تکنولوژیسایر گجت‌ها

نقد و بررسی هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5

دنیای امکانات هدست‌های واقعیت مجازی روزبه‌روز در حال گسترده‌شدن است و به همین ترتیب روزبه‌روز به کاربران این هدست‌ها افزوده می‌شود. به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور میزان استفاده از این هدست‌ها به میزان استفاده از اسمارت‌فون‌ها نزدیک شود. شرکت‌های متعددی نیز در دنیای هدست‌های واقعیت مجازی با یکدیگر رقابت دارند و هر یک می‌خواهد دیگری را کنار زند و بخش بیش‌تری از کاربران را به سوی خرید محصولات خود سوق دهد. یکی از این شرکت‌ها، که البته به‌هیچ عنوان نمی‌توان موفقیت‌اش در باب تولید هدست‌های مجازی را نادیده گرفت، شرکت BOBOVR است که مدتی است یکی از بهترین هدست‌های واقعیت مجازی یعنی هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 را روانه‌ی بازار کرده.

همین هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 است که قرار است در این نوشتار به طور مفصل در باب آن به بحث بنشینیم. امکانات این هدست به اندازه‌ای راضی‌کننده است که توانسته قشر عظیمی از کاربران هدست‌های واقعیت مجازی را به سوی خود جذب کند و مانع از آن شود که بتوانند در برابر خرید این محصول مقاومت از خود نشان دهند. بسیاری برآن اند که BOBOVR Z5 برتر از Google DayDream View است و در واقع از همان ابتدا یکی از اهداف تولید آن همین بوده که بتواند Google DayDream View را کنار زند و خود را به عنوان برترین هدست واقعیت مجازی موجود قرار دهد.

من در ادامه سعی‌ام بر آن است که به امکانات این محصول شرکت BOBOVR نگاهی داشته باشم و دست‌آخر نتیجه بگیرم که آیا این هدست واقعیت مجازی واقعاً لیاقت برتری بر محصول گوگل را دارد یا نه.

بررسی هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5

۱- طراحی

اجازه دهید ابتدا نگاهی به طراحی داشته باشیم. قسمت اصلی هدست به‌طرز قابل‌توجهی شباهت بسیاری به محصول گوگل دارد. البته این هدست برخلاف هدست گوگل تماماً از پارچه نیست، اما قسمت پارچه‌ای آن بیش از قسمت پلاستیکی‌اش است. افزون بر این، رنگ خاکستری پارچه نیز از موردی است که آن را شبیه به Google DayDream View می‌کند.

بیشتر بخوانید
سرمایه گذاری در مسابقه فضایی انگلستان داغ می‌شود

چرخنده‌ی تنظیم فوکوس و هم‌چنین دسته‌ی تنظیمIPD  به طرزی هنرمندانه در طراحی کلی دستگاه ادغام شده‌اند و این امر خود توانسته به میزان زیادی موجب افزایش زیبایی هدست شود. هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 یک مزیت دیگر به نسبت Google DayDream View دارد و آن این است که برخلاف محصول گوگل می‌توانید این هدست را همچون تاج روی سر بگذارید. این قضیه ناشی از نوار محکمی ‌است که دور سر قرار می‌گیرد. البته استرپ (Starp) آن به‌خوبی دور سر قرار می‌گیرد و قابل تنظیم نیز هست.

نگاهی به هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5

اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که بر طبق اطلاعات رسمی، وزن این هدست ۱۲ اونس است – که البته رقم مناسبی‌ست – و  ۴ اونس از وزن دی‌دریم ویوی گوگل بیش‌تر است.

نکته‌ی دیگر آن که به‌هنگام استفاده از این هدست فوق‌العاده هیچ فشاری بر روی بینی شما وجود نخواهد داشت چرا که اصلاً برای نگه‌داشتن این هدست بر روی گوش، نیازی به دخالت بینی نیست.

از این نکته که فارغ شویم، بایستی به نکته‌ای دیگر در همین راستا اشاره شود و آن این است که هدفون به هدست متصل است و نمی‌توان آن را جدا کرد. بنابراین حتماً و ضرورتاً به هنگام استفاده از هدست بایستی از هدفون نیز استفاده کرد. البته فکر نمی‌کنم از این باب مشکلی وجود داشته باشد. خبر خوب دیگر در این باب این است که امکان تنظیم هدفون نیز وجود دارد.

در کل، هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 یکی از راحت‌ترین هدست‌های واقعیت مجازی است، هر چند که باید به این نکته اشاره کنم که قسمتی از این هدست که با صورت در ارتباط است می‌توانست نرم‌تر باشد. البته واقعاً گرفتنِ چنین ایرادی به این هدست با این قیمت اندکی بی‌انصافی است.

بیشتر بخوانید
رمز ارز «چیا» ادعا می‌کند بزرگترین مشکل بیت‌کوین را حل کرده است.

هدست BOBOVR Z5

۲- امکانات

الف) فارغ از ظاهر هدست، می‌توان به نکته‌ی مثبتی که در درون آن وجود دارد اشاره داشت و آن امکان شخصی‌سازی تنظیمات IPD این هدست واقعیت مجازی برای افراد دوربین و نزدیک‌بین است. در دی‌دریم ویوی گوگل امکان تنظیم این گزینه وجود ندارد و به‌نوعی عدم وجودِ این گزینه یک ضعف برای محصول گوگل به حساب می‌آید. بنابراین خبر خوب برای کسانی که فاصله‌ی مردمک‌های چشمان‌شان به اندازه‌ی نرمال نزدیک نیست این است که می‌توانند خود بر حسب ویژگی‌های چشمان‌شان IPD را تنظیم کنند.

ب)  BOBOVR ادعا دارد که Z5 زاویه‌دیدی ۱۲۰ درجه‌ای دارد. می‌دانید که هر اندازه زاویه‌دید بالاتر باشد بهتر است، و از آن‌جا که ۱۲۰ درجه زاویه‌دید در هیچ‌کدام از هدست‌های واقعیت مجازی موجود دیده نمی‌شود، حتی در Vive، Rift و PSVR، می‌توان گفت از لحاظ زاویه‌دید هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 بهترین هدست موجود در بازار است. البته زاویه دید صرفاً به هدست بستگی ندارد، بلکه به اندازه‌ی صفحه‌نمایش گوشی نیز وابسته است.

BOBOVR Z5

ج) هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 فاقد NFC است و به‌نوعی می‌توان این نکته را یک ضعف برای این هدست واقعیت مجازی به شمار آورد. برخلاف محصول گوگل که از NFC برای استفاده از اپ DayDream برخوردار است، Z5 فاقد این قابلیت است و این به معنای آن است که یا بایستی آن را به واسطه‌ی QR Code با تلفن جفت کنید، یا از یک دانگل برای اتصال استفاده کنید. البته در این بین، امکان استفاده از جک ۳.۵ میلی‌متری نیز وجود دارد و لااقل اسمارت‌فون‌هایی که هنوز از جک ۳.۵ میلی‌متری برخوردار اند را می‌توان از این طریق به این هدست متصل کرد.

د) اغلب برنامه‌ها و بازی‌ها توسط Z5 اجرا می‌شوند، فقط نکته‌ای که باید در این باب در نظر داشته باشید این است که ممکن است به‌هنگام اجرای برخی بازی‌ها و برنامه‌ها با یک پاپ‌آپ حاوی پیام «هدست سازگار نیست» مواجه شوید که باید این پیام را نادیده گرفته و چند بار روی صفحه ضربه بزنید تا به برنامه یا بازی وارد شوید.

بیشتر بخوانید
آیفون 12 معرفی شد | با دوربین دوگانه و بدون شارژر!

ه) کنترل سازگار با DayDream این هدست در وضعیت خوبی قرار دارد. اندازه‌ی آن مناسب است و از یک تاچ‌پد متناسب نیز برخوردار است. به‌مانند کنترل دی‌دریم ویوی گوگل، این کنترل را نیز می‌توان به‌واسطه‌ی USB-C شارژ کرد. اما تفاوتی که میان کنترل هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 با محصول گوگل وجود دارد این است که به‌هنگام عدم استفاده از کنترل هدست گوگل مکانی در هدست برای نگهداری کنترل وجود دارد، در صورتی که Z5 فاقد این مکان است.

بررسی هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5

سخن آخر

فارغ از تمامی موارد بالا، هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 از صدای سه‌بعدی و هم‌چنین ویدئوی ۳۶۰ درجه نیز پشتیبانی می‌کند و از این باب نبایستی نگران بود. در کل، می‌توان گفت که از لحاظ طراحی هدست واقعیت مجازی BOBOVR Z5 در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برد، از لحاظ زاویه‌دید عالی است، از لحاظ پشتیبانی از پخش صدای سه بعدی و ویدئوی ۳۶۰ درجه نیز مشکلی وجود ندارد، استفاده از آن راحت است و از همه مهم‌تر امکان تنظیم لنزها وجود دارد و این یک برتری عالی به‌نسبت محصول گوگل است.

اما نکته‌ای که نباید از نظر دور نگاه داشته شود عدم وجود NFC در این هدست است که این مورد یک ضعف برای این محصول به حساب می‌آید. اگر می‌توانید از این مورد چشم‌پوشی کنید، دیگر هیچ دلیلی برای عدم خرید این هدست واقعیت مجازی وجود ندارد، خصوصاً با توجه به این‌که قیمت این محصول BOBOVR به‌مراتب کمتر از محصولِ گوگل است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا