پزشکیسبک زندگیکودکان و والدین

۶ وسیله بهداشتی ضروری برای نوزادان و کودکان

یکی از هیجان‌انگیز‌ترین اتفاقاتی که برای یک زوج می‌افتد، خبر آمدن یک نوزاد به جمع آن‌هاست. زمانی که متوجه می‌شوند قرار است نوزادی به جمع آن‌ها بپیوندد، به دنبال آماده‌کردن مقدمات می‌روند. یکی از این مقدمات، وسایل بهداشتی ضروری نوزاد است.

نوزادان نیز همانند بزرگسالان، به برخی وسایل بهداشتی نیاز دارند. در این مقاله می‌خواهیم تعریفی از وسایل بهداشتی نوزاد داشته باشیم و به معرفی ضروری‌ترین وسایل بهداشتی آن‌ها بپردازیم. علاوه‌بر این، بررسی می‌کنیم که چرا این وسایل مهم هستند، پس با ما همراه باشید.

تعریفی از وسایل بهداشتی شخصی نوزاد

نوزادان چه دختر چه پسر، همانند بزرگسالان وسایل شخصی دارند. این وسایل شخصی تنها مختص یک نوزاد است و در صورت استفادهٔ مشترک با افراد و نوزادان دیگر، امکان مبتلا به بیماری وجود دارد.

فرض کنید شما با ناخن‌گیر کوچک نوزادتان، ناخن‌های خود را بگیرید، مسلماً هم ناخن‌گیر خراب می‌شود و هم اگر بیماریی داشته باشید، به نوزادتان منتقل می‌شود.

ازآنجایی‌که نوزادان بیشتر مستعد بیماری هستند، باید بیشتر مراقب باشید و تمام وسایل شخصی آن‌ها را فراهم کنید. اگر نمی‌دانید این وسایل چه هستند و از کجا باید بهترین آن‌ها را متناسب با بودجهٔ خود خریداری کنید، حتماً سری به داروخانه داروچی بزنید.

چرا وسایل بهداشتی نوزاد مهم هستند؟

کودک تازه متولدشده، از سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به یک انسان بالغ برخوردار است، از این‌رو نیاز است حساسیت بیشتری روی نوزاد به خرج دهید و از نوزاد مراقبت ویژه کنید‌. البته این بدین معنا نیست که هر روز نوزاد را به حمام ببرید، چراکه عوامل بیماری‌زا را تشدید می‌کند.

بیشتر بخوانید
این محصولات ضدعفونی کننده تقلبی هستند

به‌طورکلی نمی‌توان نوزاد را تا یک زمان مشخصی به حمام برد. از سمتی پوست نوزاد بسیار حساس است و نمی‌توان از مواد ضدعفونی‌کننده‌ای که بزرگسالان استفاده می‌کنند، برای نوزادان نیز استفاده کرد. تمامی‌ این موارد باعث می‌شود مادر و پدر به‌دنبال وسایل بهداشتی ضروری کودک باشند.

وسایل بهداشتی نوزادان و کودکان

نوزادان و کودکان در مسیر ابتدایی زندگی بسیار حساس هستند، به‌گونه‌ای که با عدم رسیدگی، حتی یک سرماخوردگی ساده می‌تواند جان آن‌ها را بگیرد، بنابراین توجه به بهداشت کودک در این دوره حساس، باید زیر ذره‌بین قرار گیرد. اطلاع از وسایل بهداشتی ضروری نوزاد می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر مراقب نوزاد خود باشید. در ادامه با این وسایل آشنا می‌شوید.

  • فین‌گیر

فین گیر بچه یا پوآر بینی، یک وسیله استریل است که از پلی‌وینیل‌کلراید تولید می‌شود. با این وسیله مخاط بینی نوزاد خود را تخلیه کنید تا آسان‌تر نفس بکشد.

مثلاً زمانی که کودک سرما می‌خورد، راه‌های تنفس آن بسته‌شده و نیاز به تخلیهٔ مخاط بینی دارد که باید با فین‌گیر نوزاد انجام شود. حتی با تخلیهٔ این مخاط، غذا خوردن و شیر خوردن کودک آسان می‌شود. توجه داشته باشید که قبل از استفاده، باید پوآر را تخلیه کرده و بشویید. استفاده از این محصول دشوار نیست، اما برخی افراد نمی‌توانند به روش صحیح از آن استفاده کنند و باعث آسیب به مویرگ‌های بینی‌ کودک می‌شوند.

  • دندان‌گیر

از دیگر وسایل بهداشتی ضروری نوزاد، دندان‌گیرها هستند. دندانگیر نوزاد یا دندونی، اشیایی هستند که مخصوصاً برای جویدن نوزاد ساخته‌شده‌اند. زمانی که کودک در حال دندان‌درآوردن است، دچار درد و ناراحتی می‌شود. دندان‌گیر، درد درآوردن دندان را تسکین می‌دهد. کودک با این وسیله سرگرم می‌شود و تمرکزش از درد دندان برداشته می‌شود.

بیشتر بخوانید
داروی پیوند کلیه این روزها نادر است و بیماران را سخت اذیت می‌کند

همان‌طور که می‌دانید، نوزادان هر چیزی که به‌دستشان برسد را به دهان می‌برند؛ برخی از این اشیا آلوده هستند و کودک را بیمار می‌کنند. می‌توانید با خیال راحت دندان‌گیر را به‌دست کودک بدهید تا آن را به دهان ببرد.

دندان‌گیر‌ها در انواع مختلفی وجود دارند. معمولاً دندان‌گیر‌های پلاستیکی بسیار پرطرفدار هستند و آرامش بیشتری را برای کودک ایجاد می‌کنند.

  • ناخن‌گیر

ناخن محل تجمع انواع آلودگی‌ها است، از‌ این‌رو تمیزی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. کودکان به همه‌جا چنگ‌زده و همه‌چیز را در دست می‌گیرند. این موضوع باعث می‌شود زیر ناخن‌هایشان سیاه و کثیف شود. آن‌ها دستشان را مدام به دهان می‌برند و این باعث می‌شود مریض و بیمار شوند‌. علاوه‌بر این، نوزادان با ناخن‌های بلند، پوست صورت خود را می‌خراشند. یکی از وسایل بهداشتی ضروری نوزاد، خرید ناخن‌گیر نوزاد است که برای جلوگیری از موارد ذکرشده، باید خریداری شود. توجه داشته باشید چون ناخن‌های نوزاد بسیار کوچک است، از ناخن‌گیر‌هایی با سایز مناسب استفاده کنید.

  • پوشک

بچه را همیشه با پوشک می‌شناسند. پوشک بچه راحتی زیاد برای کودک و والدین آن فراهم می‌کند. از سمتی چون یک‌بار مصرف است، از پوست نوزاد به‌خوبی محافظت می‌کند. این وسیله از مهم‌ترین وسایل بهداشتی ضروری نوزاد است. چون از پنبه یا الیاف ساخته می‌شود، امکان جذب بالای ادرار و مدفوع را دارد. نکته‌ای که باید توجه داشته باشید، این است که در زمان مناسب آن را عوض کنید.

۶ وسیله بهداشتی ضروری نوزاد

  • مشما

از دیگر وسایل بهداشتی ضروری نوزاد، مشما است. مشما یا شورت گره‌ای، برخلاف پوشک که یک‌بار مصرف است، می‌تواند چندین بار مورداستفاده قرار گیرد. مشما محصولی ضدآب است که مانع از نفوذ رطوبت پوشک به لباس کودک می‌شود، از‌ این‌رو برای کنترل ادرار و مدفوع کودک بسیار مناسب است. این محصول از نرم‌ترین نوع PVC تهیه شده‌است و باعث هیچ‌گونه حساسیتی برای نوزاد نمی‌شود. البته توجه داشته باشید که مشما را خیلی سفت و محکم نبندید. با خرید این محصول، می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و درواقع ازنظر اقتصادی، بهتر از پوشک است.

  • کهنه

کهنه از دیگر وسایل بهداشتی ضروری است که همهٔ شما با آن‌ها آشنایی دارید. کهنه بچه پارچه‌ای مستطیلی از جنس پنبه خالص است که قابلیت شستشو دارد. این پارچه وسط مشما قرار می‌گیرد. شما باید کهنه را به‌صورت صحیح روی مشما قرار دهید و با گره‌زدن دو بخش قابل‌تنظیم مشما، آن را ثابت کنید.

بیشتر بخوانید
وقتی کسی سکته کرد، چه باید کنیم؟

۶ وسیله بهداشتی ضروری نوزاد

سخن پایانی

تا به این‌جای مقاله با وسایل بهداشتی ضروری نوزاد آشنا شدید. اما شاید برایتان سؤال ایجاد شود که از کجا باید این وسایل را بخریم؟ داروخانه‌ها بهترین مکان برای خرید این وسایل هستند. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به‌صورت حضوری به داروخانه بروید و خرید را انجام دهید، به داروخانه آنلاین داروچی مراجعه کنید؛ این داروخانه با ارائه و عرضه محصولات بهداشتی و ضروری باکیفیت‌ در حوزهٔ سلامت نوزاد، از برترین داروخانه‌های کشور است. برای خرید ابتدا با کارشناسان خبره این مجموعه تماس بگیرید و با دریافت مشاوره، بهترین و باکیفیت‌ترین محصول را با توجه به بودجه خود سفارش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا