خبر ببر

نحوه‌ی محاسبه هزینه برق مشترکین پرمصرف

صبح امروز مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و امور مشتریان توانیر مهمان برنامه صبح بخیر ایران بود و به تبیین نحوه‌ی محاسبه هزینه برق مشترکین پرمصرف پرداخت.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و امور مشتریان توانیر درباره نحوه‌ی محاسبه هزینه برق مشترکین پرمصرف گفت:

یکی اینکه ما در سال گذشته سقف نرخ داشتیم، یعنی اگر یک مشترکی هزار کیلو وات ساعت به طور مثال برق را مصرف می‌کرد، در نواحی غیرگرم اگر نرخ آن را ببریم در جدول پلکانی محاسبه کنیم، متوسط هزینه آن را بخش بر ۱۰۰۰ می‌کردند، به عدد ۴۰۰ تومان می‌رسیدیم. سپس این رقم را روی ۲۷۹ تومان برش می‌دادیم، یعنی نرخ آن اگر از یک مقداری بالاتر می‌رفت به ۲۷۹ تومان می‌رسیدیم. خوب است بدانید که امسال این نرخ را نداریم، پس بنابراین هر کس بیشتر مصرف کند در پله‌های صعودی که قرار می‌گیرد به صورت نمایی تاثیر گذار است.

دومین بحثی که وجود دارد این است که در ماه‌های گرم سال خصوصاً در تابستان (تیر و مرداد و شهریور)، کسانی که بیش از دو برابر الگوی مصرف خودشان، برق مصرف می‌کنند، یعنی مصرف بیش از دو برابری آنها و به عبارت دیگر مصرف مازادشان با نرخ برگرفته شده از نرخ انرژی تجدید پذیر در واقع استفاده می‌شود که به آن هم رقمی اضافه می‌شود. در این زمینه هم از ذکر مثالی باید استفاده کنم که بتوان به قولی این موضوع را جمع و جور کرد.

فرض کنید هزار کیلو وات ساعت یک مشترک، برق مصرف می‌کند، در واقع اگر بخواهیم برای یک بازه دو ماهه در نظر بگیریم، با تعریفی که برای مصرف انرژی در تابستان نقل کردم، رقم یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای هزار کیلو وات ساعت برآورد می‌شود. حالا بر می‌گردم به سمت آن مشترکی که ۲۰۰ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌کند و هزینه‌اش با یک تقریبی حدوداً ۳۰ هزار تومان می‌شود و این یعنی مصرف ۵ برابر زیاد شد ولی در واقع قبض برق چیزی در حدود ۴۲، ۴۳ برابر زیاد شد.

این اتفاق در واقع تعریف فرآیند پلکانی صعودی هست که این چنین به ما نشان می‌دهد. پس در نهایت می‌توان این گونه گفت که هر چه قدر در مصرف برق صرفه‌جویی شود و خودمان را در پله‌های پایین‌‌تر قرار دهیم، نرخ تمام شده‌ی برق ما کاهش پیدا خواهد کرد.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
بیشتر بخوانید
شیوه‌های مرسوم مهاجرت کانادا

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا