پزشکی

نقش بارز و پررنگ ویتامین‌ها در پیشگیری از سرطان

همه افراد دچار سرطان نهفته‌اند اما با ایجاد شرایط مستعد مثل نوع غذا، نحوه زندگی، استرس و…. به سرعت بارز می‌شوند. در حدود ٢۵ درصد از انواع سرطان‌ها ژنی و ارثی است اما تغذیه نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سرطان دارد که کمی بعد به اثرات برخی از ویتامین‌ها در پیشگیری از انواع سرطان اشاره می کنیم.

اثرات برخی از ویتامین‌ها در پیشگیری از انواع سرطان

  • ویتامینA: ویتامین A باعث استحکام غشاء روده و معده می‌شود و کمبود آن سبب کاهش ضخامت دیواره دستگاه گوارش و منجر به سرطان می‌شود.
  • ویتامین C: به علت نقش اکسیداسیونی، سبب ایجاد ایمنی در بافت می‌گردد و در جلوگیری از سرطان صفرا و روده و معده مؤثر است.
  • ویتامین E: به علت خاصیت ضد اکسیداسیون مصرف اکسیژن در بافت را کاهش می‌دهد.
  • سلنیوم (SC) و کلسیم (Ca) :سلنیوم به دلیل خاصیت ضد اکسیداسیونی ،نقش مهمی در پیشگیری از سر طان دارد و کلسیم مانع افزایش و تکثیر سلول‌های بد خیم می‌شود.
  • آهن (Fe): کاهش آهن هم یکی از عوامل ایجاد سرطان و پیری است.

برای پیشگیری از سرطان باید از چاقی اجتناب کرد ،چاقی در آقایان باعث سرطان پروستات و در خانم ها باعث سرطان رحم و سینه می‌شود به دلیل افزایش کلسترول در افراد چاق متابولیسم به خوبی صورت نمی‌گیرد.

سبزی هایی با برگ تیره ،برگ زرد و خانواده کلم و کربو هیدرات‌ها در پیشگیری از سرطان بسیار مؤثر هستند. بیماران سرطانی باید مصرف ویتامین C و سبزی‌ها را افزایش دهند و از مصرف غذاهای اسیدی اجتناب کنند. انگور سیاه و قرمز و حتی برگ انگور ترکیبات آنتی اکسیدانی بسیاری دارد که از التهاب و عفونت سلول جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید
آمار نگران‌کننده‌ای نشان می‌دهد ده‌ها هزار نفر به دنبال درمان سرطان پستان خود نمی‌روند.

گردآوری شده توسط: فرزانه براری

بیشتر بخوانید: در مورد هورمون رشد انسان چه می‌دانید؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا