اقتصادی

واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی  + جزئیات

واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی از ۳۱ خرداد آغاز شد. از آن‌جا که تنظیم طرح افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی مستلزم قطعی‌شدن نرخ‌های اعلام‌شده توسط شورای عالی کار برای کف دستمزد ماهانه‌ی کارمندان تأمین اجتماعی است و این طرح‌ها باید به‌تصویب هیئت دولت هم برسند، اجرایی‌شدن آن‌ها کمی زمان‌بر است و به‌همین‌خاطر است که مجموع مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان برای دو ماه فروردین و اردیبهشت با کمی تأخیر همراه با حقوق افزایش‌یافته‌ی خردادماه واریز شده است.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

بنفشه محمودیان رئیس گروه محاسباتی بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی درباره‌ی میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت که این افزایش درست همانند افزایش حقوق کارمندان تأمین اجتماعی به‌میزان ۲۶ درصد برای حداقل مستمری خواهد بود. همچنین افزایش دستمزد برای سایر سطوح دستمزدی ۱۵ درصد به‌علاوه‌ی ۱۶۴ هزار تومان است. باتوجه به این ارقام از آن‌جا که حداقل دستمزد سال گذشته بازنشستگان تأمین اجتماعی ۱ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بوده، امسال باید ۳۹۴ هزار تومان افزایش داشته باشد و به مبلغ ۱ میلیون و ۹۱۱ هزار تومان برسد.

افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی که مبلغ مستمری‌شان بیشتر از حداقل دستمزد تعیین‌شده در سال ۱۳۹۸، یعنی همان ۱ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان، بوده است به‌میزان ۱۵ درصد حقوق سال ۹۸ به‌علاوه‌ی ۱۶۴ هزار تومان خواهد بود. به‌عنوان مثال درصورتی‌که حقوق بازنشستگی بیمه‌شده‌ای در سال ۹۸ برابر با ۲ میلیون تومان بوده باشد، اکنون به‌میزان ۱۵ درصد ۲ میلیون تومان به‌علاوه‌ی ۱۶۴ هزار تومان افزایش حقوق خواهد داشت، که برابر با مبلغ ۴۶۴ هزار تومان است.

اطلاعات تکمیلی درباره‌ی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی برای این‌که بتوانند حداقل حقوق تعیین‌شده برای هر سال را دریافت کنند، باید ۳۰ سال سابقه‌ی پرداخت حقوق داشته باشند و همچنین باید درنظرداشت سن بازنشستگی برای زنان ۴۵ سال و برای مردان ۵۰ سال است. درصورتی‌که فردی با شرایط خارج از این‌ها، بدون عللی مانند ازکارافتادگی و مانند آن، اعلام بازنشستگی کند، تنها می‌تواند نسبت به سنوات پرداخت حق بیمه مستمری دریافت کند، نه به‌مقدار حداقل تعیین‌شده و البته این خود منوط به پرداخت حداقل ۱۰ سال پرداخت حق بیمه است.

بیشتر بخوانید
صادرات نفت ایران افزایش یافت

البته خوشبختانه این قاعده دارای یک استثنا برای افرادی با سن بالاتر است. بنابر این تبصره مردان بالای ۶۰ سال و زنان بالای ۵۵ سال درصورتی‌که ۲۰ سال سابقه‌ی پرداخت بیمه داشته باشند می‌توانند اعلام بازنشستگی کرده و حداقل حقوق تعیین‌شده برای بازنشستگان را هم دریافت کنند.

محمودیان درباره‌ی شمار مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی گفت: « کل افرادی که از سازمان تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است. از این تعداد حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بازنشسته هستند. افرادی را داریم که از کارافتاده‌اند و حدود ۱۳۰ هزار نفر هستند. بازماندگان بیمه شدگان متوفی نیز حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند».

این اطلاعات برای افرادی که در ماه‌های پایانی پرداخت حق بیمه‌ی خود هستند اهمیت بسیاری دارند. این دسته افراد بهتر است با مراجعه به وب‌سایت سازمان تأمین اجتماعی از سوابق بیمه‌ای و حقوقی خود مطلع شوند و اطمینان پیدا کنند که در تمامی ماه‌های پرداخت حق بیمه مبلغ پرداخت‌شده به‌درستی ثبت شده و مشکلی از بابت پرداخت حق بیمه پس از بازنشستگی، که خود می‌تواند در دریافت کامل حداقل حقوق بازنشستگی مؤثر باشد ندارند.

نحوه‌ی متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

بنفشه محمودیان درباره‌ی ضریب افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در شرایطی که در سال‌های دورتر بازنشسته شده‌اند گفت، این افراد افت بیشتری در ارزش مستمری دریافت‌شده احساس می‌کنند. تبعاً باید ضریب افزایش حداقل حقوق برای این دسته بازنشستگان به‌صورتی تعریف شود که این افراد افت ارزش مبلغی که به‌عنوان مستمری دریافت می‌کنند را بیش از اندازه احساس نکنند، که البته محمودیان در اظهارات خود به راه حل سازمان تأمین اجتماعی به‌صورت دقیق و شفاف اشاره نکرده است.

بیشتر بخوانید
سریال آقازاده | محصول تازه اوج هم نشان داد عبور از خطوط قرمز را خوب بلد است

محمودیان در این ارتباط گفت:

متناسب سازی حقوق از مطالبات بازنشستگان است و با عزم جدی مدیرعامل سازمان، مذاکرات متعددی از اسفند ماه برای تامین منابع آغاز شده و خوشبختانه به تفاهمات خوبی منجر شده و امیدواریم ظرف حداکثر دوماه آینده اجرایی شود که انتظار می‌رود به اندازه قابل توجهی در افزایش حداقل حقوق موثر باشد.

او اعلام کرد که منابع موردنیاز برای متناسب‌سازی حداقل حقوق بازنشستگان تأمین شده‌اند و به‌زودی از سوی دولت به سازمان تأمین اجتماعی برای تخصیص حساب‌شده واگذار خواهند شد. درهرصورت افراد تحت پوشش بیمه‌ی تأمین اجتماعی در هر زمانی که بازنشسته شده باشند، درصورت پرداخت حق بیمه با شرایطی که ذکر کردیم، از حداقل حقوق تعیین‌شده بهره‌مند خواهند شد.

محمودیان یکی از راه‌کارهای سازمان تأمین اجتماعی برای افزایش مستمری‌ها را ارائه‌ی کمک‌هزینه برای مخارجی مانند مسکن و خواروبار اعلام کرد و گفت در این زمینه هم توافق‌های لازم با نمایندگان تشکل‌های بازنشستگی انجام گرفته‌اند.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا