پزشکیتکنولوژیفناوری

آیا می‌توان واکسن کوید ۱۹ را به صورت قرص مصرف کرد؟

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، در حال حاضر، محافظت در برابر کوید ۱۹ از طریق تزریق انجام می‌شود. اما در آینده، این واکسن‌ها می‌توانند از طریق استنشاق یا حتی به شکل قرص مصرف شوند.

خانم اندرسون، شیمی‌دان یک آزمایشگاه در دهکده مدیکان، یکی از بزرگترین پارک‌های علمی سوئد، یک داروی استنشاقی پلاستیکی نازک در اندازه‌ای نصف یک جعبه کبریت را تولید کرده است. تیم او امیدوار است که این محصول کوچک بتواند نقش مهمی در مبارزه جهانی با ویروس کرونا داشته باشد و به مردم اجازه دهد نسخه‌های پودری واکسن‌های آینده را در خانه مصرف کنند. یوهان وابورگ، مدیر عامل شرکتی که معمولاً دستگاه‌های استنشاقی را برای بیماران مبتلا به آسم تولید می‌کند، می‌گوید:

تولید آن آسان و ارزان است. شما فقط یک جعبه پلاستیکی را باز کرده و سپس دستگاه استنشاق واکسن فعال می‌شود و آن را در دهان خود قرار می‌دهید، نفس عمیق می‌کشید و استنشاق می‌کنید.

خانم اندرسون با واکسن پودری استنشاقی
خانم اندرسون با واکسن پودری استنشاقی

شرکت Iconovo، با ISR، شرکت تحقیقاتی در زمینه ایمنی شناسی در استکهلم، که یک واکسن پودر خشک علیه کوید ۱۹ تولید کرده است، همکاری می‌کند. این پروتئین، از ویروس کوید ۱۹ تولید شده، استفاده می‌کند و برخلاف فایزر، مدرنا و استرازنکا که از آر‌ان‌ای یا دی‌ان‌ای استفاده می‌کنند و کد این پروتئین‌ها را می‌زند، می‌تواند تا دمای ۴۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. این تفاوت عمده شرایط پودر استنشاقی با شرایط لازم برای ذخیره واکسن‌های رایج ویروس کرونا که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تأیید شده و همه به صورت مایع هستند، است. قبل از انتقال به یخچال، آن‌ها را باید در ویال‌های شیشه‌ای سخت در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد (معروف به زنجیره سرد) نگه داشت، در غیر اینصورت کارایی خود را از دست می‌دهند. اولا وینکویست، بنیانگذار ISR، استاد ایمنی شناسی در انستیتوی کارولینسکا، یکی از دانشگاه‌های پزشکی برجسته سوئد می‌گوید:

تغییر دهنده بازی این است که شما می‌توانید واکسن پودری را خیلی راحت و بدون زنجیره سرما توزیع کنید و می‌توانید مصرف آن را بدون نیاز به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی انجام دهید.

غذاهای فریز شده

این شرکت در حال حاضر واکسن‌های خود را بر روی سویه‌های بتا (آفریقای جنوبی) و آلفا (انگلیس) آزمایش می‌کند. این باور وجود دارد که به ویژه می‌تواند در تسریع در مصرف واکسن در آفریقا، یعنی جایی که در حال حاضر هیچ تولید کننده بومی واکسن وجود ندارد، مفید واقع شود و آب و هوای گرم و منابع محدود برق باعث ایجاد چالش‌های اساسی منقضی شدن در هنگام ذخیره سازی و تحویل واکسن‌های کوید ۱۹ قبل از مصرف آن‌ها نشود. هنوز راه زیادی باقی مانده است تا آزمایشات نشان دهنده پتانسیل کامل واکسن خشک شده در هوا توسط ISR باشد. از جمله اینکه آیا می‌تواند از همان سطح محافظت، همانند لیست فعلی واکسن‌های تأیید شده توسط WHO  برخوردار باشد یا خیر.

بیشتر بخوانید
لحظه‌به‌لحظه با مراسم Unpacked | کنفرانس معرفی گلکسی نوت 20 سامسونگ

پودر خشک شده تاکنون فقط روی موش‌ها آزمایش شده است، اگرچه ISR و Iconovo بودجه کافی را برای شروع مطالعات در مورد انسان در دو ماه آینده جمع آوری کرده‌اند، اما از قبل در جامعه پزشکی این خوش بینی وجود دارد که اگر واکسن‌های پودری مانند واکسیناسیون رایج فعلی موفقیت آمیز باشد، می‌توانند در پاسخ جهانی به بیماری همه‌گیر ویروس کرونا انقلابی ایجاد کنند و همچنین ذخیره و توزیع واکسن سایر بیماری‌ها را آسان کنند. استفان سوارتلینگ پیترسون، رئیس بهداشت جهانی یونیسف از ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، می‌گوید:

این روش در واقع فرصت‌هایی را برای مناطق صعب‌العبور فراهم می‌کند.

او تأثیر بالقوه این روش را با غذاهای منجمد خشک مقایسه می‌کند که ثابت شده است برای استفاده در انواع مکان‌های صعب‌العبور و خارج از دسترس برق، چه برای استفاده پرسنل پزشکی و چه اردوگاه‌های تفریحی، بسیار کارامد است.

در حالی که شرکت‌های سراسر جهان در حال بررسی واکسن‌های پودری هستند، سوارتلینگ پیترسون به یک شرکت تازه تأسیس با فناوری امیدوار کننده که فقط ۱۰ دقیقه تا Iconovo فاصله دارد، اشاره می‌کند. شرکت Ziccum در حال آزمایش فناوری طراحی شده برای خشک کردن واکسن‌های مایع موجود یا واکسن‌های آینده به روشی است که کارایی آن‌ها را محدود نمی‌کند. این امر می‌تواند راه‌اندازی تسهیلات به اصطلاح «پر کردن و آماده کردن» در کشورهای در حال توسعه را آسان کند و به آن‌ها امکان می‌دهد مراحل نهایی تولید واکسن را در خاک خود انجام دهند. پودر واکسن درست قبل از تزریق با محلول آب استریل مخلوط می‌شود و سپس با استفاده از ویال و سوزن تزریق می‌شود. گوران کنرادسون، مدیر عامل شرکت Ziccum، می‌گوید:

با این حال، این فناوری، از انواع اسپری‌های بینی گرفته تا قرص‌ها، برای انواع مختلف تجویز نیز کاربرد خواهد داشت. این امر به تحقیق و توسعه زیادی نیاز دارد. اما در اصل این امکان میسر خواهد بود.

گزینه سبزتر

شرکت Janssen، که ساخت واکسن کوید ۱۹ تک دوز آن برای استفاده در انگلیس توسط تنظیم کننده دارو در ماه گذشته تأیید شده است، در حال حاضر در حال کار بر روی یک پروژه آزمایشی است که برای تجزیه و تحلیل قابلیت‌های خشک کردن واکسن در Ziccum طراحی شده است. این غول دارویی به این مورد که تهیه پودر واکسن به ویروس کرونا یا سایر بیماری‌های عفونی مرتبط است، اشاره‌ای نمی‌کند. اما سخنگوی این شرکت می‌گوید این تحقیق بخشی از تمرکز بر کشف فناوری جدیدی است که دارای پتانسیل سهولت توزیع، تجویز و مطابقت با واکسن‌های آینده است.

بیشتر بخوانید
دوچرخه جدید بی ام و سری 3 چه امکاناتی دارد؟

فناوری‌های تهیه واکسن پودری، همچنین می‌توانند با کاهش برق مورد نیاز برای تأمین برق یخچال و فریزرهایی که معمولاً برای نگهداری شیشه‌های واکسن استفاده می‌شوند، در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و گزینه‌ای «سبزتر» نسبت به واکسن‌های مایع ارائه دهند. همچنین به کسانی که از سوزن می‌ترسند کمک کرده و می‌تواند به پوشش جهانی واکسن نیز کمک کند. آقای کنرادسون می‌گوید:

تا زمانی که همه در امنیت نباشند، هیچ کس امن نیست. شما هرگز نمی‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد اگر هنوز ویروس کرونا در جایی از جهان دور و برتان وجود داشته باشد.

گوران کنرادسون
گوران کنرادسون

اینگرید کرومان، سخنگوی ائتلاف برای نوآوری آمادگی برای مقابله با اپیدمی‌ها (Cepi)، یک سازمان غیر انتفاعی جهانی که برای تسریع در توسعه مقابله با بیماری‌های همه‌گیر کار می‌کند، می‌گوید:

ما باید بتوانیم برای مقابله با بیماری‌های همه گیر، واکسن را به همه افراد ارائه دهیم. واکسن‌های مبتنی بر پودر هنوز در مراحل اولیه تولید هستند و برای ساده سازی و افزایش روند تولید کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. اما اگر موفقیت آمیز باشد، می‌تواند به دسترسی بهتر به واکسن‌ها، اتلاف کمتر و هزینه‌های پایین‌تر در برنامه‌های واکسیناسیون کمک کند.

چه گزینه‌هایی برای واکسیناسیون کرونا در ایران در دسترس می‌باشند؟

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا