اطلاعات‌محورخودرو

هدیه رایش سوم به شاه ایران اکنون تبدیل به گرانترین بنز جهان شده است!

مرسدس بنز k500 را هیتلر در سال ۱۹۳۵ به رضا شاه هدیه داد. این ماشین، یکی از گران‌ترین خودروهای کلاسیک جهان است که به طرزی باورنکردنی هنوز در ایران مانده و هم اینک در موزه خودروی تهران نگهداری می‌شود.

مرسدس بنز k500 در زمان خودش یک مرسدس اسپرت بود که بین سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۶ تولید شد. طراح این خودرو فردریش گیگر، طراح نامدار مرسدس بود. k500، ملقب به سلطان جاده‌ها با داشتن ویژگی‌های فنی خاص از جمله تجهیز به کمپرسور یا همان سوپرشارژر از جمله‌ی خاص‌ترین و زیباترین مدل‌های مرسدس در دهه ۳۰ بود.

هدیه رایش سوم به شاه ایران

یکی از ویژگی‌های خاص این اتومبیل، سواری نرم و راحت و هندلینگ بالای آن بود. در واقع مدل k500 از سیستم تعلیق با اکسل جناغی دوگانه در جلو و مفصلی دو تکه در عقب برخوردار بود. هر کدام از چرخ‌ها به سیستم تعدیل ضربه و فنرهای حلقه‌ای مجزا مجهز شده بودند که از این تکنیک برای اولین بار در صنعت خودرو استفاده می شد. گفته می‌شود شرکت بزرگ دایلمر که از غول‌های خودروسازی در جهان است، بارها و بارها برای خرید این خودرو پیشنهادهای چندین میلیون یورویی داده تا آن را برای نمایش دز موزه مرسدس بنز اشتوتگارت خریداری کند اما طرف ایرانی زیر بار نرفته است.

هدیه رایش سوم به شاه ایران
هدیه رایش سوم به شاه ایران

این مدل مرسدس، اگر نگوییم گران‌ترین بنز دنیاست، می‌توانیم بگوییم یکی از گران‌ترین مرسدس‌ بنزهای حال حاضر در جهان است و تمام این ویژگی را مدیون سابقه تاریخی خود ورای از طراحی و کیفیت منحصر به فردش است.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید
با جالب‌ترین ریزکشورهای جهان آشنا شوید

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا