اقتصادیسبک زندگی

نوروز ۹۹، عیدی که رنگ و بوی عید ندارد!

هر سال اسفند که به نیمه می‌رسید، گویی شوری دوباره در دل مردم دمیده‌ می‌شد.
تنها ترافیک لذت‌بخش خیابان‌های تهران، همان راه‌بندان‌های شب عید بود.
مراکز خریدی که از شدت ازدحام جمعیت، جای سوزن انداختن نداشتند.
بچه‌هایی که هنگام خرید بزرگترها سراغ و بهانه غذا خوردن بیرون را می‌گرفتند.
مردمانی که در پی نو کردن خانه خود در آستانه سال جدید بودند.
همه و همه شور و اشتقیاقی در دل مردم ایجاد می‌کرد.
دغدغه‌های مردم در ایام عید نوروز، باعث می‌شد، برخی مساغل نیز رونق بگیرند.

اما اسفند امسال و شب عید سال ۱۳۹۹…

امسال مردم بیشتر از آن که به فکر سال نو باشند، به بیماری نوظهور و مسری کرونا توجه دارند.
در پی شیوع این بیماری، بسیاری از مشاغلی که اوج رونق کار آنان برای شب عید بوده، متحمل ضررهای سنگینی شده‌اند. در ادامه پنج مورد از این مشاغل را با هم مرور می‌کنیم:

  • شیرنی فروشی و آجیل فروشی‌ها:

وزارت صمت از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مانند روغن و شکر و آرد در پایان سال خبر می‌دهد اما قنادی‌ها نگران فروش پایان سال خود هستند. در مورد شرایط موجود، رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی پزان تهران از کاهش ۹۰ درصدی قنادی‌ها به دنیال شیوع ویروس کرونا خبر داد. از طرفی مردم هم نگران غیر بهداشتی بودن مواد غذایی که در منزلشان تهیه نمی‌شود، هستند!

  •   آرایشگاه‌ها:

رئیس اتحادیه صنف آرایشگران زنانه تهران می‌گوید:

آرایشگران زنانه به اصول بهداشتی اهمیت می‌دهند و در شرایط کنونی حس مسئولیت افزایش می‌یابد.

صنف آرایشگران همچنین به سالن‌ها ابلاغ کرده‌است که از پذیرش مشتریان و کارکنان مشکوک به کرونا خودداری کنند اما شنیده‌ها از تعطیل شدن موقت آرایشگاه‌های زنانه حکایت دارد. آرایشگران و ارائه‌کنندگان خدمات زیبایی هم از لطمات انتشار ویروس کرونا در کشور بی‌بهره نمانده‌اند.

  • قالیشویی‌ها:

رئیس اتاق اصناف استان البرز از شهروندان خواست برای مقابله با بیماری کرونا، شستن فرش‌ها را به زمان دیگری موکول کنند. پیش از اعلام رسمی مسئولان نیز، مردم کمتر از سال‌های گذشته به قالیشویی‌ها مراجعه می‌کردند . شستن فرش‌هایشان را به فصول گرم سال موکول کرده‌‌اند.

  • گل‌فروشی‌ها:

با توجه به عمر کوتاه برخی از محصولات این صنف و زمان‌گیر بودن برخی دیگر از محصولاتشان با شرایط پیش آمده طبیعتا زیان زیدی خواهند دید.

  • شرکت‌های خدماتی:

این روز‎‌ها مردم سعی ‌می‌کنند کمتر با افرادی که از سلامتشان مطمئن نیستنند در ارتباط باشند. به همین دلیل نظافت‌چی‌های خانگی که شب عید زمان رونق کارشان است، این روزها عملا بیکار هستند؛ تا جایی که خبر تعطیل شدن شرکت‌های خدماتی به گوش می‌رسد.

بیشتر بخوانید
راهنمای شستن ماسک | کامل و مرحله‌به‌مرحله

این روزها ویروس کرونا مستقیما به سراغ اقتصاد خرد رفته و قلب این حوزه را هدف گرفته‌است. با اینکه محاسبه زیان به اقتصاد جهانی مهم است اما محاسبه آن بر مشاغل فصلی و اقتصاد خرد نباید نادیده گرفته‌شود.

با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، امسال اسفند، از بوی عیدی و بوی توپ و کاغذ رنگی که مرحوم فرهاد مهراد در آهنگ خاطره سازش به آن اشاره داشته، خبری نیست!

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا