اطلاعات‌محورپزشکیتکنولوژیواقعیت مجازی

واقعیت مجازی به والدین کمک می‌کند تا جراحی کودک خود را تجسم کنند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، آرچی شش ماهه، با شرایطی به دنیا آمد که خطوط رشد در جمجمه‌اش خیلی زود با هم ترکیب شده بودند. والدین او باید تصمیم سختی می‌گرفتند. یا خطرات جراحی را می‌پذیرفتند یا اجازه می‌دادند طبیعت مسیر خود را با تأثیرات فیزیکی و روانی که ممکن است در پی داشته باشد، طی کند. اما به لطف یک فناوری جدید پیشگام، آماندا و جود میخنوویک توانستند قبل از عمل جراحی و به کمک فناوری واقعیت مجازی، تغییرات را ببینند. دکتر آنها می‌گوید، این اطلاعات فراتر از اطلاعاتی است که اکثر والدین از جراحی کودک خود دریافت می‌کنند.

یک راه حل واقعیت مجازی

وضعیت آرچی، معروف به سینوستوز ساژیتال، به این معنی است که با رشد مغز او، جمجمه نمی‌تواند به طرفین رشد کند تا مغز را در خود جای دهد. در عوض، به سمت جلو و عقب منبسط می‌شود و شکل سر را مخدوش می‌کند. در حالی که این وضعیتی تهدید کننده برای زنده ماندن نیست، اما می‌تواند باعث تاخیر در گفتار و زبان و همچنین افزایش فشار داخل جمجمه شود.

وقتی بیمارستان بزرگ اورموند استریت برای کودکان این فرصت را به آنها داد تا اولین کسانی باشند که از یک پلتفرم جدید هوش مصنوعی (AI) پیشگامانه استفاده می‌کنند که نتیجه یک عملیات تغییر دهنده زندگی را در واقعیت مجازی پیش‌بینی می‌کند، آماندا و جاد (وادین آرچی) تردید نکردند.

در اولین مشاوره آنها، محیط .اقعیت مجازی به آنها اجازه داد تا بازسازی سر آرچی را که از سی‌تی اسکن ایجاد شده بود، از همه زوایا ببینند. روی آن، با رنگ سبز، ظاهری که سر او پس از عمل تغییر شکل پیدا می‌کند، دیده می‌شد.

بیشتر بخوانید
دومین محموله‌ی واکسن روسی کرونا وارد کشور شد + عکس

الگوریتم‌های مورد نیاز برای ایجاد این تصاویر با استفاده از داده‌های ۶۰ عملیات در طول هفت سال گذشته امکان پذیر شده است. آماندا پس از مشاوره گفت:

ما هیجان زده هستیم و بدیهی است که همیشه این نگرانی در مورد کاری که باید انجام دهیم وجود دارد.

اما این فناوری نه تنها به والدین اجازه می‌دهد تا ببینند و درک کنند که این روش چه تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند، بلکه آنها را تشویق می‌کند تا تغییرات احتمالی را به جراح پیشنهاد کنند.

رضایت آگاهانه واقعی

دکتر نور ال‌اواس جیلانی، مشاور جراح مغز و اعصاب اطفال در بیمارستان، گفت که این فناوری به این معنی است که والدین تصویر واضح‌تری از آینده دارند. او گفت:

اکنون وقتی رضایت نامه را امضا می‌کنند، من آن را رضایت واقعی آگاهانه می‌نامم. آنچه که من به عنوان یک جراح در ۱۰ یا شاید ۲۰ سال آینده می‌خواهم ببینم، این است که اکثر عمل‌های جراحی به این طریق انجام ‌شود که کنترل و قدرت بسیار زیادی به والدین و بیماران داده می‌شود.

چند هفته بعد، والدینش که تصمیم خود را برای ادامه کار تایید کردند، آرچی برای عمل جراحی حاضر شد. این عمل شامل قرار دادن یک فنر کوچک در جمجمه او بود که بلافاصله شروع به اصلاح شکل سر او می‌کند. نحوه قرارگیری و تاثیر این فنر در محیط واقعیت مجازی نیز نشان داده شده است. پس از چهار هفته، فنر برداشته شد.

این تکنیک ۱۳ سال پیش توسط دکتر جیلانی ابداع شد و نه تنها زمان عمل را از سه ساعت به ۴۰ دقیقه کاهش داد، بلکه باعث کاهش ۹۰ درصدی انتقال خون شد. این منجر به نتایج قابل پیش‌بینی‌تری شده است و همین قابلیت پیش‌بینی است که داده‌ها را برای تجسم واقعیت مجازی با دقت ۹۰ درصد قابل استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید
عجایب باور نکردنی عطسه

در حالی که این فناوری برای یک بیماری خاص ایجاد شده است، امید است بتوان آن را در بسیاری از انواع مختلف جراحی در آینده به کار برد. دکتر جیلانی گفت:

آنچه ما در اینجا دیدیم اساساً اثباتی بر اصل موضوع است. اگر یک موضوع را انتخاب کنید و آن را به اندازه کافی مطالعه کنید و بر روی پلتفرم‌های مهندسی و هوش مصنوعی قرار دهید، در واقع می‌توانید آینده را با دقت معقولی پیش‌بینی کنید.

دو هفته از عمل جراحی می‌گذرد و آرچی و خانواده حالشان خوب است. آماندا گفت:

ما واقعا پیشرفت بهبود فرزندمان خوشحالیم. داشتن فرصت برای بررسی واقعیت مجازی واقعاً به ما اطمینان داد که کار درست را انجام می‌دهیم. توانایی دیدن قبل و بعد، این فشار را کاهش داد. این وزن سنگینی بر دوش ما بود، اما ما خوشحالیم.

فیس‌بوک در حال توسعه ساعت هوشمند با کنترل واقعیت افزوده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا