اطلاعات‌محوربین‌المللیسیاسیشبکه و امنیت

سولار ویندز می‌گوید برترین دادستان‌های آمریکایی مشکوک به هک شدن توسط روسیه هستند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می‌گوید که نزدیک به ۳۰ دادستان ارشد آمریکایی در سال گذشته در جریان نفوذ بزرگ به ایمیل‌های دفاتر آن‌ها، هک شده‌اند. حمله به کاربران نرم‌افزار سولار ویندز که آمریکا آن را به گردن روسیه انداخته است، بدترین حمله جاسوسی سایبری به دولت آمریکا بود. این وزارتخانه می‌گوید ۲۷ وکیل آمریکایی حداقل یک رایانه اداری هک شده را در اختیار داشته‌اند.

این موضوع باعث این نگرانی شده است که ممکن است هکرها به اطلاعات حساس، از جمله اسامی مخبرین دسترسی داشته باشند. گیل سفر، دادستان سابق فدرال، به بی‌بی‌سی گفت:

این تهدید به طور بالقوه بسیار جدی است و ایمیل‌های دادستان‌ها حاوی اطلاعات بسیار حساس و اغلب بسیار محرمانه است. اگر هکرها هویت مامورین مخفی را به دست آورند، می‌توانند از این اطلاعات برای «افشای هویت آن‌ها» استفاده کنند.

این هک که به مجرمان سایبری امکان دسترسی به ۱۸۰۰۰ شبکه رایانه‌ای خصوصی و دولتی را داد، دسامبر سال گذشته علنی شد. ۸۰  درصد از حساب‌های ایمیل مایکروسافت که توسط کارمندان چهار دفتر وکالت در نیویورک، که برخی از برجسته‌ترین تعقیب‌های جنایی در این کشور را بر عهده دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل مواردی است که توسط این حمله آسیب دیده است. رناتو ماریوتی، دادستان سابق فدرال گفت:

تحقیقات بسیار حساسی در این دفاتر در جریان است. این تحقیقات شامل تحقیقات مالی بسیار برجسته است، به این معنی که هرگونه اطلاعات فاش شده می‌تواند برای باج‌خواهی یا اخاذی مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا می‌گوید هکرها حساب‌ها را در اوایل ماه مه ۲۰۲۰ (حدود هفت ماه قبل از انتشار خبر هک سولار ویندز) هک کرده بودند. این وزارتخانه گفت همه قربانیان مطلع شده‌اند و در حال تلاش برای کاهش خطرات عملیاتی، امنیتی و حریم خصوصی ناشی از هک هستیم.

بیشتر بخوانید
بررسی و تحلیل 8 تا از لوگوهای معروف دنیا

در ماه آوریل، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به حمله سایبری به سولار ویندز و دیگر حملات سایبری، روسیه را تحریم کرد. روسیه هرگونه تخلفی را رد کرده است. اما آقای ماریوتی هشدار داد که اگر یک دولت خارجی پرونده‌های حقوقی حساس را در اختیار داشته باشد، می‌تواند از آن‌ها برای شکل گیری بحث عمومی یا تأثیرگذاری بر انتخابات استفاده کند. او گفت:

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک دولت خارجی می‌خواهد چنین اطلاعاتی داشته باشد.

بهزاد محمدزاده هکر ایرانی تحت تعقیب FBI آمریکاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا