پزشکی

واکسن سینوفارم تأییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی دریافت کرد

سازمان بهداشت جهانی برای واکسن سینوفارم که واکسنی چینی است، تأییدیه‌ی فوری صادر کرد.

به گزارش خبر ببر، واکسن سینوفارم نخستین واکسنی است که کشوری غیرغربی تولید می‌کند و سازمان بهداشت جهانی به آن تأییدیه می‌دهد. این واکسن در چین و البته کشورهای دیگر به میلیون‌ها انسان تزریق شده‌است، اما پیش از آن‌که از سازمان بهداشت جهانی تأییدیه دریافت کند در مورد نحوه و میزان تأثیرگذاری آن قطعیتی وجود نداشت. قابل‌ذکر است که جز واکسن سینوفارم، تا کنون صرفاً ۴ واکسن تأییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده‌اند: آسترازنکا، فایزر، مدرنا و جانسون.

در ضمن، سازمان بهداشت جهانی استفاده از واکسن سینوفارم را – که در دو دوز تزریق می‌شود – برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه کرده‌است. گفته می‌شود قرار است در روزهای آتی تصمیم سازمان بهداشت جهانی در مورد یک واکسن چینی دیگر که مربوط به شرکت سینوواک است و همچنین واکسن اسپوتنیک که مال کشور روسیه است تصمیم‌گیری خواهد کرد.

آیا تأییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی اهمیت دارد؟

پاسخ این پرسش، قاطعانه مثبت است. زمانی که سازمان بهداشت جهانی واکسنی را تأیید کند، روند استفاده از آن واکسن در کشورهای جهان بسیار سریع می‌شود و قطعاً اعتماد نیز به آن افزایش می‌یابد. در این راستا، تأییدیه‌ی واکسن سینوفارم به اجرای برنامه‌ی جهانی کووکس بسیار کمک می‌کند. برنامه‌ی جهانی کووکس برنامه‌ای‌ست برای رسیدن به هدف تأمین ۲ میلیارد واکسن برای کشورهای درحال‌توسعه. تا پیش از این، صرفاً ۵۰ میلیون واکسن از این ۲ میلیارد واکسن تولید شده‌بود و انتظار می‌رود که طی هفته‌های آینده این برنامه با سرعت بیش‌تری پیش رود.

بیشتر بخوانید
چه کسانی ممکن است به انسداد مزمن راه‌های هوایی مبتلا شوند؟

تا کنون به‌جز چین، واکسن سینوفارم در کشورهای امارات، مجارستان و پاکستان استفاده شده‌بود و انتظار می‌رود با دریافت تأییدیه کشورهای بیش‌تری از این واکسن استفاده کنند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده + 9 =

دکمه بازگشت به بالا