اطلاعات‌محورسرگرمی

نکات مهم برای نگهداری از هاسکی | دارندگان سگ هاسکی بخوانند

هاسکی با نام دقیق هاسکی سیبری [Siberian Husky] از نژادهای مشهور سگ‌هاست. گفته می‌شود بیش از ۴ هزار سال پیش هاسکی در جهان زندگی می‌کرده و حدود ۳ هزار سال پیش این نژاد سگ در سیبری – روسیه –با قوم چاکچی همراه بوده است. هم‌زیستی هاسکی با آن قوم نه صرفاً هم‌زیستی‌‌ای عادی بلکه همراه با آموزش، دوستی، مهربانی و وفا بوده است. سگ هاسکی برخلاف ظاهرش بسیار مهربان است و می‌تواند یکی از بهترین دوست‌ها برای انسان‌ها باشد. در ادامه برای کسانی که سگ هاسکی دارند و با این حیوان زیبا و دوست‌داشتنی هم‌زیست هستند به مهم‌ترین نکات برای نگهداری سگ هاسکی پرداخته خواهد شد.

نکات نگهداری هاسکی

۱- مکانی مناسب برای دویدن هاسکی فراهم آورید

هاسکی به دویدن نیاز دارد
هاسکی به دویدن نیاز دارد

هاسکی در سیبری و در کل در مکان‌هایی از کره‌ی زمین زندگی کرده که انسان‌های عادی توانایی زندگی در آن مکان‌ها را نداشته‌اند. همین موجب شده که نژاد هاسکی سازگاری زیادی با زندگی در شرایط سخت داشته باشد. در نتیجه هاسکی حیوانی‌ست که به تحرک و دویدن نیاز دارد و اگر در فضایی زندگی کند که نتواند به‌خوبی بدود، مشکلات بدنی و سلامت برای او پدیدار می‌شوند. بنابراین سعی کنید فضایی کافی برای دویدن هاسکی در نظر بگیرید.

۲- با او بازی کنید

هاسکی

هاسکی‌ها از آن سگ‌هایی هستند که فعالیت زیادی دارند. افزون بر این، هوش این سگ‌ها هم زیاد است و تلفیق این دو، یعنی فعال‌بودن و هوش بالا، موجب شده که به بازی علاقه‌ی زیادی داشته باشند. سعی کنید هم بازی‌هایی که نیاز به فعالیت دارند را با آن‌ها تجربه کنید و هم بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای که ذهن‌شان را درگیر می‌کنند.

بیشتر بخوانید
باز شدن راه برای فیشینگ | چی کار باید کنیم که اسیر فیشینگ نشیم؟

۳- به پاکیزگی هاسکی توجه کنید

نگهداری از سگ هاسکی
نمونه‌ای از یک سگ هاسکی زیبا

سگ هاسکی بسیار زیباست و برای آن که زیبا به نظر برسد نیاز به رسیدگی دارد. در این راستا باید هم به پاکیزگی سگ و هم به ظاهرش توجه داشته باشید. سعی کنید هرازچندگاهی با شانه‌ی مخصوص موهای هاسکی را شانه کنید. شانه‌زدن هم موجب زیبا جلوه دادن هاسکی و هم موجب بهبود سلامت پوست و موی او می‌شود.

۴- هاسکی را تنها نگذارید

هاسکی مهربان

سگ هاسکی از سگ‌های اجتماعی است و هیچ دوست ندارد که تنهای‌اش بگذارید، خصوصاً اگر با شما خو گرفته باشد.

البته منظور از این که او را تنها نگذارید این است که «برای مدتی طولانی» نباید او را تنها بگذارید. مثلاً اگر تنها زندگی می‌کنید و از صبح علی‌الطلوع تا شب سرکار هستید و در طی بیش از ۱۸ ساعت هاسکی در خانه تنهاست، قطعاً این وضعیت روی روح و روان او تأثیر منفی خواهد گذاشت.

۵- مراقب فرار کردن هاسکی باشید

هاسکی‌ها حیوانات پرش‌کننده‌ی خوبی هستند و بنابراین اگر دیوار کوتاه باشد و به شما وابستگی پیدا نکرده باشند، هر آن احتمال فرارشان وجود دارد. سعی کنید اولاً دیوارهای محیطی که سگ هاسکی را در آن نگهداری می‌کنید مرتفع باشند و ثانیاً وضعیت مکان نگهداری هاسکی به‌گونه‌ای باشد که نیازی به فرار نداشته باشد.

دیگر آن که برخی از هاسکی‌ها می‌توانند زمین را بکنند و از آن طریق فرار کنند، بنابراین بهتر است محیط نگهداری هاسکی به‌گونه‌ای باشد که زمین آن به‌سادگی و با چنگ‌زدن کنده نشود.

۶- غذای مناسب تهیه کنید

سگ هاسکی

بدون شک غذایی که برای سگ هاسکی تهیه می‌کنید نقشی مهم در وضعیت زندگی او دارد. سگ هاسکی همچون بسیاری دیگر از سگ‌ها به غذای مناسب و با کیفیت نیاز دارد تا زندگی‌ای فعال داشته باشد. هاسکی‌هایی که وزنی حدود ۲۰ کیلوگرم دارند روزانه به طور میانگین به ۱۲۰۰ کالری احتیاج دارند. بهتر است این میزان کالری از طریق غذای خشک با کیفیت و همچنین کنسرو سگ تأمین شود. در ضمن این غذاها باید شامل پروتئین، فیبر و کلسیم باشند.

بیشتر بخوانید
اگر گوشی ما را بدزدند چه کاری می‌توانند با آن انجام دهند؟

همچنین بهتر است در خوراندن غذا به هاسکی افراط نکنید. یکی از بهترین روش‌ها برای آن که هاسکی در خوردن غذا افراط نکند این است که از ظرف‌هایی که مخصوص غذا دادن به سگ طراحی شده‌اند استفاده کنید. این ظرف‌ها کاری می‌کنند که سگ نتواند به سادگی تند تند غذا بخورد و بنابراین از این که سگ زیاد غذا بخورد جلوگیری می‌کنند.

سخن آخر

نگهداری از حیوانات و خصوصاً سگ‌ها کار ساده‌ای نیست. باید مطمئن باشید که اولاً به حیوانات علاقه دارید، ثانیاً زمان کافی در اختیار دارید، ثالثاً وضع مالی‌تان در حدی هست که بتوانید غذا و احتیاجات حیوان را تأمین کنید و سپس به دنبال نگهداری حیوانات باشید. حیوانات و خصوصاً سگ‌ها وابسته می‌شوند و اگر قرار باشد پس از مدتی نتوانید از آن‌ها نگهداری کنید ضربه‌ای بزرگ به جسم و روح و روان آن‌ها وارد می‌کنید.

در عوض اگر به دنیای سگ‌ها و به‌خصوص سگ هاسکی علاقه دارید و فکر می‌کنید می‌توانید از آن‌ها نگهداری کنید، قطعاً روزها و شب‌های بهتری را نسبت به دوران قبل از نگهداری سگ تجربه خواهید کرد و از مهربانی و وفای سگ هاسکی لذت خواهید برد.

در آخر از شما دعوت می‌کنم در صورتی‌که تجربه‌ی نگهداری از هاسکی را دارید تجربه‌تان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: اشتباهاتی که در مورد حیوانات داشتیم

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا