روانشناسیشبکه‌های اجتماعی

بشیر حسینی از تبعات فیلترینگ در جامعه می‌گوید + فیلم صحبت‌های حسینی

رسانه ملی تنها تلویزیون نیست!

چندی پیش دکتر بشیر حسینی که اکثر مردم جامعه او را به عنوان داور برنامه عصر جدید شبکه سوم سیما می‌شناسند، مهمان برنامه اینترنتی «نقد و اندیشه» با اجرای احسان محمدی بود. وی در این برنامه واکنش‌های جالب و قابل تاملی به فیلترینگ موجود در سطح فضای مجازی کشور داشت و همین اتفاق به صورت گسترده‌ای در سطح شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام وایرال شد.

بشیر حسینی در رابطه با فیلترینگ و تبعات آن در خانواده‌های ایرانی و بازخورد آن در سطح جامعه اظهار داشت که یکی از تبعات این کار این بوده که با اعمال فیلترینگ در فضای مجازی، قبح فیلتر شکن در خانواده‌های مذهبی و سنتی جامعه ایرانی هم حتی شکسته شد. بنا بر گفته‌های دکتر حسینی تا پیش از این و تشدید فیلترینگ، فضای جامعه به شکلی بود که مادر، فرزند خود را چنین خطاب قرار می‌داد که شیرم را حلالت نمی‌کنم و راضی نیستم اگر فیلتر شکن بر روی گوشی‌ات نصب باشد، اما بعد که فیلترینگ بر فضای مجازی کشور حاکم شد و همان مادر دید که به فیلتر شکن نیاز دارد از فرزندش خواست تا برایش فیلتر شکن نصب کند. در این شرایط بود که نسبت والد و فرزندان بر عکس شد.

بشیر حسینی در ادامه گفت:

به صراحت می‌گویم که بچه‌ها پیش از این نیز فیلترشکن بر روی گوشی‌های خود داشتند و در این رابطه خودم را به بلاهت و حماقت نمی‌زنم که بگویم نداشتند، اما همیشه به صورت پیش فرض آن را روشن و فعال نمی‌کردند. این در حالی است که چون چنین شرایطی ایجاد شده، اول به صورت پیش فرض فیلتر شکن خود را روشن می‌کنند و سپس به وبگردی می‌پردازند، دیگر هیچ محدودیت و ممنوعیتی برایشان وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از قبح‌ها دیگر شکسته شده، به این دلیل که سیاست‌گذار ما نمی‌فهمد که هزینه تصمیم نگرفتن، هزینه تردید کردن، هزینه فیلتر کردن از هزینه انجام ندادن چنین کارهایی به مراتب بیشتر است.

وی در ادامه می‌افزاید:

رسانه ملی نیازمند تولید محتوی ملی است. نگاه عمودی از بالا به پایین که من تولید می‌کنم و شما مصرف کنید؛ کماکان مبنای سیاست‌ گذاری و تصمیم گیری است. در صورتی که مردم باید در تولید محتوی حضور داشته باشند و مشارکت کنند. از دید من مردم در حال مشارکت هستند اما نیاز است مسئولان صدا و سیما این مشارکت را حرفه‌ای‌تر و جذابتر کنند.

به نظر من اگر واقعی به این مسئله نگاه کنیم، آن موقع است که می‌فهمیم چه اتفاقات سود آفرین و رشد آفرینی برایمان به همراه دارد. خواهش من از اپراتورهای اینترنت کشور این است که آنها در وضعیت همین مثال ساده، اگر فقط و فقط از حجم مصرف، از فروش دیتای ساده و از فروش پهنای باند خود درصدی را به عنوان بخش تولید محتوی خود اختصاص دهند، انگیزه تولید کننده محتوی دو صد چندان و به تبع آن مصرف‌شان نیز چند برابر می‌شود.

در رابطه با مباحث داغ شبکه‌های اجتماعی همچنین بخوانید: فردوس حاجیان معلم دوست داشتنی بچه‌های ایران زنده و در حال درمان است!
بیشتر بخوانید
مانیا اکبری: عباس کیارستمی زن‌ستیز و متجاوز جنسی است!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده − هجده =

دکمه بازگشت به بالا