خبر ببر

نشست خبری رئیس سازمان انرژی اتمی با اصحاب رسانه

نشست خبری رئیس سازمان انرژی اتمی با اصحاب رسانه در مجتمع راکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب اراک برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری سروش، علی‌اکبر صالحی در نشست خبری رئیس سازمان انرژی اتمی با اصحاب رسانه نخست، اظهار داشت:

اکنون شاهد یک اتفاق بزرگ هستیم راکتور خنداب فعالیتش از ۲۰ سال قبل شروع شدطرح آن قدیمی بود که روسیه انجام شده بود که کارشناسان ما با همکاران روس خود آن را بازطراحی کردند و فعالیت‌ها را آغاز کردند. در واقع طرح اولیه برای روس‌ها بود ولی اقدامات بعدی توسط جوانان ایرانی انجام شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: آن طرح چون قدیمی بود نمی‌توانست محصولات لازم را به ما بدهد چرا که جمعیت نوترونی سابق اندک بود و ما بسیاری از رادیوایزوتوپ‌های سابق را نمی‌توانستیم بدست بیاوریم و بسیاری از توقعات نیز حاصل نمی‌شد.

کبالت ۶۰ تولید خواهیم کرد

صالحی پیرامون مذاکرات برجام گفت:

در مذاکرات برجام، قرار شد طراحی راکتور خنداب بازنگری شود؛ از منظر طرف مقابل، این راکتور ۸ کیلو پلوتونیوم در سال تولید می‌کرد که می‌تواند برای ساخت بمب به کار رود. آنها می‌خواستند خاطرجمع شوند که آن پلوتونیوم برای مقاصد نظامی به کار نرود. چاره، بازطراحی اولیه برای کاهش تولید پلوتونیوم بود که راهکار آن افزایش غنای سوخت بود که موجب می‌شد میزان تولید پلوتونیوم کاهش یابد. ما با بازطراحی نظر آنها را تامین کردیم هرچند براساس فتوای رهبری ساخت، انباشت و استفاده از سلاح‌های اتمی حرام است.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: ما با کمک آنها بازطراحی راکتور را آغاز کردیم تا جمعیت نوتورونی راکتور چند برابر شود که فضای بیشتری برای آزمایش‌های نوتورونی فراهم شد و نیز فرصت بیشتری برای ساخت رادیوایزوتوپ‌ها فراهم می‌شد اکنون نیز فرصت تولید کبالت ۶۰ فراهم نیست و تولید آن مقرون به صرفه نیست ولی با راکتور جدید می‌توان کبالت ۶۰ تولید کرد که منبع درآمد جدیدی است.

پلوتونیوم ۲۳۹ برای مقاصد نظامی بکار نمی‌رود

به گفته صالحی با بازطراحی جدید، راکتور جدیدی داریم و نیز نگرانی طرف مقابل رفع شد البته چیزی که طرف مقابل می‌گفت از نظر علمی چندان دقیق نبود چراکه پلوتونیم تولیدی راکتور قبلی که پلوتونیوم ۲۳۹ برای مقاصد نظامی بکار نمی‌رود، در حالی که با پلوتونیوم ۲۴۰ و ۲۴۱ آغشته است که جداکردن آنها غنی‌سازی جدید است از طرفی پلوتونیومی که بیش از یک سال از آن بگذرد، برای ساخت بمب مناسب نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: برای طراحی راکتور، باید قلب راکتور مدل‌سازی می‌شد که گفتیم این کار را انجام می‌دهیم اما با مشورت و تایید طراحی‌های سازمان توسط گروه کاری که شامل ایران، چین و آمریکا، طراحی‌های پایه و تفصیلی و… انجام شد ولی آمریکا از این کارگروه خارج و انگلیس جایگزین آن شد.

صالحی با بیان این که سند جدید راکتور، مورد تایید کشورهایی است که در زمینه هسته‌ای پیشرفته محسوب می‌شوند، گفت: در آینده بخواهیم راکتور مشابه برای کشورهای دیگر بسازیم این اطمینان خاطر وجود دارد که راکتور مدنظر ما ایمن و جدید و تایید شده است که  این باارزش است.

وی اضافه کرد: با طراحی جدید، یکسری تجهیزات عوض می‌شود برای افزایش شار، حجم سوخت را کم کردیم. کالندریا نیز عوض شد که آخرین مخزن در راکتور است که سوخت در آن قرار می‌گیرد کالندریا قدیم درآورده شده و کالندریا جدید جایگزین آن می‌شود چون حجم سوخت نیز تغییر یافته است.

تشریح اجزای راکتور اراک

صالحی با تشریح اجزای راکتور اراک، بیان کرد:

راکتور خنداب دو قسمت عمده دارد؛ یکی جزیره اصلی که در داخل گنبد راکتور است. بخش دوم خارج گنبد است که بخش ثانویه است که‌آن نیز سیستم‌هایی دارد که باید بازطراحی می‌شد.

وی با بیان این که حدود ۵۱، ۵۲ سیستم مختلف باید تکمیل می‌شد تا راکتور آغاز به کار کند، گفت:

این سیستم‌ها، قبل از برجام کامل نبود این تصور جا افتاده که راکتور خنداب کار می‌کرده و برجام آن را متوقف کرده در حالی که راکتور خنداب در حال طراحی بوده و کار نمی‌کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد : از این ۵۲ سیستم که باید تکمیل شود، ۲۰ سیستم کامل شده که در بخش ثانویه راکتور بوده است وقتی راکتور کار می‌کند، داخل آن آب است که گرم می‌شود که باید بچرخد و سرد شود و سپس به داخل راکتور بازگردد.

 آب داخل راکتور آب سنگین است که به بیرون ارتباطی ندارد حجم این آب، ۶۰ تن است که باید داخل‌آن بریزیم و سالی حدود ۴۰۰ تن آب سنگین برای جایگزین شدن هدررفت‌ها اضافه می‌شود، آب دیگری به عنوان آب ثانویه می‌آید که روی لوله‌ها است که تبادل حرارت انجام می‌شود و حرارت بخش اولیه را می‌گیرد اکنون بخش ثانویه تکمیل شده و اتاق کنترل آن تکمیل شده است بخش عمده اتاق کنترل بخش اولیه در حال انجام است و ظرف شش ماه آینده، اتاق کنترل بخش اصلی تکمیل می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ سیستم دیگر طراحی شده که در حال تکمیل است، افزود: حدود ۱۸ سیستم در حال طراحی است که به مرحله عقد قرارداد و ساخت نرسیده است. اگر این سیستم‌ها کامل شوند، می‌شود تست سرد را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید: تحریم و تروریسم دو راهبرد آمریکا علیه کشورهای مستقل است

بیشتر بخوانید
معرفی انواع دستگاه بسته‌بندی صنعتی و نیمه‌صنعتی فروشگاه آتلانتیس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا