پزشکی

سازمان نظام پزشکی اعتبار واکسن روسی کرونا را رد کرد

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد که واکسن کرونا باید تأییدیه‌ی سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی کشور را داشته باشد و یادآور شد: مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است.

حسین کرمانپور پیرامون واردات واکسن روسی کرونا به کشور که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد، گفت: هر واکسنی که معتبر باشد و از نظر مجامع علمی و داخلی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی کشور تاییدیه داشته باشد، از روز اول گفتیم هر واکسنی با این دو مشخصه به کشور وارد شود قابل استفاده است و مورد تایید است. اگر بخواهیم واکسن کرونا را از خارج از کشور وارد کنیم حتما باید این دو خصوصیت را داشته باشد.

وی در پاسخ به این که واکسن روسی کرونا تنها مورد تایید سازمان غذا و داروی کشور است و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد، پس اگر واکسنی یکی از این دو خصوصیتی که اشاره کردید را نداشته باشد آیا می‌توان به کشور وارد کرد، گفت: وزارت بهداشت ایران به عنوان مرجع اعلام این موضوع است و مسئولیت‌اش را هم قاعدتا می‌پذیرد و کاری به نظام پزشکی کشور ندارد.

نظام پزشکی یک سازمان غیرحاکمیتی پزشکان است. مسوولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است و طبیعتا کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند مسئولیتش را باید بپذیرند و بقیه هم این واکسن را تزریق کنند.

کرمانپور در واکنش به این که برای پزشکان نظر سازمان نظام پزشکی در مورد واکسن وارداتی مهم است، گفت: بیانیه‌ای در این خصوص آماده می‌کنیم و طی روزهای آینده نظر سازمان را اعلام خواهیم کرد. ما معتقدیم باید واکسن کرونا دو خصوصیت مورد اشاره را داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آخرین جزئیات از ورود واکسن کوبایی به کشور

وی در مورد آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از سوی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: سازمان نظام پزشکی کشور نامه‌ای به رییس جمهور نوشت که رییس جمهور دستور موکد دادند وزارت بهداشت اجازه دهد ما هم در واردات واکسن به آن‌ها کمک کنیم. نامه‌ای هم به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت نوشتیم که وزیر تلویحا عنوان کردند که واردات واکسن از سوی سازمان نظام پزشکی مشکلی ندارد ولی به صورت کتبی تا این لحظه نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم که مجوز برای واردات بدهند ولی ما اقداماتی انجام داده ایم و منابع را شناسایی کردیم. به مجرد اینکه وزارت بهداشت اجازه دهد ما اقدام به واردات می کنیم، البته تا وزارت بهداشت مجوز واردات ندهد منابع خود را برای واردات واکسن کرونا اعلام نمی کنیم.

وی در پایان در پاسخ به این که آیا ویال آزمایشگاهی واکسنی که قرار است وارد کنید به دست‌تان رسیده است که سازمان غذا و دارو آن را تست و اجازه واردات دهد گفت: در همین هفته به دست‌مان می رسد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا