پزشکی

به‌زودی شاهد واکسن کرونا از نوع ایرانی خواهیم بود؟

احتمالاً در ماه‌های آینده شاهد عرضه‌ی واکسن کرونا ساخته‌ی پژوهشگران ایرانی خواهیم بود. مدیر گروه ایمنوتراپی پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتباط با واکسن کرونا گفت:

برای ساخت واکسن این ویروس، ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان نیاز است.

محمدحسین یزدی تأکید کرد که هیچ راهی برای کنترل ویروس کرونا به‌جز تولید و عرضه‌ی واکسن کرونا وجود ندارد. او همچنین گفت:

آخرین پاندمی که در دنیا اتفاق افتاد در ۱۹۱۸-۱۹۲۰، آنفلوانزای اسپانیایی بود. در آن زمان واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود نداشت اما مقایسه امکانات امروز ما با آن زمان نشان می دهد که انتظار ساخت واکسن از جوامع علمی بسیار بالا است.

یزدی ادامه داد:

اگر گفته می‌شود که علیه برخی عوامل مانند اچ آی وی نمی توان واکسن ساخت، این عمدتاً به دلیل تغییرات آنتی ژنی و گوناگونی گسترده این ویروس ها است، اما در مورد ویروس کرونا چنین چیزی (تغییرات آنتی ژن های سطحی) مشاهده نشده. پس احتمال رسیدن به واکسن در این مورد بسیار بالا است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات واکسن دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد:

به طور کلی هر واکسنی از زمان اقدام به ساخت تا ورود به بازار در بهترین شرایط به دو تا سه سال زمان نیاز دارد. البته در مقابل ویروس کرونا چون در حالت اورژانس جهانی هستیم، این حالت اضطرار جهان را وادار می‌کند که برای افزایش سرعت رسیدن به واکسن، برخی از قوانین و مقررات زمانبر نادیده گرفته و برخی سختگیری‌ها تسهیل شوند.

مدیر گروه ایمنوتراپی پژوهشکده علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود:

با این حال هنوز برای ساخت واکسن کرونا ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان لازم است. این زمان صرف ساخت واکسن، فرموله‌شدن آن، سنجش پایداری و تست‌های اولیه روی حیوان که در صورت مثبت‌شدن جواب واکسن مورد نظر وارد کارآزمایی‌های بالینی ۱و۲و۳ می‌شود که هرکدام برای انجام چندماه وقت نیاز دارد.

یزدی همچنین اضافه کرد:

 اولین کارآزمایی بالینی بررسی safety و Toxicity است که نشان می دهد واکسن safe است و فرد دریافت کننده آن دچار عوارض نخواهد شد. کارآزمایی بالینی مرحله دوم نشان دهنده این است که واکسن efficiency هم دارد یا خیر. کار آزمایی بالینی سوم در وسعت بیشتر و افراد بیشتر نشان می دهد که واکسن می‌تواند کارآیی لازم را داشته باشد یا نه.

وی افزود:

 در همین لحظه بیش از ۱۰۰ کاندیدا برای ساخت واکسن وجود دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کمپانی‌ها، انستیتوها و موسسات تحقیقات خیریه علاوه بر مجموعه‌های دانشگاهی اشاره کرد. در کشور ما نیز ۶ تا ۷ کاندید معرفی شده و موسسات مختلف درحال انجام تحقیقات لازم روی این موضوع هستند. اینکه کدام یک از این کاندیدها موفق به ساخت اولین واکسن دارنده لیسانس و تاییدیه نهایی کاربرد انسانی، وارد بازار شود یک بحث رقابتی بین کشورها هم هست.

یزدی گفت:

البته این رقابت از جهت افزایش سرعت در ساخت یک امتیاز مثبت محسوب میشود اما ممکن است با توجه به نیاز تعداد زیادی از مردم جهان به این محصول و به تبع آن ارزش اقتصادی بالا، باعث ایجاد یک رقابت تجاری شود و مسئله اول که سلامت مردم است در رده پایین تر قرار گیرد.

او در پایان اشاره کرد که:

خوشبختانه به دلیل وضعیت حاکم بر جهان یک اجماع جهانی به وجود آمده است که بر اساس آن، این واکسن نمی‌تواند در اختیار و انحصار یک شرکت خاص باشد، چراکه موضوع تحت نظارت سازمان ملل و WHO است. اخیراً هم مجمع عمومی سازمان ملل با تعداد رای بالا این امر را تصویب کرد که اگر واکسنی ساخته شود باید به صورت عادلانه و در تمام کشورها با قیمت عادلانه توزیع شود.

نمایش آمار آنلاین مبتلایان به ویروس کرونا

بیشتر بخوانید
آیا بیت‌کوین این روزها برق ایران را به یغما برده است؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

19 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا