پزشکی

در هفته آخر بارداری چکار کنم؟

دوران بارداری از حساس‌ترین دوران‌ها برای تمامی خانم‌هاست. این دوران حساس باید به‌خوبی و با احتیاط طی شود تا همه‌چیز در بهترین حالت به اتمام برسد. برای این منظور، خانم باردار باید از یک سر بایدها و نبایدها پیروی کند، این قضیه خصوصاً در هفته آخر بارداری به اوج خود می‌رسد. هفته آخر بارداری – یعنی چند روز قبل از تولد نوزاد – از حساس‌ترین برهه‌ها در دوران بارداری است و هر گونه اقدام نادرست و خصوصاً تغذیه‌ی اشتباه می‌تواند تبعات منفی زیادی به همراه داشته باشد. چنان‌چه به هفته آخر بارداری نزدیک هستید یا در این هفته به سر می‌برید، نکاتی که در ادامه‌ی این نوشتار می‌آیند را مطالعه کنید.

بایدها و نبایدها در هفته آخر بارداری

۱- فعالیت‌های بدنی‌تان را استاندارد کنید

اگر قصد سزارین دارید، فعالیت‌های بدنی را به حداقل برسانید. اما اگر قصد زایمان طبیعی دارید، روزی سه الی پنج ساعت فعالیت داشته باشید تا دهانه‌ی رحم نرم شود و زایمان بهتری داشته باشید.
نکته‌ی دیگر آن‌که به حداقل رساندن فعالیت برای سزارین، به معنی آن نیست که تمام و کمال استراحت کنید. حتی می‌توانید روزی نیم ساعت پیاده‌روی کنید.

۲- سینه‌ها را چرب کنید

در هفته آخر بارداری سعی کنید با استفاده از روغن زیتون یا پماد ویتامین آ.د، سینه‌های خود را چرب کنید. زیرا پس از تولد نوزاد باید از سینه به او شیر بدهید و اگر سینه‌هایتان خشک باشند، شیر دادن باعث احساس سوزش در آن ناحیه می‌شود.

۳- سوتین شیردهی تهیه کنید

در هفته‌ی آخر بارداری، سینه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و پس از تولد نوزاد نیز – به دلیل پرشیر شدن سینه‌ها – این افزایش حجم وجود دارد. بنابراین سعی کنید سینه‌بند یا سوتین شیردهی بخرید و برای خریدن سینه بند شیردهی، جنس نخی آن را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید
نوشیدنی‌های مناسب ورزشکاران | معرفی 5 نوشیدنی عالی!

۴- از رنگ مو استفاده نکنید

استفاده از رنگ مو در تمام دوران بارداری ممنوع است، اما در هفته آخر بارداری – اگر اصرارتان برای رنگ کردن مو زیاد است – می‌توانید از رنگ موهای بدون آمونیاک استفاده کنید.

هفته آخر بارداری

۵- یک‌روزدرمیان با آب ولرم دوش بگیرید

در هفته‌ی آخر بارداری، یک روز در میان با آب ولرم دوش بگیرید. این کار برای زایمان طبیعی، مفید و موثر است.

۶- تکان‌خوردن‌های جنین را حس کنید

جنین در هفته‌ی آخر بارداری، پس از هر وعده غذایی، دو تکان و کلا در طول روز، نُه تکان می‌خورد. این تکان‌ها نشان از سلامت جنین دارند. اگر احساس کردید که جنین از صبح تا ظهر، تکان نخورده است، یک ماده‌ی شیرین بخورید  و اگر باز هم تکان نخورد، به پزشک مراجعه کنید.

۷- از یبوست پیشگیری کنید

احتمال یبوست در روزهای آخر بارداری زیاد است. برای جلوگیری از یبوست، حتماً میوه‌جات و سبزیجات تازه بخورید. نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز نیز فراموش نشود.

۸- به پهلوی چپ بخوابید

بهترین حالت خوابیدن در هفته‌های آخر بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است، زیرا خون‌رسانی به مادر و جنین در این حالت افزایش میابد.

۹- استرس نداشته باشید

اگر شب آخر استرس دارید، بهتر است بدانید پیشرفت‌های پزشکی تا حد زیادی زایمان را کم‌درد کرده‌اند. لذت در آغوش گرفتن نوزادتان را تصور کنید و با کمال آرامش بخوابید تا برای روز زایمان آماده باشید.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا