حیوانات خانگیسبک زندگی

راهنمای نگهداری سگ در آپارتمان | ۱۰ نکته‌ی کاربردی!

سگ در دنیای امروز به رایج‌ترین حیوان خانگی تبدیل شده. امروزه در همین ایرانِ خودمان هم هر کس که به‌دنبال نگهداری از حیوان خانگی برآید، به احتمال زیاد نخستین اولویت‌اش سگ است. اما باوجودی‌که بسیاری از سگ‌ها توانسته‌اند به زندگی در آپارتمان، حتی آپارتمان‌های کوچک، خو گیرند باز هم باید حتماً یک سری شرایط مهیا باشند تا سگ بتواند شاد و سلامت در آپارتمان زندگی کند و دچار مشکل نشود. در این نوشتار، در راستای زندگی سگ‌ها در آپارتمان، به شرایط نگهداری سگ در آپارتمان پرداخته خواهد شد. سعی بر آن خواهد بود که به‌طور اختصاصی بهترین و کاربردی‌ترین نکات مربوط به این قضیه گفته شوند. بنابراین چنان‌چه در پی آموزش نگهداری سگ در آپارتمان هستید، تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

بخش اول آموزش نگهداری سگ در آپارتمان | انتخاب صحیح سگ

بخش اول آموزش نگهداری سگ در آپارتمان مخصوص کسانی است که هنوز سگ‌شان را انتخاب نکرده‌اند. در این بخش قصد داریم توصیه‌هایی به کسانی که قصد نگهداری از سگ در آپارتمان دارند ولی هنوز سگ‌شان را انتخاب نکرده‌اند داشته باشیم. پس از این بخش است که اختصاصاً وارد بحث در مورد نگهداری سگ در آپارتمان می‌شویم.

آموزش نگهداری سگ در آپارتمان

۱- معیارهای‌تان را فهرست کنید

برای آن که یک سگ را به خانه بیاورید و به همدم خود تبدیل کنید و لحظه‌به‌لحظه‌ی زندگی‌تان را با او به اشتراک بگذارید، باید دقت و توجهی بسیار داشته باشید و به‌هیچ‌وجه به‌صورت سرسری این کار را انجام ندهید. در ابتدا بهتر است معیارها‌ی‌تان برای انتخاب سگ را به طور کامل فهرست کنید و سپس با توجه به این معیارها، اقدام به انتخاب سگ برای آپارتمان کنید.

فی‌المثل، باید به سن سگ، سلامت سگ، رنگ سگ، اندازه‌ی سگ، رابطه‌اش با کودکان، میزان سروصدای‌اش و کلی معیار دیگر توجه کنید و سپس آن‌ها را فهرست کنید و بعد در آخر به‌دنبال انتخاب یا خرید سگ با توجه به آن معیارها باشید.

۲- به اندازه‌ی سگ توجه زیادی داشته باشید

به‌جز معیارهایی که خودتان فهرست می‌کنید، توصیه می‎شود به اندازه‌ی سگ توجه زیادی داشته باشید. اگر آپارتمان‌تان کوچک یا متوسط است حتماً به‌دنبال سگ‌هایی با اندازه‌ی کوچک باشید. در کل نژادهایی همچون شیتزو، بولداگ فرانسوی، بیچون فرایز، پامرانین، یورکشایر و پودل عروسکی و مینیاتوری از جمله نژادهایی اند که جثه‌شان مناسب زندگی در آپارتمان‌های کوچک تا متوسط است.

بیشتر بخوانید
رفتار شناسی گربه‌ها | چرا گربه‌ها زیر پای صاحب خود می‌خوابند؟

******

میزان سروصدا نیز یکی دیگر از پراهمیت‌ترین معیارها برای انتخاب سگ است. بهتر است اگر دیوار مشترک دارید و یا در کل ساختمان‌تان دو واحدی یا بیش‌تر است به دنبال سگ‌هایی که خیلی کم پارس می‌کنند بروید. مثلاً نژاد پاگ، یا بوستون تریر و یا حتی کاوالیر چارلز کینگ اسپانیل می‌توانند به عنوان سگ‌هایی کم‌سروصدا با شما زندگی کنند.

پیشنهاد می‌کنم برای مطالعه‌ی بیشتر در این زمینه نوشتار مربوط به معیارهای انتخاب سگ را مطالعه کنید.

آموزش نگهداری سگ در آپارتمان

بخش دوم آموزش نگهداری سگ در آپارتمان | سازگار کردن محیط آپارتمان با سگ

۱- تمامی بخش‌های خانه را امن کنید

چه با یک توله‌ی جدید هم‌خانه شوید و چه آن که یک سگ دست‌آموز و تربیت‌شده را به خانه آورید، در هر صورت باید محیط خانه را امن کنید. در آشپزخانه، منطقه‌ی زیر کابینت را امن کنید و کاری کنید که فرصت و امکان برای رفتن سگ به زیر کابینت نباشد. درب‌های دستشویی و حمام را ببندید. در اتاق‌ها هر نوع سیم آویزان را درست کنید و اجازه ندهید سگ به آن‌ها دسترسی داشته باشد. ضمناً اگر در خانه از گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌کنید، آن‌ها را از دسترس سگ‌ها دور کنید. برخی از سگ‌ها گیاهان را می‌جوند که این امر ممکن است برای خود سگ‌ها مضر باشد – علاوه بر آن که موجب از بین رفتن گیاه می‌شود.

۲- محدودیت‌ها را مشخص کنید

سگ‌ها ساختار را دوست دارند و موجودات بی‌نظمی نیستند؛ بنابراین اگر در خانه‌تان تعیین کنید که سگ کجاها می‌تواند برود و کجاها نمی‌تواند، رفته‌رفته درمی‌یابد که محدوده‌ی او مشخص است و نباید خارج از این محدوده باشد. فی‌المثل، اگر دوست ندارید سگ روی مبل‌ها برود می‌توانید با علائمی به او بفهمانید که نباید روی مبل‌ها برود. همین کار را برای سایر مکان‌ها و مناطقی که دوست ندارید سگ به آن مکان‌ها برود نیز انجام دهید. البته کار خیلی آسانی نیست، اما شدنی است.

بیشتر بخوانید
7 تا از معیارهای انتخاب سگ | موقع انتخاب سگ این موارد را در نظر بگیرید

۳- یک مکان اختصاصی برای سگ مهیا کنید

در راستای مورد فوق، بهتر است برای سگ‌تان یک فضای اختصاصی تعیین کنید. یک لانه یا کلبه می‌تواند بهترین گزینه باشد. سگ‌ها کلاً حیواناتی هستند که برای مدتی کوتاه هم که شده باید در طی روز خلوت خودشان را داشته باشند و بدانند که، مثلاً، در این مکان خاص می‌توانند امنیت داشته باشند.

راهنمای نگهداری سگ در آپارتمان

بخش سوم آموزش نگهداری سگ در آپارتمان | نکات مربوط به زندگی روزمره

در این بخش تمرکز ما بر روی نکاتی است که باید برای حفظ سلامت جسمی و روحی سگ‌تان به آن‌ها توجه کنید. به خاطر داشته باشید که نگهداری سگ در آپارتمان نیازمند وقت و پول و حوصله و صبر زیاد است، بنابراین اگر خیلی وقت رسیدگی به سگ ندارید و یا آن که اصلاً حوصله‌ی سروکله‌زدن با سگ یا تأمین مایحتاج‌اش را ندارید، لطف کرده و از تصمیم‌تان بر نگهداری از سگ عدول کنید.

۱- لوازم مورد نیاز سگ را تهیه کنید

از سگ اگر در آپارتمان نگهداری می‌کنید، باید لوازم مورد نیاز او را تهیه کنید. قلاده، اسباب‌بازی، جای نگهداری، غذا، ظرف غذا و لوازم بهداشتی از ضروری‌ترین و پایه‌ای‌ترین لوازم سگ هستند.

راهنمای نگهداری سگ در آپارتمان

۲- با او وقت بگذرانید

سگ موجودی نیست که بتواند به تنهایی زندگی کند، خصوصاً برخی نژادهای خاص. اکثر نژادهای سگ حیواناتی جمعی هستند و دوست دارند در جمع باشند. اگر پس از مدتی سگ‌تان به شما و سایر اعضای خانواده خو گرفت، باید حتماً تک‌تک اعضای خانواده به او مهر بورزند و وقت‌شان را مقداری هم که شده با او سَر کنند. خواهید دید که چگونه سگ‌تان پاسخ این مهر و محبت‌های شما را خواهد داد. اما اگر با او وقت نگذرانید و صبح تا شب مجبور شود تنها باشد، رفته‌رفته آثار افسردگی و یا آن چه که «اضطراب تنهایی» نام نهاده‌اند در او پدیدار می‎شود. تقاضا می‌شود که حتی اگر احتمال بروز چنین شرایطی را می‌دهید و فکر می‌کنید ممکن است روزی نتوانید نیاز او به ماندن در کنار شما و سایر اعضای خانواده را تأمین کنید، اصلاً آغاز به نگهداری سگ در منزل نکنید.

بیشتر بخوانید
چه حرف‌هایی را نباید به کسی که گربه یا هر پت دیگری دارد، بزنیم؟

۳- غذای خوب به او بدهید

این امکان برای‌تان هست که خودتان در منزل برای سگ، غذای خانگی تهیه کنید؛ اما هم به سبب زمان زیادی که این کار از شما می‌گیرد و هم به سبب مقرون‌به‌صرفه‌تر بودن غذاهای فروشگاهی نسبت به غذاهای خانگی بهتر است غذای خشک و کنسرو سگ با کیفیت برای سگ تهیه کنید. در کل سعی کنید سگ را از لحاظ غذایی تأمین کنید و اجازه ندهید که غذاهای بی‌کیفیت بخورد و سلامت‌اش در معرض آسیب قرار گیرد.

راهنمای نگهداری سگ در آپارتمان

۴- او را به گردش ببرید

هر اندازه هم که سگ برای زندگی در آپارتمان مناسب باشد، باز باید چند دقیقه‌ای در هوای آزاد به پیاده‌روی و بازی‌کردن بپردازد. به فراخور نژاد سگ‌تان روزانه مقداری زمان بگذارید و سگ را به گردش ببرید. این به‌گردش‌بردن سگ برای سگ شما که در آپارتمان زندگی می‌کند ضروری است. محیط آپارتمانی اجازه‌ی فعالیت مناسب را به سگ نمی‌دهد و حتماً سگ باید چند دقیقه‌ای – ولو ۲۰ دقیقه – در محیط باز گردش کند.

سخن آخر

حتماً زمانی قصد نگهداری سگ در آپارتمان کنید که از تصمیم خود و همچنین توانایی خود مبنی بر نگهداری از سگ مطمئن باشید – درغیر‌این‌صورت ممکن است پس از چند ماه یا حتی چند هفته، خود را ناتوان از نگهداری از سگ ببینید و مجبور شوید دربه‌در دنبال مکانی برای سپردن سگ به آن‌جا باشید. در این بین ضربه‌ای که به سگ وارد می‌شود به‌سختی جبران خواهد شد.

ضمناً برای نگهداری از سگ در آپارتمان تمامی شرایط را مهیا کنید و کاری کنید که سگ بتواند با سلامت جسمی و روحی در آپارتمان زندگی کند و از زندگی با شما لذت ببرد. در این نوشتار به شرایط کلی نگهداری از سگ در آپارتمان اشاره شد، چنان‌چه شما نیز مورد یا مواردی در راستای این موضوع در ذهن دارید می‌توانید از طریق قسمت نظرات، ما و کاربران را با دانسته‌های‌تان آشنا سازید.

همچنین بخوانید: راه‌های بازی‌کردن با سگ

منابع: apartmentguide | wikihowthehonestkitchen

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

چهار − سه =

دکمه بازگشت به بالا