بین‌المللیسیاسی

معنای عبارت به زودی نقطه اختلاف مذاکرات احیای برجام

چه زمانی مذاکرات احیای برجام دوباره از سر گرفته می‌شود؟

اظهارات چندباره امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که زمان ادامه مذاکرات احیای برجام را تحت عنوان به زودی عنوان کرده بود، واکنش آمریکا را در پی داشت. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص گفته: «باید از ایران بپرسید که منظورشان از خیلی زود چه می‌تواند باشد.» تا به اینجای کار به نظر می‌رسد آمریکا در حال القای این موضوع است که ایران دارد به نوعی وفت کشی می‌کند اما واکنش وزیر امور خارجه ایران نشان داد که او در حال کنایه زدن به غرب در مورد عدم پایبندی به تعهدات خود بوده است.

عبداللهیان با یادآوری وعده‌های غربی‌ها خصوصاً کشورهای اروپایی بر سر قضبه اینستکس تاکید کرد که تفاوت معنای عبارت به زودی میان ایران و غربی‌ها خیلی زیاد است. امیر عبداللهیان در مورد زمان از سرگیری مذاکرات هم گفته عبارت به زودی برای ما یعنی به محض کامل شدن بررسی‌هایمان

حال سوال اینجاست که در میانه این جنگ رسانه‌ای مذاکرات احیای برجام چه خواهد شد و قرار است در آینده چه مسیری برای احیای برجام طی شود؟

رحمان باقرپور کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید که تیم وزارت خارجه کشورمان اراده بازگشت به برجام را دارد. با این حال او گفته که به دلیل فاصله زیادی که دو طرف دارند، خوشبین نیست طی یک یا دو ماه آینده قفل مذاکرات بشکند. به گفته قهرمان‌پور، با توجه به عدم تسلط علی باقری به زبان انگلیسی، مذاکرات انتظار می‌رود که طولانی‌تر شود و در یک یا دو دور مذاکره نیز به نتیجه نهایی نرسد.

به نظر می‌رسد برخی موارد اختلافی، از سرگیری مذاکرات را بیش از پیش به تاخیر انداخته است. مثلاً کشورهای عضو برجام از جمله روس‌ها می‌گویند مذاکرات باید از نقطه‌ای که متوقف شده، ادامه یابد. در همین خصوص مذاکره کننده ارشد روسیه به صراحت گفته: در طی مذاکراتی که با دولت قبلی ایرانی داشتیم، ۹۰ درصد موارد اختلافی حل شده بود. این در حالی است که در ایران گروهی با ادامه آن مذاکرات مخالفند؛ از جمله کیهان که گفته آمریکا و اروپا «غلط می‌کنند» که چنین چیزی گفته و خواسته‌اند.

بیشتر بخوانید
اپل با وجود کمبود تراشه‌ها، از تراشه رایانه‌ای جدید خود رونمایی کرد

به نظر می‌رسد ریشه این اختلاف به تاکید دولت جدید ایران مبنی بر لغو تمام تحریم‌ها اعم از هسته‌ای و غیر هسته‌ای برمی‌گردد. ظاهرا‍ً حتی روسیه هم با این برداشت تهران موافق نیست؛ چرا که اولیانف، مذاکره کننده ارشد کرملین نیز به صراحت گفته مذاکرات باید از همان نقطه‌ای که متوقف شده، ادامه یابد. آمریکا نیز در همین رابطه می‌گوید درخواست لغو تحریم‌های هسته‌ای و برخی تحریم‌هایی که در دوره دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده علیه ایران وضع شد، فراتر از برجام است و دسترسی به آن نیازمند عقد توافقی جامع‌تر است.

همچنین بخوانید: با علی باقری ملقب به جلیلی ثانی بیشتر آشنا شوید

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا