اطلاعات‌محور

آشنایی با هوشمندی کسب و کار و هوش تجاری

در این نوشتار به شما مخاطبان ارجمند مجله اینترنتی خبرببر توضیح می‌دهیم که هوش تجاری چیست، چه مهارت‌هایی لازم دارد و میانگین حقوق در این حوزه چقدر است.

خوب است بدانید هوش تجاری یا Bi (Bussiness Intelligence) به سازمان‌های کمک می‌کندکه داده‌های خام کسب و کار را به اطلاعاتی تبدیل کنند که بشود به وسیله آن تصمیم گرفت. مثلاً بفهمند در چه مقاطع و روزهایی از سال فروش کدام محصول شرکت بیشتر است تا برای تامین به موقع آن محصول برنامه ریزی درستی انجام دهند یا مثلاً اینکه وضعیت مشتری‌هایشان نسبت به سال گذشته چه تغییری کرده، آیا نیاز به تغییری در برنامه بازاریابی یا سیاست مشتریان دارند یا نه؟

این قبیل کارها توسط تحلیلگر هوش تجاری انجام می‌شود. در نتیجه مدیران می‌توانند بازار و رقبای خودشان را بهتر بشناسند، وضعیت خودشان را نیز با توجه به مواردی که گفتیم و شرایط موجود بسنجند و با در نظر گرفتن آنها استراتژی‌های خود را اصلاح کنند و بهتر تصمیم بگیرند. با توجه به اطلاعات موجود پیش بینی می‌شود ارزش جهانی هوش تجاری یا BI تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۳۳.۳ بیلیون دلار برسد، همچنین تقاضا برای تحلیلگران این حوزه ۲۱ درصد بیشتر شود.

بر اساس آزمون هالند (تست هالند یا سنجش تمایلات شغلی، تستی است که اشتیاق ذاتی افراد را به انواع مشاغل مورد سنجش قرار می‌دهد.) تیپ شخصیتی لازم برای کارشناس هوش تجاری معمولاً باید جست و جوگر باشد. خوب است بدانید تحلیلگرهای هوش تجاری باید به سیستم‌های هوش تجاری، داده کاوی، طراحی دیتابیس، گزارش نویسی و پایگاه داده مسلط باشد.

بیشتر بخوانید
چای را به چه نحوی باید خورد که برایمان مفید باشد؟

در کنار آن به توانایی‌هایی چون استدلال، درک و توجه و تحلیل و پردازش و ایده پردازی و مهارت‌های اصطلاحاً نرم چون مهارت تصمیم‌ گیری و حل مساله، مدریت زمان و منابع، گوش دادن، سخنوری، تفکر انتقادی و تجسم برای تحلیلگر هوش تجاری نیاز دارند. جالب توجه اینجاست که میانگین حقوقی این شغل در دنیا ماهانه ۷ هزار دلار و در کشور خودمان چیزی در حدود ۱۱ میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید: چگونگی حل کردن مساله و تعارض در محیط کار

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

19 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا