بین‌المللیسیاسی

نفتالی بنت کیست؟ | بررسی مواضع نخست وزیر جدید اسرائیل در قبال ایران

روز بیست و سوم خرداد ماه سال جاری، سرانجام با رای شکننده‌ی پارلمان اسرائیل، دوران نخست وزیری دوازده ساله بنیامین نتانیاهو پایان یافت و نفتالی بنت در راس یک دولت ائتلافی متشکل از ۸ حزب به ریاست دولت رسید.

در جلسه پرتنش پارلمان اسرائیل، بنیامین نتانیاهو گفت:

پیام من به کسانی که در تهران جشن گرفته‌اند این است که به زودی برمی‌گردم

در توافقی که برای دولت ائتلافی جدید اسرائیل شده، قرار است بنت به مدت دو سال و یائیر لاپید، متحد او هم دو سال نخست وزیر باشد.

نفتالی بنت کیست و مواضع او در قبال ایران چیست؟

جالب است بدانید نفتالی بنتِ ۴۹ ساله، یک راست‌گرای افراطی است که در سال ۲۰۰۶ و در زمان جنگ اسرائیل علیه حزب الله لبنان به عنوان رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو وارد عرصه سیاست شد اما دو سال بعد از او فاصله گرفت. بنت در سال ۲۰۰۹ به شدت از تصمیم نتانیاهو برای کند کردن روند شهرک سازی انتقاد کرد تا نشان دهد از او هم افراطی‌تر است. با این حال حزب بنت در سال ۲۰۱۳ در انتخابات پارلمانی اسرائیل توانست ۱۲ کرسی به دست بیاورد و وارد کابینه نتانیاهو شود. به این ترتیب او در دولت‌ها مختلف نتانیاهو وزیر آموزش و پرورش و وزیر جنگ بود.

در مورد ایران، نفتالی بنت را باید از بنیامین نتانیاهو هم افراطی‌تر دانست. بنت مدعی است که تهران مسئول ۷۰ درصد از مشکلات امنیتی اسرائیل است و به همین دلیل خواستار جنگ سرد اسرائیل با ایران شده بود. او در جریان انتخابات حتی وعده داده بود که ایران را ظرف مدت یک سال از سوریه بیرون خواهد راند و سوریه را برای تهران تبدیل به ویتنام خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
روحانی: تحریم تسلیحاتی یکشنبه لغو می‌شود | از یکشنبه می‌توانیم اسلحه بفروشیم

بنت در جریان رای اعتماد به کابینه‌اش نیز احیای برجام را اشتباه خواند و با بیان اینکه برنامه هسته‌ای تهران چالش اصلی کابینه من خواهد بود، مدعی شد اجازه نخواهد داد ایران تسلیحات اتمی به دست آورد. با این وجود هنوز مشخص نیست وضعیت کابینه بنت چگونه خواهد شد و آیا این کابینه با توجه به شکننده بودن ائتلاف تشکیل دهنده آن می‌تواند عمر زیادی داشته باشد یا خیر؛ اما در حالت کلی باید بنت را در قبال ایران، فردی افراطی‌تر از بنیامین نتانیاهو اما در عین حال کم تجربه دانست.

بیشتر بخوانید: خرابکاری اسرائیل در نطنز | هدف اسرائیل از این خرابکاری‌ها چیست؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

شش − 2 =

دکمه بازگشت به بالا