پزشکی

واکسن کرونا مرداد در دسترس است؟

باوجودی‌که محتمل‌ترین واکسن کرونا واکسن مدرنا اعلام شده بود، دیروز اوگور شاهین – استاد دانشگاه  آلمان  و برنده‌ی جایزه‌ی مصطفی (ص) – اعلام کرد که احتمالاً واکسن کرونا مرداد ماه در دسترس خواهد بود.

اوگور شاهین در این باره گفت:

این واکسن برای مبارزه با کووید ۱۹ است، تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، هرروز افزایش می‌یابند، این بیماری برای ما یک چالش محسوب می‌شود و حداقل تا دو سال آینده پیش روی ما است؛ تنها راه پیشگیری آن نیز واکسن است.

آنتی ژنی که از ویروس می‌آید را کد گذاری و فرموله کردیم تا به بدن انسان تزریق کنیم، واکسن می‌تواند به صورت تزریق عضلانی باشد، ویژگی این واکسن، امکان تولید سریع آن است.

این واکسن می‌تواند به عنوان راه حلی برای این بیماری باشد، واکسن‌ها بسیار ایمونولوژیک هستند و عوارض جانبی چندانی نیز ندارند، روش بعدی ما برای طراحی واکسن استفاده از مقیاس‌های کوچک و اختصاصی برای طراحی است، زیرا به عنوان آنتی ژن می‌توانند سلول‌های ایمنی را فعال کنند.

اوگور شاهین ادامه داد:

در اوایل مرداد امسال این واکسن در دسترس خواهد بود؛ ما در نظر داریم این واکسن را گسترش دهیم و در حال حاضر با دو شرکت برای توسعه آن در حال همکاری هستیم که یک شرکت در چین است و واکسن را توسعه خواهد داد، در خصوص زمانبندی تولید این واکسن نیز ما تولید این واکسن را شروع کرده‌ایم، این واکسن جهت دسترسی میلیارد‌ها انسان است؛ در تلاش هستیم این واکسن در مقیاس کلان‌تری تولید شود، اگر واکسن موفقیت‌آمیزی باشد می‌توانیم دوز‌های بیشتری تولید کنیم.

او همچنین اظهار داشت:

اگر بتوانیم واکسنی داشته باشیم، مقدار یک کیلو از آن برای صد میلیون نفر است که تولید آن یک ماه زمان لازم دارد، اما اگر دوز پایین‌تر باشد، می‌توانیم به افراد بیشتری خدمت‌رسانی کنیم، ما بسیار مشتاقیم واکسنی تولید کنیم که در دسترس همه کشور‌ها باشد؛ براین اساس با سازمان‌های مختلفی از جمله سازمان بهداشت جهانی صحبت‌هایی شده است که این واکسن رایگان در دسترس همه باشد.

*******************

بیشتر بخوانید
بررسی کوتاه عملکرد دکتر نمکی در قبال شیوع کرونا

گفتنی است که در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و حدود ۳۵۵ هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. جهان به‌شدت تشنه‌ی واکسن کرونا است و باید منتظر ماند و دید وعده‌ی اوگور شاهین مبنی بر عرضه‌ی واکسن کرونا در مرداد ماه تحقق خواهد یافت یا خیر

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × یک =

دکمه بازگشت به بالا