آشپزینوشیدنی

۱۰ نوشیدنی خنک تابستانی + طرز تهیه‌ی مرحله‌به‌مرحله

استفاده از نوشیدنی‌های خنک از بهترین راه‌های تأمین آب مورد نیاز بدن در تابستان و داشتن احساس خنکی‌ست. تنوع میوه‌های مختلف مخصوص فصل تابستان به متنوع‌ترکردن این نوشیدنی‌ها کمک می‌کند و درنتیجه هر فرد می‌تواند با توجه به سلیقه‌ی خود یک یا چند نوشیدنی میوه‌ای را انتخاب و تهیه کند. در این نوشتار به معرفی ۱۰ نوشیدنی خنک تابستانی و طرز تهیه‌ی آن‌ها خواهیم پرداخت. با این نوشیدنی‌ها می‌توانید بهترین پذیرایی را از اعضای خانواده، مهمانان و البته خودتان داشته باشید.

۱۰ نوشیدنی خنک برای تابستان

نوشیدنی‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد نه‌تنها طعم خوبی دارند، بلکه تلاش شده در آن‌ها از حداقل مواد مضر و پرکالری‌ای مانند شکر و سایر شیرین‌کننده‌های مصنوعی، آب‌میوه‌های غیرطبیعی و مانند آن‌ها استفاده شود. از سویی امکان تغییر دستور تهیه‌ی بعضی از این نوشیدنی‌ها با توجه به سلیقه و امکانات شما وجود دارد؛ در این ارتباط در توضیحات مربوط به هر نوشیدنی بیشتر صحبت خواهیم کرد. دقت داشته باشید مواد اولیه‌ی موردنیاز برای تهیه‌ی هریک از این نوشیدنی‌ها برای تهیه‌ی آن‌ها برای یک نفر است.

۱- اسموتی زردآلو

اسموتی زردآلو

زردآلو یکی از بهترین منابع طبیعی تأمین ویتامین A موردنیاز بدن است و خوشبختانه از آن‌جا که ایران یکی از کشورهای اصلی تولید و صادرکننده‌ی این میوه است به‌مقدار به‌نسبت زیادی در دسترس ما ایرانی‌ها قرار دارد. برای تهیه‌ی اسموتی زردآلو به مواد اولیه‌ی زیر نیاز دارید:

 • زردآلو: ۳ عدد
 • موز: ۱ عدد
 • آب خنک: به میزان دلخواه

برای تهیه‌ی اسموتی زردآلو موز را به‌قطعات کوچک تقسیم کنید و در فریزر یا جایخی قرار دهید تا منجمد شود. زردآلوها را پوست بگیرید و هسته‌ی آن‌ها را جدا کنید. پس از یخ‌زدن موزها، آن‌ها را همراه با زردآلوهای پوست‌کنده و آب خنک در مخلوط‌کن بریزید و با دور کند دستگاه هم بزنید. هرچه میزان آبی که به ترکیب اضافه می‌کنید بیشتر باشد اسموتی رقیق‌تر می‌شود.

برای بهترشدن طعم، ظاهر و خواص این اسموتی می‌توانید چند گردو را هم به سایر مواد اضافه کنید.

۲- موهیتو هندوانه

نوشیدنی‌های خنک تابستانی
نوشیدنی‌های خنک تابستانی

موهیتو هندوانه نوشیدنی‌ای‌ست که به‌اندازه‌ی سایر انواع نوشیدنی خنک تابستانی شناخته‌شده نیست، اما طعم بسیار خوب و خواص آن در تأمین آب مورد نیاز بدن در تابستان بهانه‌های خوبی هستند که برای یک بار هم که شده این نوشیدنی را تهیه و امتحان کنید. برای تهیه‌ی نوشیدنی موهیتو هندوانه به مواد اولیه‌ی زیر نیاز دارید:

 • هندوانه: تقریباً ۲ پیمانه
 • آب‌لیمو: ۲ قاشق غذاخوری
 • برگ نعناع: ۱ فنجان
 • شکر: نصف فنجان

برای تهیه‌ی این اسموتی، هندوانه را به قطعات تقریباً کوچک تقسیم کرده، هسته‌های آن را جدا کنید و در فریزر یا جایخی قرار دهید تا منجمد شود. برگ‌های نعناع را همراه با نصف فنجان آب و نصف فنجان شکر در یک ظرف بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا جایی که آب و شکر آن‌قدر بجوشند که به‌خوبی با هم ترکیب شوند و یک شربت غلیظ را تشکیل دهند و سپس نعناع را از ظرف خارج کنید. هندوانه‌های منجمد را همراه با شربت نعناع و آب‌لیمو داخل مخلوط‌کن بریزید و آن‌ها را با دور کند دستگاه با هم ترکیب کنید.

بیشتر بخوانید
بیکن و تخم مرغ در نان باگت l یک پیشنهاد عالی و دلچسب

۳- شربت خاکشیر

شربت خاکشیر

شربت خاکشیر یا شربت خاکشی از نوشیدنی‌های رایجی‌ست که ایرانی‌ها در فصل تابستان از آن برای رفع عطش و کاهش دمای بدن استفاده می‌کنند. تهیه‌ی این شربت بسیار آسان است و برای آماده‌کردن آن تنها به مقداری خاکشیر، آب، شکر و گلاب نیاز دارید. تنها کافی‌ست تمامی این مواد را با هم در یک بطری یا تنگ آب بریزید و اجازه دهید چند ساعت در یخچال باقی بمانند تا به‌خوبی با هم ترکیب شوند.

برای ایجاد تنوع در طعم خاکشیر می‌توانید مقداری آبلیمو هم به ترکیب بالا اضافه کنید. چنان‌چه برای آماده‌کردن شربت خاکشیر عجله دارید، می‌توانید مقداری شکر را در آب گرم حل کنید و سپس همراه با خاکشیر و گلاب در تنگ ریخته و سپس مقداری آب و چند قطعه یخ روی آن بریزید. بهتر است درصورتی‌که مدام در فصل تابستان از آن استفاده می‌کنید، هر با از شکر به‌مقدار زیاد استفاده نکنید.

۴- اسموتی استوایی

برای تهیه‌ی اسموتی استوایی به مواد اولیه‌ی زیر نیاز دارید:

 • انبه: ۱ عدد کوچک
 • آناناس خردشده: ۱ فنجان
 • موز: ۱ عدد کوچک

ابتدا انبه، آناناس و موز را به قطعات کوچک تقسیم کنید و در فریزر یا جایخی بگذارید تا منجمد شوند، سپس تمامی آن‌ها را همراه با مقداری آب یخ یا آب‌پرتقال خنک داخل مخلوط‌کن بریزید و با دور کند دستگاه هم بزنید. درصورت تمایل می‌توانید مقداری هلوی پوست‌کنده، خرد و منجمدشده را هم به این میوه‌ها اضافه کنید. برای بهترشدن طعم اسموتی می‌توانید به‌جای آب یا آب‌پرتقال از شیرنارگیل استفاده کنید.

۵- تخم‌شربتی

تخم‌شربتی یکی از پرطرف‌دارترین نوشیدنی‌های خنک فصل تابستان است. شربت تخم‌شربتی خواص بسیار زیادی دارد، خوش‌طعم است و بسیار آسان آماده می‌شود. و به‌همین‌خاطر استفاده از آن در فصل تابستان رواج زیادی دارد. برای تهیه‌ی شربت تخم‌شربتی به مقداری تخم‌شربتی، شکر و گلاب نیاز دارید.

ابتدا حدود ۱ قاشق غذاخوری تخم‌شربتی را داخل مقدار کمی آب گرم بریزید و اجازه دهید ۲ تا ۳ ساعت در دمای محیط باقی بماند تا خوب لعاب بیندازد و سپس آن را همراه با مقداری شکر و گلاب داخل یک ظرف آب سرد بریزید و در یخچال قرار دهید. شربت تخم‌شربتی بعد از چند ساعت آماده‌ی مصرف خواهد بود.

بیشتر بخوانید
گام‌به‌گام و مرحله‌به‌مرحله با طرز تهیه مربا هویج

برای این‌که شکر بهتر با آب شربت ترکیب شود می‌توانید ابتدا مقداری شکر را در آب گرم حل کنید و سپس به سایر مواد اضافه کنید.

۶- شربت گلاب و زعفران

نوشیدنی خنک تابستانی
نوشیدنی خنک تابستانی

شربت زعفران و گلاب گذشته از طعم خوب، بسیار آرامش‌بخش است و نوشیدنی آن می‌تواند به افرادی که به هر علتی دچار استرس هستند کمک کند. برای آماده‌کردن این شربت به مواد اولیه‌ی زیر نیاز دارید:

 • گلاب: نصف پیمانه
 • زعفران آسیاب‌شده: ۱ قاشق چایخوری
 • شکر: نصف پیمانه
 • هل سفید: ۳ عدد

ابتدا شکر، گلاب و دانه‌های هل را داخل حدود ۱ لیتر آب بریزید و ترکیب را روی شعله‌ی گاز قرار دهید و اجازه دهید با حرارت بسیار کم آن‌قدر بجوشد که به شهدی غلیظ تبدیل شود. زعفران را با مقدار کمی آب‌جوش در ظرفی بریزید و آن را به‌مدت حدود ۳۰ روی شعله‌ی غیرمستقیم قرار دهید تا به‌خوبی دم بکشد. زعفران را به شهد شکر، گلاب و هل اضافه کنید و اجازه دهید یک ربع ساعت دیگر هم به‌آرامی بجوشد. در انتها دانه‌های هل را از شربت خارج کنید، آن را در ظرفی مناسب بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید. چنان‌چه هنگام سرو متوجه شدید شربت بیش از انتظار شما غلیظ است می‌توانید مقداری آب خنک به لیوان اضافه کرده و ترجیحاً آن را همراه با چند تکه یخ سرو کنید.

۷- اسموتی طالبی و هندوانه

طالبی و هندوانه هر دو از میوه‌های پرطرفدار فصل تابستان هستند و قطعاً یکی از علل استقبال زیاد از آن‌ها داشتن مقدار زیادی آب در ترکیبات‌شان است و می‌توانند به‌خوبی مقدار زیادی از آب موردنیاز بدن شما را در این فصل گرم تأمین کنند. برای تهیه‌ی این نوشیدنی خنک تابستانی ابتدا مقداری از هر یک را به‌نسبت مساوی به قطعات کوچک تقسیم کنید و در فریزر یا جایخی بگذارید تا منجمد شوند و سپس قطعات طالبی و هندوانه‌ی منجمد را همراه با مقداری شکر داخل مخلوط‌کن بریزید و خوب هم بزنید.

درصورت تمایل می‌توانید شکر را از این ترکیب حذف کنید تا اسموتی سالم‌تری داشته باشید. معمولاً پیش از منجمدکردن هندوانه هسته‌های آن را جدا می‌کنند، اما اگر مشکلی با خوردن هسته‌های هندوانه ندارید، می‌توانید بدون جداکردن هسته‌ها، هندوانه را در فریزر یا جایخی بگذارید.

۸- اسموتی سیب و موز

نوشیدنی خنک تابستانی

برای تهیه‌ی این نوشیدنی خنک تابستانه به ۱ عدد سیب و ۱ عدد موز کوچک نیاز دارید. ابتدا سیب را پوست بگیرید و آن را به‌قطعات کوچک تقسیم کنید. همین کار را درمورد موز هم انجام دهید و سپس هر دو را در فریزر یا جایخی قرار دهید تا منجمد شوند. قطعات منجمد سیب و موز را همراه با مقدار کمی شکر و آب خنک در مخلوط‌کن بریزید و با دور کند دستگاه هم بزنید. برای بهترشدن طعم اسموتی می‌توانید مقداری دارچین و یا بادام پوست‌کنده‌شده را هم به ترکیب داخل مخلوط‌کن اضافه کنید.

بیشتر بخوانید
طرز تهیه فرنی | آموزش تهیه‌ی فرنی با آرد گندم، آرد برنج و نشاسته

۹- اسموتی کرفس و سیب

کمتر کسی هست که از خواص بسیار زیاد کرفس برای سلامتی بدن باخبر نباشد، اما ممکن است مصرف این نوع سبزی به‌صورت خام باب‌طبع بعضی‌ها نباشد. اگر شما هم از این گروه افراد هستید می‌توانید با تهیه‌ی اسموتی کرفس و سیب هم از خواص کرفس و سیب بهره‌مند شوید و هم یک نوشیدنی خنک و خوش‌طعم را امتحان کنید.

برای تهیه‌ی اسموتی کرفس و سیب ابتدا ۱ عدد سیب زرد را پوست بگیرید، به‌قطعات کوچک تقسیم کنید و داخل فریزر یا جایخی قرار دهید تا منجمد شود. آب ۱ عدد کرفس را با استفاده از آب‌میوه‌گیری بگیرید و آن را همراه با قطعات منجمد سیب داخل مخلوط‌کن بریزید و با دور کند دستگاه هم بزنید. هرچه مقدار سیب اسموتی بیشتر باشد، کمتر طعم کرفس را احساس خواهید کرد و برای بهترشدن طعم اسموتی می‌توانید مقداری آب‌هویج هم به مواد داخل مخلوط‌کن اضافه کنید.

۱۰- اسموتی هویج و موز

اسموتی هویج و موز

برای تهیه این اسموتی ابتدا ۱ عدد موز را به‌قطعات کوچک تقسیم کنید و داخل فریزر یا جایخی بگذارید تا منجمد شود و همین کار را برای حدود ۱۰ عدد توت‌فرنگی هم انجام دهید. بعد از منجمدشدن موز و توت‌فرنگی آن‌ها را همراه با ۱ عدد هویج بزرگ پوست‌کنده و خردشده داخل مخلوط‌کن بریزید و مقداری آب خنک به آن‌ها اضافه کنید و با دور کند دستگاه هم بزنید.

به‌جای توت‌فرنگی می‌توانید از سیب یا هر میوه‌ی مشابه دیگری استفاده کنید و همچنین درصورت تمایل می‌توانید به‌جای آب، آب‌میوه‌ی مورد علاقه‌تان را به ترکیب اضافه کنید.

سخن پایانی

در این نوشتار با ۱۰ نوشیدنی خنک تابستانی با استفاده از مواد اولیه‌ی متنوع آشنا شدیم. نوشیدنی‌هایی که با میوه‌ها درست می‌شوند تشنگی ناشی از گرمای هوا در فصل تابستان را برطرف می‌کنند، اما خلاف نوشیدنی‌های کارخانه‌ای مواد نگهدارنده و شکر ندارند و درنتیجه مضرات آن‌ها را به‌همراه نخواهند داشت.

همچنین بخوانید: طرز تهیه لیموناد

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا