سیاسی

جزئیات ماجرای هواپیمای ماهان و جنگنده‌های آمریکایی + فیلم

بامداد امروز یک هواپیمای مسافربری ماهان که از تهران به مقصد بیروت، پایتخت لبنان، در حرکت بود از سوی دو جنگنده‌ی آمریکایی مورد تهدید قرار گرفت. گفته می‌شود این جنگنده‌های آمریکایی از پایگاهی آمریکایی که در کشور سوریه قرار دارد به هواپیمای ماهان نزدیک شده‌اند و کاری کرده‌اند که خلبان ایرانی هواپیمای ماهان تصمیم به کاهش ارتفاع بگیرد. این هواپیما امروز صبح به تهران بازگشت. در ادامه در مورد جزئیات این خبر گفته خواهد شد.

جزئیات تهدید هواپیمای مسافربری ماهان از سوی جنگنده‌های آمریکایی

پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان دیشب از تهران به سمت بیروت حرکت کرد. مسافرین پرواز فکر می‌کردند که سفری امن و ساده را تا بیروت تجربه خواهند کرد، اما نمی‌دانستند که قرار است شبی بسیار دشوار را سر کنند. در نزدیکی بیروت و در آسمان سوریه، دو جنگنده‌ی آمریکایی به نزدیکی این هواپیمای مسافربری می‌آیند و باعث می‌شوند خلبان ایرانی، ارتفاع هواپیما را کم کند و همین موجب می‌شود که چند تا از مسافران یا حال‌شان بسیار بد شود یا حتی زخمی شوند.

تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان

این رویترز بود که از همه‌ی خبرگزاری‌های دیگر زودتر خبر را اعلام کرد. رویترز گزارش داد که هواپیمایی اسرائیلی به نزدیکی هواپیمای مسافربری ایران رفته و برای آن مزاحمت ایجاد کرده است. پس از آن بود که کم‌کم سایر خبرگزاری‌ها نیز این خبر را اعلام کردند و سپس مشخص شد که دو جنگنده به نزدیکی هواپیمای مسافربری رفته‌اند و هر دو جنگنده نیز آمریکایی بوده‌اند.

 برخی خبرگزاری‌ها اعلام کردند که هواپیما در سوریه فرود خواهد آمد، اما این‌گونه نشد و هواپیما در بیروت فرود آمد، سوخت‌گیری کرد و سپس به ایران بازگشت.

بیشتر بخوانید
سخنگوی دولت افغانستان ترور شد

فیلم لحظه‌ی تهدید جنگنده آمریکایی

گزارش‌های تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان

هیچ شخصیت نظامی در هواپیمای ماهان حضور نداشت

درحالی‌که شایعه شده بود این هواپیما حامل چند شخصیت نظامی بوده است، اعلام شد که هیچ شخصیت نظامی در این هواپیما حضور نداشته و تمامی مسافران آن اشخاص غیرنظامی بوده‌اند.

واکنش آمریکا به تنش هواپیمای ماهان و دو جنگنده‌ی آمریکایی

خبرگزاری رویترز اعلام داشت که بیل اوربان، سخن‌گوی نیروهای ارتش آمریکا یا همان سنتکام، گفته است که جنگنده‌ی آمریکایی F15 در حوزه‌ی دید هواپیمای مسافربری ایرانی قرار گرفته، اما این هواپیما در فاصله‌ی امنی با هواپیمای ایرانی قرار داشته است. اوربان گفته جنگنده‌های آمریکایی به‌صورت قانونی و مانند همیشه در آسمان سوریه در حال پرواز بوده‌اند و این اتفاق ازپیش‌برنامه‌ریزی‌شده نبوده است.

واکنش وزارت خارجه ایران به تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در این زمینه گفت:

چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد ایران آمریکا را مسئول آن خواهد شناخت.

او در مورد جزئیات نزدیک‌شدن جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان اظهار داشت:

جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.

موسوی ادامه داد:

در عین حال در تماس مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد با آقای گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا