اطلاعات‌محورتکنولوژی

شرکت‌های فناوری با نظارت از راه دور به زنبورهای عسل کمک می‌کنند

زنبورداری یکی از قدیمی‌ترین صنایع موجود است اما با تهدیدهای زیادی روبرو است. تعدادی از شرکت‌های فناوری امیدوارند که بتوانند برای زنبورهای عسل آینده روشن‌تری فراهم کنند.

به گزارش وبسایت بی‌بی‌سی، نوح ویلسون ریچ، مدیر ارشد علمی شرکت Best Bees در ایالات متحده، می‌گوید سالانه تعداد بسیاری از کلونی‌های زنبورهای عسل و کندوهای عسل از بین می‌روند و این موضوع بسیار ناراحت کننده است. پس از حمله کنه انگلی کشنده و در پی آن استفاده از آفت کش‌ها، و همچنین تغییرات آب و هوایی، نتایج یک تحقیق نشان داد که بین ماه آوریل ۲۰۱۹ تا آوریل ۲۰۲۰، ۴۳.۷ درصد از از کندوهای ایالات متحده از بین رفته است. این دومین رکورد سالانه از زمان شروع تحقیق در سال ۲۰۱۰ بود. آقای ویلسون ریچ می‌گوید:

آمار نشان می‌دهد که در حال حاضر اوضاع زنبورهای عسل به هم ریخته است.

آیا گوش دادن به زنبورها می‌تواند به نجات آنها و ما کمک کند؟

شرکت آقای ریچ در بوستون کندوهایی را در املاک تجاری و مسکونی در همه جا، از بالای پشت بام گرفته تا باغ‌های پشتی خانه‌ها نصب می‌کند. سپس کارمندان آن از یک سیستم نرم‌افزاری پیشرفته برای نظارت و ضبط سلامت کلیه کلونی‌های زنبور عسل استفاده می‌کنند.

شرکت Best Bees به صاحبان خانه‌ها اجازه می‌دهد در ازای پرداخت پول، کندوی زنبور عسل خود را داشته باشند.
شرکت Best Bees به صاحبان خانه‌ها اجازه می‌دهد در ازای پرداخت پول، کندوی زنبور عسل خود را داشته باشند.

داده‌های دریافت شده با محققان دانشگاه هاروارد و انستیتوی فناوری ماساچوست به اشتراک گذاشته می‌شود تا به آنها در درک بهتر وضعیت این حشرات کمک کند. شرکت Best Bees که توسط صاحبان خانه‌ها و مشاغل حمایت می‌شود، عسل را نیز برداشت کرده و برای نگهداری در بطری بسته‌بندی می‌کند. آقای ویلسون ریچ می‌گوید:

ما در حال بررسی چگونگی زندگی زنبورها هستیم. ما باید بدانیم که آنها چگونه بهتر عمل می‌کنند. با استفاده از این داده‌های تحقیقاتی می‌توانیم مزایای فوق العاده‌ای کسب کنیم … این اطلاعات به ما می‌گوید که زنبورها واقعاً چگونه کار می‌کنند.

صنعت جهانی عسل با ارزشی در حدود ۹.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰، ضرورت تجاری قابل توجهی در مورد افزایش استفاده از فناوری برای نظارت و مراقبت از زنبورهای عسل را نشان داد. به خصوص در زمانی که بیماری همه‌گیر کوید ۱۹، ذهن‌ها را بر روی مسائل گسترده‌تری در زمینه تأمین غذا متمرکز کرده است.

بیشتر بخوانید
احتمال وقوع زلزله شدید در تهران چه قدر است؟

چرا زنبورها اینقدر مهم هستند؟

۱.۴  میلیارد شغل در زمینه کشاورزی و سه چهارم تأمین مواد غذایی جهان یعنی چیزی در حدود ۵۷۷ میلیارد دلار در سال، به گرده افشانی محصولات زراعی بستگی دارد. از ۱۰۰ گونه محصولات زراعی که تغذیه ۹۰ درصد جمعیت جهان را تامین می‌کند، ۷۰ گونه آن توسط زنبورهای اهلی و وحشی گرده افشانی می‌شوند.

زنبور عسل با فشارهای زیادی روبرو می‌شود
زنبور عسل با فشارهای زیادی روبرو می‌شود

شرکت تجاری ایرلندی ApisProtect در خط مقدم صنعت زنبورهای عسل قرار دارد، که حسگرهای بی‌سیم را برای کندو تولید می‌کند و داده‌های به دست آمده را به در وبسایتی جمع آوری کرده و انتقال می‌دهد. فیونا ادواردز مورفی، مدیر ارشد اجرایی ApisProtect، می‌گوید:

ما داده‌های مربوط به دما، رطوبت، صدا و شتاب زنبورهایی که از کندو خارج می‌شوند، را جمع آوری می‌کنیم. کاری که ما انجام می‌دهیم استخراج داده‌های خام و سپس استفاده از یادگیری ماشینی برای تبدیل آن به اطلاعات مفید است. به عنوان مثال، به زنبوردار می‌گوییم که کندوها در حال رشد هستند و کدام کندوها کوچک می‌شوند، یا کدام کندوها زنده هستند و کدام کندوها مرده‌اند. این فناوری همچنین نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در شیوه‌های سنتی زنبورداری است که به موجب آن زنبورداران باید به صورت دستی کندوها را بازرسی کنند، که در ایالات متحده آمریکا، جایی که بزرگترین شرکت‌های زنبورداری بیش از ۹۰،۰۰۰ کندو دارند، کار زیادی است.

مانیتورهای زنبور عسل شرکت ApisProtect دائماً مراقب کهیرها هستند
مانیتورهای زنبور عسل شرکت ApisProtect دائماً مراقب کندوها هستند

خانم ادواردز مورفی می‌افزاید:

در یک عملیات تجاری فقط حدود ۲۰ درصد از کندوها در هر زمان نیاز به مداخله دارند. مشکل این است که زنبورداران محل این ۲۰ درصد را نمی‌دانند. آنها به معنای واقعی کلمه بیرون می‌روند و یک کندو را انتخاب می‌کنند تا ببینند آیا همان محلی است که باید به آن نگاه کنند یا خیر. کاری که ما انجام می‌دهیم این است که آنها را قادر سازیم تصویری از آنچه در همه کندوهای آنها اتفاق می‌افتد، در یک نمای وسیع مشاهده کنند، قبل از اینکه حتی صبح از دفتر کار خود خارج شوند. برای زنبورداران تجاری، ما شاهد کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های نیروی کار هستیم. بدیهی است که تأثیر بسزایی در تجارت زنبورداری دارد.

شرکت Beewise، قصد دارد نیاز به مداخله انسان را بیش از پیش کاهش دهد. این شرکت مجموعه Beehome، یک ساختار بزرگ جعبه‌ای شکل با انرژی خورشیدی که می‌تواند ۲۴ کندوی جداگانه را در خود جای دهد، را ایجاد کرده است. هر Beehome که قادر به کار به صورت خودکار یا از طریق برنامه‌ای روی تلفن همراه یا تبلت زنبوردار است، دارای مجموعه‌ای از دوربین‌ها، حسگرها و بازوهای رباتیک است که با هم اقداماتی مانند کنترل آفات، جلوگیری از ازدحام، و برداشت عسل را انجام می‌دهند. تنها اقداماتی که به مداخله انسان نیاز دارد، اطمینان از دسترسی زنبورها به منبع غذایی و آب و بازیابی عسل برداشت شده در دستگاه است. سار سافرا، رئیس اجرایی Beewise، می‌گوید:

در یک کندوی عادی، با یک جعبه چوبی، حدود ۱۰۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ یا حتی شاید ۱۰۰،۰۰۰ زنبور عسل وجود دارد. در نتیجه داده‌های زیادی برای تجزیه و تحلیل وجود دارد و هوش مصنوعی این کار را در عرض چند ثانیه انجام می‌دهد. هوش مصنوعی می‌تواند آنچه را که اتفاق می‌افتد شناسایی کرده و درمان صحیحی را برای آن اعمال کند. امروز استرس زیادی بر زنبورهای عسل وجود دارد، اما زنبورداران تجاری می‌توانند واقعاً به این مسائل کمک کنند. ایده این است که کمک به این موجودات زنده در هر لحظه بسیار مهم است. اگر خیلی منتظر بمانید، یک نگرانی کوچک ممکن است به یک مسئله بزرگ تبدیل شود و سپس یک کلونی فروپاشیده شود.

هر Beehome شرکت Beewise توانایی نگهداری حداکثر 24 کندو را دارد
هر Beehome شرکت Beewise توانایی نگهداری حداکثر ۲۴ کندو را دارد

طرح pan European Hiveopolis که به عنوان پروژه‌ای برای آینده مطرح می‌شود، در حال بررسی امکان قرار دادن ربات‌های کوچک در داخل کندوها برای تأثیر بر رفتار زنبورها است. در حالی که هنوز هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست و گفته می‌شود این فناوری هنوز در مراحل اولیه است، ایده آن این است که ربات‌ها سعی می‌کنند از نحوه ارتباط زنبورها با استفاده از حرکات موزون، تقلید کنند، به این امید که ربات‌ها بتوانند زنبورهای کارگر را به سمت بهترین منابع شهد هدایت کنند. توماس اشمیکل، محقق Hiveopolis در دانشگاه گراتس در اتریش می‌گوید:

مهم این است که ما بتوانیم به زنبورهای عسل بگوییم که در کجا باید پرواز کنند و چه چیزی را جمع آوری کنند، اما همچنین مهم است که بتوانیم تشخیص دهیم که شهد را از کجا جمع آوری کرده‌اند. یک شیشه عسل از چنین کلنی‌ای می‌تواند دارای برچسب با مختصات نقشه گوگل باشد که محل برداشت را نشان می‌دهد. مردم می‌دانند که عسل از کجا آمده است و این امر مورد توجه مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

فواید عسل برای پوست صورت

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

2 + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا