جهانحوادث

همسر جوونیل مویس، رئیس جمهور ترور شده هائیتی، از سوءقصد جان سالم به در برد

بیوه رئیس جمهور ترور شده هائیتی به دلیل زخم‌هایی که در این حمله به او وارد شد، پس از مداوا در فلوریدا به کشور کارائیب بازگشت.

به گزارش سایت خبری بی‌بی‌سی، مارتین مویس در روز شنبه پس از ورود با هواپیما به فرودگاه پورتو پرنس، با یک بند بازو و جلیقه ضد گلوله دیده شد. شوهر او، جوونیل مویس در ۷ ژوئیه توسط افرادی در خانه آنها ترور شد. خانم مویس در این حمله زخمی شد و برای مداوا به بیمارستانی در میامی، فلوریدا منتقل شد. یک مقام هائیتی در یک توییتر گفت که خانم مویس به کشور بازگشته است و تا هفته آینده برای مراسم خاکسپاری همسرش آماده شود. وزیر موقت، کلود جوزف و سایر مقامات به استقبال خانم مویس رفتند، در حالی که او توسط مأموران امنیتی احاطه شده بود.

خانم مویس از زمان حمله اظهارنظرهای کمی انجام داده است، به همین دلیل پلیس گروهی از مزدوران خارجی را که اکثر آنها کلمبیایی هستند، مقصر می‌داند. او از روی تخت بیمارستان خود، یک پیام صوتی ضبط کرده است که در آن لحظه‌ای که قاتلان پس از ورود به خانه آنها در نیمه شب شوهرش را مورد اصابت گلوله قرار دادند، را توصیف می‌کند. خانم مویس گفت که این حمله چنان سریع اتفاق افتاد که شوهرش قادر به گفتن حتی یک کلمه هم نبود. او همچنین در اوایل این هفته در یک توییت گفت:

این درد هرگز از بین نخواهد رفت.

آقای مویس ۵۳ ساله، از سال ۲۰۱۷ رئیس جمهور هائیتی، فقیرترین کشور قاره آمریکا بود. دوره ریاست جمهوری او بسیار سخت بود، زیرا با اتهامات فساد روبرو شد و در اوایل سال جاری تظاهرات گسترده‌ای علیه او برگزار شد. خبرنگاران می‌گویند که خانم مویس به عنوان شاهد حمله، می‌تواند به محققان کمک کند تا بفهمند چه کسی و چرا ترور را انجام داده است. بسیاری از جزئیات مربوط به این حمله همچنان یک راز باقی مانده است.

بیشتر بخوانید
قربانیان واقعی هک گسترده رمز ارزها

پلیس هائیتی می‌گوید گروهی از مزدوران عمدتا خارجی، ۲۶ کلمبیایی و دو هائیتی آمریکایی، گروه عامل قتل را تشکیل داده‌اند. دست کم ۲۰ نفر بازداشت شده‌اند، در حالی که سه نفر توسط پلیس کشته شده‌اند و پنج نفر همچنان متواری هستند. پلیس هائیتی همچنین کریستین امانوئل سانون، یک پزشک اهل هائیتی مستقر در فلوریدا، را دستگیر کرده است و او را مظنون اصلی ترور معرفی می‌کند.

سخنگوی دولت افغانستان ترور شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا