پزشکی

خبرهای جدید در مورد واکسن ایرانی کرونا

چندی پیش صحبت‌هایی در مورد این‌که پزشکان و متخصصان ایرانی هم همچون همتایان آمریکایی، چینی و اروپایی خود در حال تولید واکسن کرونا هستند. به‌تازگی خبرهایی جدید در مورد واکسن ایرانی کرونا منتشر شده‌اند. به‌عنوان مثال، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران، جلیل کوهپایه، گفت:

فاز اولیه آزمایشگاهی واکسن کرونا انجام شده و تا ۲ ماه آینده آزمایش و تزریق انسانی آن انجام خواهد شد.

او ضمن اشاره به این که در سطح جهان پژوهش‌های زیادی روی واکسن کرونا شده ادامه داد:

در کشور ما نیز بیش از ۱۰ گروه بر روی تولید واکسن کرونا تحقیق می‌کنند که فعلاً دو گروهشان بیشتر از بقیه کار را پیش برده‌اند.

او همچنین اظهار کرد:

ترکیبات واکسن چند فاز دارد و نوع واکسن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ برخی واکسن‌ها برای ویروس‌های ضعیف کشته شده است، برخی دیگر از آنها ترکیبات نوترکیب ویروسی است و برخی هم ممکن است با متدهای جدیدی ساخته شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد:

پیش بینی ما این است که ایران تا فصل پاییز و یا اوایل زمستان بتواند به نمونه‌هایی از واکسن کرونا که قابل استفاده در سطح بین‌الملل هم باشد، دست یابد. البته ممکن است این واکسن‌ها وارداتی هم بشود که بسته به زمان دارد و پیش بینی‌های وزارت بهداشت در این خصوص در حال انجام است. اما اگر بتوانیم به تولید واکسن در ایران دست یابیم، برای کشور ارزش افزوده بالاتری خواهد داشت.

کوهپایه در آخر خاطرنشان کرد:

دو گروه محقق در دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال کار بر روی تولید واکسن هستند که در حال حاضر فاز اولیه آزمایشگاهی آن انجام شده و به اتمام رسیده است و تقریباً تا یکی دو ماه آینده تزریق و آزمایش انسانی آن انجام خواهد شد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این مراحل واکسن به تولید انبوه خواهد رسید.

همچنین بخوانید: واکسن کرونا پاییز از راه می‌رسد

بیشتر بخوانید
کرونا در بدن ما چه می‌کند؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

9 + شش =

دکمه بازگشت به بالا