی به قدمت ۶ قرن

سازمان جنگل‌ها می‌گوید که از رئیس قوه قصاییه درخواست کرده به پرونده جنگل آق‌مشهد ورود و وقف آن را باطل کند. درخواستی که پیش از این، یک بار دیگر هم در دوره رئیس سابق قوه قضاییه مطرح اما رد شده بود. نام جنگل آق مشهد که از مرغوب‌ترین عرصه‌های جنگلی هیرکانی است، هفته‌هاست بر سر زبان افتاده است. آق‌مشهد روستایی در ۳۵ کیلومتری ساری است که امام‌زاده حارث در آن قرار دارد.

موضوع به سال ۸۳۵ هجری شمسی بازمی‌گردد که آمیرزاعبدالله ساروی این جنگل را وقف امام‌زاده حارث کرد. مساحت جنگل همان طور که در رسانه‌ها اعلام شده ۵۶۰۰ هکتار معادل ۵۶ کیلومتر مربع است. برای درک بهتر جالب است بدانید مساحت شهر سازی ۸۰ کیلومتر مربع  است و این یعنی جنگل آق‌مشهد از نظر وسعت، فقط کمی از ساری،مرکز استان مازندران، کوچک‌تر است.

در وقف‌‌نامه جنگل مذکور چنین قید شده که این جنگل «وقف مراسم مذهبیف تعمیر و روشنایی بقعه متبرکه» شده است. حالا پس از گذشت تقریبا ۶ قرن از این وقف، «حسینعلی خادمی آق‌مشهدی» متولی و پیگیر موقوفه جنگل آق‌مشهد است. سال‌هاست که که اجازه زمین‌های کشاورزی و منازل روستاییان آق‌مشهد بر اساس وقف‌نامه موجود به این فرد پرداخت شده است.

خادمی خود را طلبه و فرهنگی معرفی می‌کند و می‌گوید:

تا سال ۸۲ هیچ مشکلی در اجرای وقف نداشتیم اما در همین سال اداره منابع طبیعی برای بازگرداندن این جنگل به دولت، شکایت کرد که ما آن را امری غیرشرعی می‌دانیم.
بنده حتی نوشته ۱۷۶ سال قبل شیخ مرتضی انصاری را که نوشته‌اند حق موقوفه را بدهید، نزد خود دارم.
یک بار معاون وزیر به بنده گفتند “ملکی را بگیر و در مقابل جنگل آق‌مشهد را به عنوان منابع طبیعی به دولت بازگردان” اما من هم به ایشان گفتم “این پیشنهاد برجامی تحمیلی را قبول ندارم و شرعا هم آن را درست نمی‌دانم.”
خیال می‌کنند اینجا اراضی فلسطین است که باید به هر قیمتی شده از دست من خارجش کنند.

خادمی واکنش تامل‌ برانگیزی هم نسبت به اعتراض ساکنان روستا داشته و می‌گوید:

برخی معتقدند اینجا ارث پدری آنهاست و نباید اجاره بدهند. به صراحت هم می‌گویم وقف ارث بردار نیست، درگیر جوسازی‌های این چنینی نمی‌شویم و باید حواسمان را جمع کنیم تا به دام این توطئه‌های نیفتیم.

این در حالی است که سازمان جنگل‌ها در جواب می‌گوید کسی که این جنگل را وقف کرده، اصلا مالک آن نبوده و حق انجام چنین کاری را نداشه استو مدیر کل حقوقی این سازمان با تشبیهی چنین استدلال می‌کند و می‌گوید چگونه ممکن است من بیایم کره ماه را وقف کنم وقتی مالک آن نیستم؟

بیشتر بخوانید
باغات یا آپارتمان‌ها ؟ | کدامیک مسئله تهران امروز است؟

بیشتر بخوانید: ایران جایی است که در آن، جنگل‌ها تبدیل به خاکستر می‌شوند

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا