پزشکیتکنولوژیهوش مصنوعی

هوش مصنوعی ممکن است بتواند یک روزه زوال عقل را تشخیص دهد

دانشمندان در حال آزمایش یک سیستم هوش مصنوعی هستند که تصور می‌شود قادر به تشخیص زوال عقل پس از یک اسکن مغزی است.

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، ممکن است به کمک هوش مصنوعی بتوان پیش‌بینی کرد که آیا این وضعیت برای سال‌ها ثابت می‌ماند، به تدریج بدتر می‌شود یا نیاز به درمان فوری دارد. در حال حاضر، چندین اسکن و آزمایش برای تشخیص زوال عقل لازم است. محققان می‌گویند تشخیص‌های قبلی با سیستم آن‌ها می‌تواند نتایج بیمار را تا حد زیادی بهبود بخشد.

الگوها را شناسایی کنید

پروفسور زویی کورتزی، از دانشگاه کمبریج و یکی از اعضای مرکز ملی هوش مصنوعی و علم داده موسسه الن تورینگ می‌گوید:

اگر ما به موقع مداخله کنیم، درمان می‌تواند در اوایل بیماری شروع شود و پیشرفت بیماری را کند کرده و در عین حال از آسیب بیشتر جلوگیری کند و به احتمال زیاد علائم بسیار دیرتر در زندگی ظاهر می‌شوند یا ممکن است هرگز ظاهر نشوند.

سیستم پروفسور کورتزی اسکن مغزی افرادی را که نگران زوال عقل هستند با هزاران بیمار مبتلا به زوال عقل و سوابق پزشکی مربوطه آن‌ها مقایسه می‌کند. این الگوریتم می‌تواند الگوهای موجود در اسکن‌ها را شناسایی کند که حتی متخصصان مغز و اعصاب نمی‌توانند آن‌ها را مشاهده کرده و با نتایج بیمار در پایگاه داده خود مطابقت دهند.

کلینیک‌های حافظه

در آزمایشات پیش بالینی، سال‌ها قبل از بروز علائم، زوال عقل تشخیص داده شده است، حتی زمانی که علائم مشخصی از آسیب در اسکن مغز وجود نداشته باشد. این آزمایش، در بیمارستان آدنبروک و سایر کلینیک‌های حافظه در سراسر انگلستان انجام می‌شود که آیا در محیط بالینی، در کنار روش‌های معمول تشخیص زوال عقل، کار می‌کند یا خیر. انتظار می‌رود در سال اول حدود ۵۰۰ بیمار شرکت کنند. نتایج آن‌ها به دست پزشکانشان می‌رسد و در صورت لزوم می‌توانند در مورد دوره درمان توصیه‌های خود را ارائه دهند. دکتر تیم ریتمن، متخصص مغز و اعصاب، که این مطالعه را رهبری می‌کند با متخصصان مغز و اعصاب در دانشگاه کمبریج، سیستم هوش مصنوعی را «پیشرفت فوق العاده» نامید. او گفت:

این مجموعه بیماری‌ها واقعاً برای مردم ویران کننده است. بنابراین وقتی این اطلاعات را به بیمار می‌دهم، هر کاری که بتوانم انجام دهم تا در تشخیص اطمینان بیشتری داشته باشم و اطلاعات بیشتری در مورد پیشرفت احتمالی بیماری به آن‌ها بدهم که بتواند در برنامه ریزی زندگی به آن‌ها کمک کند، بسیار خوب و مفید خواهد بود.

گاهی با حافظه خود دست و پنجه نرم می‌کند

دنیس کلارک، ۷۵ ساله، از جمله اولین کسانی است که در این آزمایش شرکت کرده‌اند. او پنج سال پیش از شغل خود به عنوان مدیر یک شرکت تولید گوشت بازنشسته شد. سال گذشته، همسرش پنه‌لوپه، متوجه شد که او گاهی با حافظه خود دست و پنجه نرم می‌کند و آن‌ها اکنون نگران هستند که او دچار زوال عقل شده است. دنیس سعی می‌کند علائم خود را توصیف کند اما پنه‌لوپه به سختی می‌تواند توضیح دهد که چه اتفاقی می‌افتد. این زوج نگران هستند که مجبور شوند خانه خود را برای تأمین هزینه‌های مراقبت از دنیس بفروشند. اما با شرکت در این آزمایش، پنه‌لوپه خیال خود را راحت می‌کند. آن‌ها مجبور نیستند مدت زیادی منتظر تشخیص و نشان دادن چگونگی پیشرفت هرگونه زوال عقل بمانند.

بیشتر بخوانید
حریرچی؛ هم مخالف آمار اعلامی فوت شدگان کرونا و هم مخالف قرنطینه!

مشکلات روحی و روانی

یکی دیگر از بیماران دکتر ریتمن، مارک تامپسون، ۵۷ ساله، که ۱۰ ماه پیش، قبل از شروع آزمایش سیستم هوش مصنوعی دچار نقص حافظه شده بود، گفت که اگر این آزمایش در آن زمان در دسترس بود، تفاوت زیادی برای او ایجاد می‌کرد. او می‌گوید:

من آزمایش پس از آزمایش و حداقل چهار اسکن قبل از تشخیص داشتم. تیم پزشکی شگفت انگیز بود و هر کاری که از دستشان برمی‌آمد انجام داد تا به مشکل من رسیدگی شود. اما عدم قطعیت، بیشتر از هر مشکلی که ناشی از این بیماری باشد، باعث ایجاد مشکلات روحی در من می‌شود. آیا این تومور بود؟ آیا آن‌ها نیاز به عمل دارند؟ این باعث شد که من استرس زیادی داشته باشم و ندانم چه بلایی سر من آمده است.

هوش مصنوعی گوگل می‌تواند در شناسایی بیماری‌های پوستی کمک کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

16 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا