اقتصادی

نحوه محاسبه مالیات خانه‌های خالی

کلیات طرح مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما سوالی که پیش می‌آید این این است که نحوه محاسبه این مالیات چگونه انجام می‌شود؟

بر اساس این طرح، ابتدا سازمان امور مالیاتی، ارزش اجاره خانه‌ها را تعیین و هر سال به روز رسانی می‌کند. هر خانه خالی در سال اول باید دو برابر ارزش اجاره‌اش مالیات بدهد؛ ضمن آینکه هر سال هم ۵۰ درصد به این رقم اضافه می‌شود. بر اساس این طرح، خانه‌های نوساز یک سال پس از ساخت و سایر خانه‌ها، ۶ ماه بعد از آخرین زمان سکونت مشمول مالیات می‌شوند. همچنین این قانون در سال اول برای شهرهای بالای صد هزار نفر و از سال دوم برای تمامی شهرها اجرا خواهد شد.

از طرفی کسانی که خانه خود را سه ساله اجاره بدهند، از سایر مالیات‌های بخش مسکن معاف هم خواهند شد. همچنین افراد به ازای هر عضو بالای ۱۸ سال خانواده می‌تواند یک خانه فرعی معرفی کنند و از پرداخت مالیات معاف شوند. در نهایت اینکه خانه‌هایی که به حکم قانون امکان فروش یا اجاره ندارند یا قابل سکونت نیستند، مشمول مالیات نمی‌شوند.

در حوزه مسکن همچنین بخوانید:

بیشتر بخوانید
وام یک میلیونی کرونا کی واریز می‌شود؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

13 + سه =

دکمه بازگشت به بالا