اطلاعات‌محوربین‌المللیجهان

وزن سنجی مسافران قبل از پرواز

شرکت‌های هواپیمایی ممکن است از ترس سنگین شدن بیش از حد هواپیما، مسافران را قبل از پرواز وزن سنجی کنند.

به گزارش دیلی میل مسافران ممکن است قبل از سوار شدن به هواپیماها وزن سنجی شوند، زیرا آمریکایی‌ها روز به روز بیشتر چاق می‌شوند و FAA نگران است که هواپیما بیش از حد سنگین شود. شرکت‌های هواپیمایی وظیفه دارند وزن و تعادل هواپیمای خود را محاسبه کنند تا از قرار گرفتن تمام فاکتورها در حد مجاز اطمینان حاصل شود. با این حال، افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده باعث شده است که تعداد مسافر استاندارد مورد استفاده در صنعت هواپیمایی بر پایه متوسط ​​وزن مسافر منسوخ شده و استفاده از آن ناامن تلقی شود.

با وزن سنجی برخی مسافران در فرودگاه‌ها می‌توان عدد دقیق‌تری را برای میانگین وزن مسافر تعیین کرد تا تعداد صندلی‌های موجود در پروازها متناسب با آن تنظیم شود. دو سال پیش FAA بخشنامه‌ای را صادر کرد که در آن به مسائل وزن و تعادل هواپیماها پرداخته شده بود. بخشنامه‌های مشاوره‌ای از لحاظ قانونی لازم الاجرا نیستند، اما استانداردهایی را برای صنعت هواپیمایی تعیین می‌کنند که ممکن است به زودی پایبندی به آن استانداردها شروع شود. بنا بر گزارشات، زمان نهایی برای اقدام FAA پس از گذشت یک دوره اظهار نظر عمومی در بهار گذشته فرا رسیده است.

بخشنامه‌های مشاوره‌ای از لحاظ قانونی لازم الاجرا نیستند، اما استانداردهایی را برای صنعت هواپیمایی تعیین می‌کنند
بخشنامه‌های مشاوره‌ای از لحاظ قانونی لازم الاجرا نیستند، اما استانداردهایی را برای صنعت هواپیمایی تعیین می‌کنند

نظارت بر وزن و تعادل به دلایل ایمنی در پروازها چیز جدیدی نیست، اما با افزایش نرخ چاقی در ایالات متحده، وزن تخمینی مسافرانی که قبلاً از آن استفاده می‌شد، منسوخ شده است. بر اساس گزارشات CDC میزان چاقی در ایالات متحده ۴/۴۲ درصد بر طبق جدیدترین اطلاعات موجود در سال‌های ۱۸-۲۰۱۷، است. برای محاسبه بهتر وزن مسافران، ممکن است از نمونه‌گیری پیمایشی تصادفی استفاده شود که می‌تواند شامل وزن سنجی مسافران در گیت‌ها باشد. این فرایند برای مسافران کاملاً داوطلبانه بوده و هر مسافری با هر وزنی که داشته باشد، می‌تواند این کار را انجام ندهد.

بیشتر بخوانید
آشنایی و شناخت تکنیک‌های خرید سوپرمارکتی

در استانداردهای قدیمی FAA متوسط وزن ​​مسافر بزرگسال و چمدان دستی آنها ۱۷۰ پوند در تابستان و ۱۷۵ پوند در زمستان که شامل لباس اضافی می‌شود، ذکر شده است. طبق گزارش AirInsight Group، استانداردهای جدید این میانگین‌ها را به ترتیب به ۱۹۰ پوند و ۱۹۵ پوند افزایش داده است که به طور متوسط ​​شامل ۱۷۹ پوند در تابستان و ۱۸۴ پوند در زمستان برای زنان و در مقابل، متوسط ​​۲۰۰ پوند در تابستان و ۲۰۵ پوند در زمستان برای مردان است. در کل، شامل حدود ۱۲ درصد افزایش در وزن تخمینی از استانداردهای قبلی می‌شود.

هنوز هم شرکت‌های هواپیمایی ممکن است برای اطمینان از صحت تخمین‌ها لازم باشد هر سه سال یکبار نظرسنجی‌های خود را انجام دهند. در بخشنامه مشاوره‌ای FAA  آمده است:

به اپراتورها توصیه می‌شود هر ۳۶ ماه یکبار چنین بازبینی را انجام دهند. این امر مستلزم بررسی حداقل ۱۵ درصد از مسافران یک شرکت هواپیمایی در هر روز است.

این بررسی‌ها به صورت تصادفی و داوطلبانه انجام می‌شود و مسافران مجاز به انصراف از وزن سنجی هستند. در راهنمای FAA آمده است:

صرف نظر از روش نمونه‌گیری استفاده شده، اپراتور این امکان را دارد که از هر مسافر و چمدان داخل هواپیما وزن سنجی کند و باید به تمام مسافران اجازه دهد در صورت تمایل از شرکت در هر وزن سنجی مسافر یا چمدان خودداری کند. مشخص نیست که آن مسافر به طریقی جریمه می‌شود یا خیر، اما شرکت هواپیمایی باید یک مسافر دیگر را به طور تصادفی انتخاب کند.

همچنین بیان می‌کند که اگر مسافر تصمیم به شرکت نکردن در وزن سنجی بگیرد، نباید وزن او تخمین زده شود.

بیشتر بخوانید
قرارداد سریلانکا و چین درس عبرتی برای دیگر کشورها

راهنمای FAA همچنین نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را برطرف می‌کند و اذعان می‌کند که داده‌ها محرمانه باقی می‌مانند و هرگونه وزن سنجی خارج از دید عموم صورت خواهد گرفت. FAA می‌گوید:

نتایج وزن سنجی باید از دید عموم پنهان بماند. اپراتور باید اطمینان حاصل کند که داده‌های که از وزن مسافران جمع آوری شده است، محرمانه باقی می‌ماند.

اگر به جای اینکه اطلاعات تخمینی به یک اپراتور شرکت هواپیمایی داده شود، وزن سنجی به صورت داوطلبانه انجام شود، در صورتی که اپراتورها گمان کنند وزن تخمینی درست نیست، می‌توانند برآورد جدیدی برای خود انجام دهند. هنوز زمان اجرای این دستورالعمل‌ها مشخص نیست. اما وزن سنجی مسافران برای تعادل و محاسبه سوخت مصرفی در خارج از ایالات متحده چیز جدیدی نیست. ماه گذشته، خطوط هوایی ایر نیوزلند یک نظرسنجی مشابه نظرسنجی ارائه شده توسط FAA انجام داد.

پرواز استرالیا سال 1938
پرواز استرالیا سال ۱۹۳۸

نتیجه تغییر در وزن و تعادل این است که باعث می‌شود برخی صندلی‌ها برداشته شوند تا هواپیما متعادل شود و فضای بیشتری برای مسافران فراهم شود. با این حال، این امر می‌تواند منجر به افزایش قیمت بلیط برای مسافران شود.

آیا خرید بلیط چارتر هواپیما همیشه به صرفه است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا