تکنولوژی

هک کردن کیف پول‌های بیت کوین با رایانه‌های کوانتومی

هک کیف پول‌های بیت کوین از این طریق ممکن است اتفاق بیفتد، اما رمزنگاران برای ایجاد یک راه حل در حال رقابت هستند.

خلاصه‌ای از آنچه می‌خوانید:

  • انتظار می‌رود در عرض یک دهه، محاسبات کوانتومی بتواند تلفن‌های همراه، حساب‌های بانکی، آدرس‌های ایمیل و کیف پول‌های بیت کوین را هک کند.
  • فرد تیل، مدیر عامل و متخصص استخراج رمز ارزها در Marathon Digital Holdings، می‌گوید: انستیتوی ملی علم و فناوری (NIST) در حال کار بر روی استاندارد جدیدی برای رمزگذاری در آینده است که در برابر رایانه‌های کوانتومی ایمن باشد.

استفان توماس می‌توانست امسال از رایانه کوانتومی استفاده کند. به گزارش پایگاه خبری سی‌ان‌بی‌سی، این برنامه‌نویس و بازرگان رمز ارز متولد آلمان، رمز عبور قفل کیف پول دیجیتال خود که حاوی ۷،۰۰۲ بیت کوین بوده و اکنون ۲۶۵ میلیون دلار ارزش دارد، فراموش کرده است. رایانه‌های کوانتومی، که چندین میلیون برابر سریعتر از رایانه‌های سنتی هستند، می‌توانستند به راحتی به او در شکستن کد کمک کنند.

تراشه کوانتومی 17 qubit اینتل
تراشه کوانتومی ۱۷ qubit اینتل

اگرچه محاسبات کوانتومی هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند، دولت‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی مانند مایکروسافت و گوگل در تلاشند تا آن را به واقعیت تبدیل کنند. در طی یک دهه، رایانه‌های کوانتومی می‌توانند به اندازه کافی قدرتمند شوند تا امنیت رمزنگاری محافظت کننده از تلفن‌های همراه، حساب‌های بانکی، آدرس‌های ایمیل و کیف پول‌های بیت کوین را بشکنند. فرد تیل، مدیر عامل شرکت متخصص استخراج رمز ارز، Marathon Digital Holdings، می‌گوید:

اگر امروز یک کامپیوتر کوانتومی داشتید و حامی دولتی مانند چین بودید، به احتمال زیاد طی حدود هشت سال، می‌توانستید قفل دیجیتالی یک کیف پول را بشکنید. دقیقاً به همین دلیل است که رمزنگاران در سراسر جهان در حال ساخت یک پروتکل رمزگذاری مقاوم در برابر کوانتوم هستند.

هک کوانتومی

در حال حاضر، بیشتر جهان با چیزی به نام رمزنگاری نامتقارن روبرو است که در آن افراد از یک جفت کلید خصوصی و عمومی برای دسترسی به مواردی مانند کیف پول دیجیتال، ایمیل و … استفاده می‌کنند. تیل گفت:

هر ورود به سیستم تلفن همراه شما، بر اساس رمزنگاری نامتقارن است که مستعد هک شدن با رایانه کوانتومی است.

تیل مدیر سابق یوتیماکو، یکی از بزرگترین شرکت‌های رمزنگاری در اروپا است که با مایکروسافت، گوگل و دیگران در زمینه رمزگذاری پس از کوانتوم همکاری کرده است.

بیشتر بخوانید
آن‌چه که از گلکسی A72 سامسونگ می‌دانیم

جفت کلید عمومی-خصوصی به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از کلید خصوصی خود یک امضای دیجیتالی تولید کنند که توسط هر کسی که دارای کلید عمومی مربوطه است، قابل تأیید باشد. در مورد رمز ارزهایی مانند بیت کوین، این امضای دیجیتالی، الگوریتم امضای دیجیتال Elliptic Curve نامیده می‌شود و این اطمینان را می‌دهد که بیت کوین فقط توسط صاحب قانونی قابل مصرف است.

از لحاظ تئوری، کسی که از رایانه کوانتومی استفاده می‌کند می‌تواند کلید خصوصی شما را مهندسی معکوس کند، امضای دیجیتالی شما را جعل کند و متعاقباً کیف پول بیت کوین شما را خالی کند. تورستن گروتکر، رئیس سابق بخش تکنولوژی Utimaco  و یکی از برترین متخصصان در زمینه محاسبات کوانتومی، گفت:

از جمله اولین انواع امضاهای دیجیتالی که توسط رایانه‌های کوانتومی شکسته می‌شود، Elliptic Curve  است، همان امضایی که امروز از آن برای کیف پول‌های بیت کوین استفاده می‌کنیم. اگر ما کاری انجام ندهیم این اتفاق خواهد افتاد.

تقویت کیف پول‌های بیت کوین

کارشناسان رمزنگاری به CNBC گفتند که همه آنها به دلایل مختلف نگران هک کوانتومی کیف پول‌های بیت کوین نیستند. نیک کارتر، هم‌بنیانگذار Castle Island Ventures، اظهار داشت که وقفه‌های کوانتومی به تدریج و نه به صورت ناگهانی انجام می‌شود. او گفت:

اگر محاسبات کوانتومی به مرحله بلوغ و ظرافتی برسند که در آن شروع به تهدید ابتدایی رمزنگاری اصلی ما می‌کند، هشدارهای زیادی را دریافت خواهیم کرد و این چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد.

هک بیت کویت توسط رایانه‌های کوانتومی

این واقعیت نیز وجود دارد که جامعه می‌داند این امر در حال رخ دادن است و محققان از قبل، در حال ساخت رمزنگاری ایمن کوانتومی هستند. تایل گفت:

موسسه ملی علم و فناوری (NIST) در حال کار بر روی استاندارد جدیدی برای رمزگذاری برای آینده است که ضد کوانتوم است. این موسسه اکنون فرایند ضد کوانتوم را با انتخاب بهترین کاندیداها و استانداردسازی آنها انجام می‌دهد.

گروتکر نیز گفت:

این یک مشکل فنی است و یک راه حل فنی برای آن وجود دارد. الگوریتم‌های جدید و مطمئن برای امضای دیجیتال وجود دارد. … شما سال‌ها وقت خواهید داشت تا وجوه خود را از یک حساب به حساب دیگر منتقل کنید.

گروتکر همچنین گفت که انتظار دارد اولین الگوریتم استاندارد رمزنگاری ایمن کوانتومی تا سال ۲۰۲۴ به دست آید، که هنوز هم قبل از پیدایش یک کامپیوتر کوانتومی قادر به شکستن رمزنگاری بیت کوین است. گروتکر افزود:

به محض ساخت رمزنگاری ایمن و جدید کاملاً استاندارد پس از کوانتوم، روند مهاجرت گسترده آغاز خواهد شد. هر کسی که دارای بیت کوین یا اتریوم باشد، وجوه خود را از هویت دیجیتالی که با نوع قدیمی کلید امن است، به یک کیف پول جدید یا یک حساب جدید منتقل می‌کند که با یک نوع کلید جدید امن شده است.

با این حال، این نوع ارتقا در امنیت نیاز به کاربران فعال دارد. در برخی از سناریوها، که حساب‌های فیات از طریق بانک متمرکز می‌شوند، این فرایند ممکن است آسانتر از نیاز به یک شبکه غیرمتمرکز دارندگان رمزنگاری برای به روزرسانی سیستم‌های خود به صورت جداگانه باشد. گروتکر گفت:

همه، صرف نظر از مدت زمان لازم، وجوه خود را به موقع جابجا نمی‌کنند. به ناچار کاربرانی وجود خواهند داشت که رمز ورود خود را فراموش کرده و یا ممکن است بدون اشتراک کلید خود از دنیا بروند. تعدادی کیف پول وجود خواهد داشت … که به طور فزاینده‌ای ناامن می‌شوند، زیرا آنها از کلیدهای ضعیف‌تری استفاده می‌کنند.

اما روش‌هایی برای مقابله با این نوع عدم موفقیت در ارتقا امنیت وجود دارد. به عنوان مثال، یک سازمان می‌تواند همه حساب‌ها را که هنوز از نوع رمزنگاری قدیمی استفاده می‌کنند قفل کند و به صاحبان آنها راهی برای دسترسی به آن بدهد.

بیشتر بخوانید
عینک اسنپ چت | واقعیت افزوده روی چشمان شما

دونالد ترامپ بیت کوین را کلاهبرداری در برابر دلار خواند

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا