زیبایی

آیا ورود مواد اولیه لوازم آرایشی ممنوع شد؟

لوازم آرایش در ایران همواره در میان پرفروش‌ترین کالاها قرار دارند و افراد بسیاری در شهرهای مختلف برای خرید لوازم آرایشی زنانه اقدام می‌کنند. اما با شروع تحریم‌ها و تشدید آن‌ها، طرح ممنوعیت واردات لوازم آرایشی اجرایی شد و در پی آن، ورود این کالاها به‌صورت رسمی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سؤال دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود، در مورد واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی است. در حقیقت ورود این مواد به کشور ممنوع‌نشده است؛ اما نهادهای دولتی، مراحل سفت و سختی را برای این امر تعبیه کرده‌اند. به این‌صورت که واردات این نوع کالاها بدون کنترل کیفیت و انجام آزمایش‌هایی برای تشخیص ترکیبات تشکیل‌دهنده آن‌ها، ممکن نخواهد بود.

ممنوعیت واردات لوازم آرایشی

تأثیرات ممنوعیت واردات لوازم آرایشی بر این صنعت در ایران

ممنوع‌شدن ورود لوازم آرایش به ایران، با پیامدهای مثبت و منفی بسیاری همراه شد. چند مورد از پیامدهای منفی این امر، افزایش قاچاق لوازم آرایش و ایجاد صدمات مالی به تاجران بوده است. از میان پیامدهای مثبت آن نیز می‌توان به جلوگیری از خروج ارز از کشور و هم‌چنین رونق تولیدکنندگان داخلی اشاره کرد.

به این‌صورت که طرح ممنوعیت واردات لوازم آرایشی به کشور، تولیدکنندگان داخلی را بر آن داشت تا به هنگام نبود رقیب خارجی در بازار، روی تولید نمونه‌های مشابه خارجی سرمایه‌گذاری کنند. این امر رفته‌رفته شرکت‌های داخلی تولیدکننده را به سمت پیشرفت بیشتر سوق داده است.

در پی این اتفاقات و از سال ۹۷ تولیدکنندگان داخلی محصولات آرایشی و بهداشتی، افزایش فروش، افزایش کیفیت محصولات و افزایش سودآوری را ثبت کرده‌اند. با این حال صنعت آرایشی و بهداشتی ایران به‌دلیل دشواری انتقال ارز صادراتی، فرصت کمتری برای حضور در بازار سایر کشورها دارد.

بیشتر بخوانید
پوست موز و جوش صورت | 7 روش استفاده از پوست موز برای رفع آکنه

ورود مواد اولیه لوازم آرایشی

آیا ورود مواد اولیه لوازم آرایشی به کشور ممنوع است؟

با وجود ممنوع‌شدن ورود لوازم آرایش به ایران، امکان واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی وجود دارد. اما برای این کار شرایط خاصی تعبیه شده است تا از ورود ترکیبات مضر و بی‌کیفیت جلوگیری شود. بنابراین تنها در شرایطی می‌توان این مواد اولیه را وارد کرد که با استانداردهای بهداشتی کشور همخوانی داشته باشند.

مراحل واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

برای وارد کردن این ترکیبات به کشور، ابتدا باید گواهی بهداشت تهیه شود. در این گواهی اطلاعاتی از قبیل نام کشور مبدأ، شرکت فروشنده، نام شرکت واردکننده، نام تجاری و شیمیایی مواد اولیه، نتایج تست آلودگی BES و TESTو گواهی سلامت برای مصرف در بدن انسان درج شده است.

پس از دریافت گواهی بهداشت، لازم است مراحل دیگری طی شود تا بتوان برای ورود مواد اولیه لوازم آرایشی به کشور اقدام نمود. ابتدا باید درخواست کتبی به ارگان‌های دولتی مربوطه به همراه لیست کامل از مواد اولیه مورد نظر برای واردات، ارائه شود.

هم‌چنین ارائه نمونه مواد اولیه مورد نظر، تهیه برگه ثبت سفارش و ارائه مشخصات نوشته‌شده در گواهی بهداشت در این مرحله ضروری است. پس از دریافت تأییدیه می‌توان برای واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی اقدام کرد.

لوازم آرایشی ایرانی

تأثیرات استفاده از مواد اولیه آرایشی و بهداشتی خارجی در محصولات داخلی

در حال حاضر امکان تهیه مواد اولیه محصولات آرایشی از ۳۵ کشور خارجی وجود دارد و از میان آن‌ها، کشورهای امارات، فرانسه، ترکیه، هند، ایتالیا، اسپانیا و لهستان در صدر جدول قرار گرفته‌اند.

باید توجه داشته باشید که تنها با استفاده از مواد اولیه مرغوب نمی‌توان محصول خوبی را به مصرف‌کنندگان تحویل داد. بلکه سازگاری محصول نهایی با پوست و موی افراد نیز بسیار مهم است. لذا لازم است واردکنندگان، برای واردات مواد اولیه متناسب با مو و پوست ایرانیان اقدام نمایند؛ زیرا در غیراین‌صورت بازاریابی و فروش محصول نهایی سخت خواهد بود.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی سلبریتی‌ها | 6 رژیم غذایی از 6 سلبریتی آمریکایی!

کلام آخر

با وجود ممنوعیت واردات لوازم آرایشی، کمبود آن‌ها در بازار به ندرت احساس می‌شود؛ چرا که شرکت‌های تولیدکننده ایرانی عملکرد فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارند. برندهای داخلی با تولید محصولات متنوع و باکیفیت، جایگزین‌های مناسبی را برای مصرف‌کنندگان به بازار عرضه کرده‌اند. بنابراین شما عزیزان می‌توانید برای خرید اینترنتی لوازم آرایشی مورد نیاز خود، از طریق فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیز اقدام نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار + 2 =

دکمه بازگشت به بالا