تکنولوژیسایر گجت‌هاهوش مصنوعی

رونمایی ایلان ماسک از تراشه‌ی نورالینک – تراشه‌ای که درون سر قرار می‌گیرد

ایلان ماسک که در سال‌های اخیر نام‌اش تیتر اول مجلات تکنولوژی بوده، همواره درصدد بوده که میان انسان و دستگاه‌های رایانه‌ای ارتباط برقرار کند. یکی از کارهای او در این راستا، استفاده از تکنولوژی نورالینک [Neuralink] است. او از دو سال پیش درگیر این تکنولوژی است، اما بامداد روز جمعه از جدیدترین پیشرفت‌های این تکنولوژی به‌صورت زنده رونمایی کرد.

رونمایی از رابط مغز نورالینک

بامداد جمعه ماسک از نورالینک که در مغز سه خوک جای‌گذاری شده بود رونمایی کرد و در ابتدا گفت:

ما در تلاش نیستیم که پول جمع کنیم یا هر کار دیگری در این راستا، بلکه هدف اصلی‌مان این است که افراد بزرگ را متقاعد کنیم که در Neuralink کار کنند و به ما کمک کنند تا محصول را به ثمر برسانیم – یعنی آن را مقرون‌به‌صرفه و قابل‌اعتماد کنیم، به‌نحوی‌که همه بخواهند یکی از آن داشته باشند.

او سپس اظهار داشت که دلیل این‌که می‌خواهد هر کس لااقل یکی از این محصول داشته باشد این است که هر کس بالأخره به یکی از مشکلات عصبی دچار خواهد شد از جمله اضطراب، ازدست‌دادن حافظه، افسردگی و بسیاری موارد دیگر. او البته در ادامه گفت که هیچ مدرک قطعی‌ای در مورد این که این مشکلات می‌توانند با یک راه‌حل «حل شوند» وجود ندارد، بنابراین این یک مسئله‌ی چالش‌برانگیز است که این را هدف نهایی و معقول شرکت در نظر بگیریم.

به هر صورت، ماسک نشان داد که نورالینک از زمان آشکارسازی اولیه‌اش تا کنون تغییراتی داشته‌است، خصوصاً در زمینه‌ی طراحی. او گفت که دستگاه از لحاظ فیزیکی کوچک‌تر شده و می‌تواند زیر موها قرار داده شده و روی جمجمه نصب شود. او وسیله‌ای فیزیکی در دست داشت تا اندازه‌ی دستگاهی که در مورد آن صحبت می‌کند را نشان دهد، وسیله‌ای که تصویر آن را می‌توانید در زیر ببینید:

بیشتر بخوانید
پورشه پانامرا 2021 از 620 اسب‌بخار قدرت برخوردار است!

رابط مغز نورالینک

سپس ماسک توجه بینندگان را به سه خوک و نگهدارنده‌های آن‌ها جلب کرد. از میان این سه خوک، یک مورد تحت درمان قرار نگرفته بود، یک مورد دیگر با نام Gertrude روی جمجمه‌اش دستگاه نورالینک به‌کار گرفته شده بود و مورد سوم پیش‌تر نورالینک را برای او به کار برده بودند ولی در آن لحظه نورالینک برداشته شده بود.

سپس ماسک یک صفحه‌نمایش را نشان داد که سیگنال‌های دستگاه نوارلینک به‌کارگرفته‌شده در مغز گرترود را نمایش می‌داد. در واقع این سیگنال‌ها هر زمان که گرترود به‌دنبال غذا بود و غذا یا زمین به پوزه‌اش برخورد می‌کردند تولید می‌شدند.

Neuralink

ماسک پس از نشان‌دادن این صفحه‌نمایش گفت:

برای دستگاه ابتدایی، این در هر کانال با حدود ۱۰۲۴ کانال می‌خواند/می‌نویسد، همچنین باتری‌اش تمام روز عمر دارد و هر شب می‌تواند شارژ شود. در ضمن برد خیلی خوبی دارد و می‌تواند به دستگاه تلفن شما متصل شود.

رونمایی ایلان ماسک از رابط مغز نورالینک

اما چرا ماسک نورالینک را در مغز خوک سوم جای‌گذاری کرده و سپس برداشته بود؟ حضور خوک سوم در مراسم چه توجیهی داشت؟

ماسک گفت خوک سوم را آورده تا نشان دهد که می‌توانیم نورالینک را در مغز جای‌گذاری و سپس آن را خارج کنیم – بدون آن‌که مشکلی پیش آید. در مراسم حیوان خیلی عادی حرکت می‌کرد و در ظاهر هیچ مشکلی نداشت. ماسک تأکید کرد که این قضیه موجب می‌شود که انسان‌ها بعداً هر زمان که خواستند بتوانند نورالینک را بردارند یا حتی آن را به نسخه‌های جدیدتر ارتقا دهند.

ایلان ماسک در ادامه گفت که در ابتدا از این تکنولوژی در راستای اهداف پزشکی – مثلاً برای کسانی که آسیب‌های نخاعی دیده‌اند – استفاده خواهد شد، اما در صحبت‌های‌اش به این موضوع اشاره کرد که از این محصول برای موارد دیگر نیز استفاده خواهد شد. ماسک به تله‌پاتی ذهنی اشاره کرد و گفت می‌خواهد به‌واسطه‌ی این تکنولوژی کاری کند که بدون نوشتن و حتی صحبت‌کردن بتوان میان انسان‌ها ارتباط برقرار کرد.

بیشتر بخوانید
جنگ سگا و نینتندو در دهه نود میلادی | مروری بر رقابت جذاب کنسول‌ها

او همچنین گفت به‌واسطه‌ی این تکنولوژی می‌توان فایل‌های پشتیبان از خاطرات گرفت و آن‌ها را به مغزهای دیگر یا حتی به ربات‌ها انتقال داد. او البته خودش می‌دانست که سخنان‌اش درحال‌حاضر عجیب به‌نظر می‌رسند و حتی در بخشی از صحبت‌های‌اش گفت که ممکن است این صحبت‌ها مخاطبان‌اش را به یاد سریال آینه‌ی سیاه [Black Mirror] بیندازند!

در آخر آن‌که ماسک اظهار کرد که شرکت او در حال طراحی ربات جراح است. در واقع اگر روزی محصول جدید نورالینک به‌کار گرفته شود، این جراحان انسان نیستند که این ایمپلنت را در مغز قرار می‌دهند، بلکه همین ربات جراح است که قرار است «بدون خونریزی» این دیوایس را در مغز قرار دهد.

منابع: theverge | techcrunch

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا