پزشکی

یک واکسن کرونا امیدوارکننده نشان داد | آیا مدرنا نویددهنده‌ی روزهای بهتر است؟

خبرها از واکسن کرونا در هفته‌های اخیر زیاد بودند، ولی هیچ‌یک از این واکسن‌ها نتوانستند امیدها را زنده کنند، تا این که به‌تازگی واکسنی که شرکت مشهور داروسازی «مدرنا» [Moderna] ساخته از آزمایش‌های اولیه سربلند بیرون آمد. نتایج کارآزمایی فاز یک واکسن مدرنا بسیار امیدوارکننده بوده‌است. سیستم ایمنی داوطلبانی که این واکسن را دریافت کرده‌اند درست همان واکنشی را نسبت به ویروس کرونا نشان داده‌است که سیستم ایمنی بدن کسانی که به این ویروس دچار شده‌اند نشان می‌دهد.

در فاز اول کارآزمایی واکسن مدرنا از ۴۵ داوطلب برای تزریق واکسن استفاده شد و از این ۴۵ نفر ۳۰ نفر در بدن‌شان نوعی آنتی‌بادی برای مقابله با ویروس ایجاد شد. به گزارش خبر ببر و به‌نقل از cbsnews،استیون هوگ [Stephen Hoge] رییس کمپانی مدرنا در این مورد گفت:

موقعی که ۸ نفر را مشخص ساختیم و اعلام داشیم که این ۸ نفر می‌توانند در بدن‌شان ویروس را خنثی کنند، معین شد که در بدن این افراد آنتی‌بادی‌هایی تولید شده که توانایی خنثی‌سازی ویروس و جلوگیری از قابلیت آن‌ها برای عفونی‌کردن سلول‌های انسانی را دارند. ما از نتایجی که به دست آمده بسیار خوشحال هستیم، زیرا نشان‌مان می‌دهند که با واکسن مدرنا در مسیر صحیحی به‌سر می‌بریم.

او همچنین گفت:

در فاز ۱، واکسن به‌طور کلی ایمن و قابل‌تحمل بود، اما هنوز هم ۴۵ نفر تعداد نسبتاً کمی است. ما در مطالعه‌ی فاز ۲ – که به‌زودی آغاز می‌شود – قرار است به‌دنبال ۶۰۰ داوطلب باشیم.

هوگ ادامه داد:

ما هدف‌مان این است که تا پایان سال میلادی جاری یا اوایل سال آینده واکسنی برای توزیع گسترده در دسترس باشد. اگر ما و دیگران داده‌هایی ایجاد کنیم که نشان دهند واکسن قابلیت اثرگذاری مثبت دارد و بی‌خطر است، در چنین شرایطی می‌توانیم واکسن را ابتدا برای گروه‌های پرخطر توزیع کنیم.

در همین راستا، استفن بانسل، مدیر اجرایی شرکت مدرنا، نیز اعلام کرده که احتمالاً واکسن مدرنا توانایی ایمن‌سازی بدن در برابر ویروس کرونا یا همان کووید-۱۹ را دارد.

بیشتر بخوانید
با انواع بالش طبی و فایده‌ی هریک از آن‌ها آشنا شوید!

البته همانطور که استیون هوگ، رییس کمپانی مدرنا، اعلام کرده در حال حاضر فقط روی ۴۵ نفر آزمایش صورت گرفته و داده‌هایی که حاصل شده‌اند مربوط به مراحل ابتدایی تحقیقات هستند. برای آن که بتوان با قاطعیت بیشتری در مورد تأثیر مثبت مدرنا بر روی ویروس کرونا صحبت کرد، باید فاز ۳ آزمایش‌ها و مطالعات نیز با موفقیت سپری شود.

در حال حاضر که فقط فاز یک آزمایش واکسن مدرنا با موفقیت انجام شده‌است، شاخص‌های اقتصادی آمریکا مقداری بهبود را تجربه کرده‌اند و خبرها نشان از آن دارند که تحرکات مثبتی در بازارهای سهام ایالات متحده در پی امیدواری‌هایی که این واکسن ایجاد کرده‌ به وجود آمده‌است.

برای ساخت واکسن نیاز به فاز یک، فاز دو و فاز سه است. در فاز یک (که برای واکسن مدرنا باموفقیت سپری شده است) داوطلبانِ اندکی واکسن را در دوزهای کم تا متوسط آن هم تحت نظر کارشناسان و متخصان دریافت می‌کنند و پس از موفقیت، فاز دوم آغاز می‌شود. فاز دوم عمدتاً مربوط به میزان تأثیر واکسن و بررسی عوارض جانبی‌ای است که واکسن می‌تواند ایجاد کند. فاز سوم اما واکسن روی جمعیت زیادی امتحان می‌شود و اگر این فاز نیز با موفقیت سپری شود، می‌توان گفت که تولید واکسن تا حد بسیار زیادی با موفقیت انجام شده و باید منتظر عرضه‌ی آن در زمانی اندک بود.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا