اقتصادیتکنولوژی

نگرانی تیم کوک از کمبود احتمالی محصولات اپل

اپل در مورد کمبود احتمالی محصولات خود در اواخر سال جاری هشدار داد. کمبود تراشه‌های رایانه مخصوصاً به دلیل اختلالات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در طی سال گذشته بسیار جدی شده است.

صنایع مختلف در سراسر جهان در تلاشند تا با افزایش تقاضا برای محصولاتی مانند اتومبیل، ابزارهای پیشرفته و تلفن‌های هوشمند روبرو شوند. مدیر اجرایی اپل، تیم کوک می‌گوید:

مشکلات عرضه مواد اولیه می‌تواند بر روی محصولاتی که از تراشه M1 مخصوص اپل استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد. این محصولات شامل iPad Pro جدید و iMac 2021 است.

این کمبود می‌تواند بر سود اپل که اخیراً شاهد رشد ۵۴ درصدی نسبت به سال گذشته بود، تاثیر منفی داشته باشد. آقای کوک به تحلیل‌گران گفت: «ما در تلاشیم تا تامین کالا را تحت کنترل داشته باشیم نه اینکه خودمان تحت کنترل منابع باشیم. کمبودها در درجه اول بر روی ipad و Mac تأثیر می‌گذارند. البته ما تا حد قابل قبولی مشکل کمبودها را برطرف کرده‌ایم. اما از اینکه دیگران چگونه با این مشکل روبرو می‌شوند اطلاعی ندارم. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد، این تنها چیزی است که می‌توانم به شما بگویم

وی همچنین افزود: «پیش‌بینی زمان پایان کمبود بسیار بسیار دشوار خواهد بود. هزینه هنگفت کارخانه‌های تولید تراشه به این معنی است که آنها تقریباً با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند و تأمین تقاضای بیشتر به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.»

بن بارینگر، تحلیلگر تحقیقات سهام در Quilter Cheviot در یک گفتگو خبری گفت:

در حالی که تولیدکنندگان و مشاغل در تلاشند تا کمبود منابع نیمه هادی(semiconductor) را حل کنند، می‌توان گفت که آغاز مسائل فعلی به سال ۲۰۱۸ و شروع جنگ تجاری ایالات متحده و چین بر می‌گردد. و همچنین با بحران همه‌گیری کرونا تشدید شده است. زیرا شرکت‌ها با بازتر شدن اقتصاد به دنبال پاسخگویی به افزایش تقاضا هستند.

اپل از آغاز شیوع بیماری کرونا شاهد افزایش فروش تلفن‌ها، برنامه‌ها و سایر دستگاه‌های خود بوده است، زیرا مصرف‌کنندگان زمان بیشتری را صرف کار، خرید و جستجوی سرگرمی‌های آنلاین می‌کنند. مشتریان همچنین تلفن‌های قدیمی خود را به تلفن‌های ۵ جی جدید اپل که سال گذشته عرضه شد ارتقا داده‌اند و کامپیوترهای Mac و iPad را برای کار و تحصیل از خانه، خریداری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
کاهش چشمگیر صادرات نفتی و غیرنفتی کشور تحت تاثیر تحریم‌ها و کرونا

 

مهمترین ویژگی‌های iOS 14.5 که تا چند روز آینده رونمایی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا