شبکه‌های اجتماعیکامپیوتر و اینترنت

واتس‌اپ به کاربران اجازه می‌دهد بدون تلفن همراه خود پیام ارسال کنند

واتس‌اپ در حال آزمایش ویژگی جدیدی است که برای اولین بار به افراد امکان می‌دهد بدون استفاده از تلفن همراه خود، پیام ارسال کنند.

به گزارش سایت خبری بی‌بی‌سی، در حال حاضر، واتس‌اپ به تلفن کاربر پیوند داده شده است و برنامه‌های دسک‌تاپ و وب آن برای اتصال و دریافت پیام به متصل بودن تلفن همراه احتیاج دارند. اما این ویژگی جدید حتی اگر باتری تلفن شما خالی شده باشد، به کاربران امکان ارسال و دریافت پیام را می‌دهد. واتس‌اپ گفت، حداکثر چهار دستگاه دیگر مانند رایانه‌های شخصی و تبلت، می‌توانند همزمان با هم استفاده شوند.

برای شروع، ویژگی جدید به عنوان یک تست بتا برای گروه کوچکی از کاربران ارائه می‌شود و تیم واتس‌اپ قصد دارد قبل از فعال کردن آن برای همه، عملکرد آن را بهبود بخشد و ویژگی‌های خود را اضافه کند. به گفته واتس‌اپ، رمزگذاری (End-to-end encryption) که نقطه اصلی محبوبیت واتس‌اپ به حساب می‌آید، همچنان تحت این سیستم جدید کار خواهد کرد. چندین برنامه پیام‌رسان دیگر نیز از قبل دارای چنین قابلیتی هستند، از جمله برنامه رمزگذاری شده رقیب واتس‌اپ یعنی سیگنال، که برای ورود به سیستم تحت وب، به تلفن همراه احتیاج دارد اما برای تبادل پیام نیازی به اتصال به آن نیست. اما مدتهاست که این ویژگی توسط کاربران واتس‌اپ درخواست شده است، و گزارش می‌شود که حدود دو میلیارد درخواست وجود دارد.

بازاندیشی

مهندسان فیس‌بوک در یک پست در وبلاگ خود اعلام کردند که این اقدام انجام شده است. این تغییر نیاز به تجدید نظر در مورد طراحی نرم افزار واتس‌اپ دارد. به این دلیل که نسخه فعلی از یک برنامه تلفن هوشمند به عنوان دستگاه اصلی استفاده می‌کند و این تلفن هوشمند منبع حقیقی همه داده‌های کاربر و تنها دستگاهی است که می‌تواند پیام‌های رمزگذاری پایان به پایان را برای کاربر دیگر یا برای شروع تماس انجام دهد. به گفته شرکت، واتس‌اپ وب و سایر برنامه‌های غیر تلفن هوشمند اساساً آینه آنچه در تلفن همراه اتفاق می‌افتد هستند. اما این سیستم دارای اشکالات قابل توجهی است که برای بسیاری از کاربران عادی شناخته شده است، زیرا معروف است که برنامه وب به طور مکرر قطع ارتباط می‌کند. این همچنین بدان معنی است که فقط یک برنامه به اصطلاح «همراه» می‌تواند همزمان فعال باشد. بنابراین بارگیری واتس‌اپ در دستگاه دیگر، پنجره وب واتس‌اپ را قطع می‌کند. این شرکت همچنین افزود:

ساختار جدید چند دستگاهی واتس‌اپ این موانع را برطرف می‌کند و دیگر نیازی نیست که یک گوشی هوشمند منبع حقیقی باشد. در حالی که همچنان داده‌های کاربر را به صورت یکپارچه و ایمن هماهنگ و خصوصی نگه می‌دارد.

در سطح فنی، راه حل این بود که به هر دستگاه، کلید هویت خود اختصاص داده شود و واتس‌اپ سوابق مربوط به کلیدهای مربوط به همان حساب کاربری را ثبت کند. این بدان معناست که نیازی به ذخیره پیام در سرور خود، که می‌تواند منجر به نگرانی درباره حریم خصوصی شود، ندارد. اما جیک مور، متخصص امنیت در شرکت ضد ویروس Eset، گفت که هر چقدر هم امنیت قوی باشد، داشتن پیام در دستگاه‌های بیشتر هنوز هم می‌تواند نگران کننده باشد. همیشه یک فرد بدخواه به دنبال ایجاد راه حل برای دستیابی غیر قانونی به پیام‌های شما وجود خواهد داشت. سوءاستفاده کنندگان و متجاوزین می‌توانند با ایجاد نقاط انتهایی اضافی به منظور گرفتن هرگونه ارتباط خصوصی همگام شده، از این ویژگی جدید به نفع خود استفاده کنند. او همچنین گفت که مهندسی اجتماعی یک تهدید روزافزون است و مسئولیت این است که کاربر مراقب سوءاستفاده‌های احتمالی باشد و هشدار داد:

بنابراین بسیار مهم است که مردم از همه دستگاه‌هایی که به حساب آنها متصل هستند آگاه باشند.

افزایش پیام‌های یادآوری‌ واتس‌اپ با نزدیک شدن به مهلت به‌روزرسانی

بیشتر بخوانید
ارز دیجیتال | عاملی برای دور زدن تحریم‌ها اما با اثرات مخرب محیط زیستی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا