زیباییمد و پوشاک

راهنمای انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و بلندقد

یکی از اهداف طراحان مد و فشن در طراحی و تولید لباس‌های مختلف با فرم، طرح و اندازه‌های مختلف این است که هر فرد گزینه‌های مختلف و متعددی را در انتخاب بهترین پوشاک برای داشتن ظاهری هماهنگ و زیبا پیش روی داشته باشد. با انتخاب و استفاده‌ی درست از لباس‌ها می‌توانیم بعضی از حالات بدن که باعث ایجاد حالتی نامتوازن از نظر معیارهای کلاسیک زیبایی می‌شوند را پوشش دهیم و برای این کار کافی‌ست از چند قاعده‌ی کلی در این ارتباط پیروی کنیم. در این نوشتار می‌خواهیم به قواعد کلی برای انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و همچنین خانم‌های بلندقد بپردازیم.

انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد

همان‌طور که اشاره کردیم برای ایجاد تناسب در ظاهر از طریق انتخاب درست پوشاک باید چند قاعده‌ی کلی برای دستیابی به معیارهای کلاسیک زیبایی را رعایت کنید. یکی از مهم‌ترین این معیارها داشتن قدی متعادل، یعنی نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه است. البته باید دقت داشت که اندازه‌ی قد در کنار سایر فاکتورها سنجیده می‌شود. به‌عنوان مثال، پوشاک مناسب یک فرد قدکوتاه لاغر نسبت به فردی دیگر با قد کوتاه و اندام درشت شبیه به هم نیستند. رنگ پوست، اندازه و فرم موها، حالت دست‌ها و موارد این‌چنینی همه باید هم‌زمان در کنار قد فرد برای دستیابی به ظاهری هماهنگ درنظر گرفته شوند. اما معیار کلی برای انتخاب مانتوی مناسب چیست؟

قاعده‌ی اصلی

قاعده‌ی اصلی در انتخاب مانتو مناسب برای خانم‌های کوتاه‌قد این است که این دسته افراد باید مانتوهایی را انتخاب کنند که بتواند با استفاده از خطای دید بیننده، او را بلندقدتر نشان دهد. این قاعده درباره‌ی خانم‌های بلندقد معکوس است. استفاده از خطای دید یکی از مهم‌ترین ترفندها در هنرهای بصری و همچنین صنعت مد و فشن است‌ و قدرت این ترفند بسیار بیشتر از چیزی‌ست که در نگاه اول به نظر می‌رسد.

برای اثبات قدرت خطای دید به تصویر زیر نگاه کنید:

خطای دید

در این تصویر خطوط افقی به یک اندازه هستند، اما جهت فلش‌ها باعث می‌شوند ما یکی را بلندتر از دیگری ببینیم، طوری‌که اگر بدون اطلاع از تساوی اندازه‌ی خطوط افقی این تصویر را می‌دیدیم بدون تردید خط پایینی را بلندتر از خط بالایی تصور می‌کردیم.

چنین اشتباهی می‌تواند به کمک ما بیاید تا برخی ناهماهنگی‌ها در قد را با انتخاب پوشاک مناسب رفع کنیم.

چطور با انتخاب درست مانتو خود را بلندتر جلوه دهیم؟

 برای استفاده از خطای دید در بلندتر جلوه‌دادن قد حین انتخاب مانتو به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- مانتویی با خطوط عمودی بلند یا با برش‌های عمودی بپوشید

انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و بلندقد

پوشیدن مانتویی با خطوط عمودی یا با برش‌ها و چاک‌های عمودی نسبتاً بلند کمک می‌کند تا اندام شما در چشم بیننده کشیده‌تر جلوه کند و به‌عبارت دیگر این مانتو شما را قدبلندتر نشان می‌دهد. درمقابل اگر قدکوتاه هستید بهتر است هنگام انتخاب مانتو از مانتوهایی که دارای خطوط افقی یا با طرح چهارخانه هستند خودداری کنید، چرا که این طرح‌ها شما را کوتاه‌قدتر جلوه می‌دهند.

بیشتر بخوانید
استرس و 7 تأثیر منفی روی پوست و مو

۲- مانتوهای خیلی کوتاه و خیلی گشاد نپوشید

انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و بلندقد

 

بلندی مانتو یکی از بهترین ابزارهایی‌ست که می‌توانید با استفاده از آن‌ها در بیننده خطای دید ایجاد کنید و درصورت پوشیدن مانتویی خیلی کوتاه این فرصت را از دست خواهید داد. مانتوهای بلند بهترین گزینه برای افراد کوتاه‌قد هستند و می‌توانند آن‌ها را کشیده‌تر و بلندقدتر نشان دهند.

از سوی مانتوهای گشاد شما را کوتاه‌قدتر و درعوض مانتوهای به نسبت تنگ شما را بلندقامت‌تر جلوه می‌دهند. درواقع می‌توان گفت بهترین مانتو برای خانم‌های قدکوتاه، از نظر بلندی یا کوتاهی و تنگی یا گشادی، مانتوهای بلند و تنگ هستند. اما مسلماً دربین خانم‌ها قدکوتاه هستند افرادی‌که به مانتوهای کوتاه یا گشاد علاقه داشته باشند. بهتر است دراین شرایط تا جای امکان این دو فاکتور، یعنی کوتاهی و گشادی مانتو، را در کنار هم قرار دهید و بر این اساس مانتو انتخاب کنید.

از سویی همیشه درنظر داشته باشید هیچ چیز به‌اندازه‌ی داشتن احساسی خوب در انتخاب لباس اهمیت ندارد، پس اگر فکر می‌کنید در مانتویی مثلاً تنگ و کوتاه راحت‌ترید و نمی‌خواهید بلندقد نشان‌داده‌شدن را به راحتی خود ترجیح دهید در انتخاب یک مانتوی تنگ و کوتاه تردید نکنید.

۳- تا جای امکان از رنگ‌های خیلی روشن استفاده نکنید

بر اساس یک قاعده‌ی کلی رنگ‌های تیره افراد را کشیده‌تر و لاغرتر و رنگ‌های روشن‌تر افراد را کوتاه‌تر و چاق‌تر نشان می‌دهند و به‌همین علت است که بسیاری از خانم‌ها تمایل به پوشیدن لباس‌های تیره دارند. مانتوهایی به رنگ مشکی، خاکستری تیره، آبی تیره، سبز یشمی یا قهوه‌ای گزینه‌های بهتری برای خانم‌های کوتاه‌قد هستند. از سویی بهتر است تا جای امکان مانتوهایی را انتخاب کنید که ساده هستند، نه طرح‌دار. درواقع می‌توان گفت یک مانتوی رنگ روشن با طرح شلوغ یکی از بدترین انتخاب‌ها برای یک خانم نسبتاً کوتاه‌قد است.

۴- مانتوهای دوتکه گزینه‌های خوبی هستند

منظور ما از مانتوهای دوتکه در این‌جا مانتوهایی هستند که قسمت بالاتنه و پایین‌تنه در آن‌ها به نحوی از هم جدا شده‌اند. مانتوهای کمربنددار نمونه‌های خوبی از این نوع مانتو هستند. درصورتی‌که مانتوی کمربنددار، یا هر نوع مانتوی دوتکه‌ی دیگری، را انتخاب کنید که تا جای امکان پایین‌تنه‌ی شما را بلندتر از بالاتنه نشان دهند می‌توانید خطای دید مدنظر ما برای بلندتر جلوه‌کردن در  نظر بیننده را ایجاد کنید.

۵- آستین‌ها هم مهم‌اند

اگر دستانی با انگشت‌های کشیده و ناخن‌های بلند دارید، بهتر است مانتوهایی را انتخاب کنید که آستین‌های سه‌ربع دارند یا آستین‌شان به‌صورتی طراحی شده که قابل جمع‌شدن باشد. درمقابل اگر دستانی کشیده ندارید، بهتر است مانتوهایی را انتخاب کنید که آستین تنگ و بلندی دارند.

۶- سایر لباس‌ها را هم درنظر داشته باشید

برای داشتن بهترین انتخاب هنگام خرید مانتو بهتر است علاوه‌بر خودِ مانتو فرم، رنگ و طرح سایر لباس‌ها را هم درنظر بگیرید.

همان‌طور که درباره‌ی مانتوهای دوتکه گفتیم، اگر بتوانید با ترفندهای مختلف پایین‌‌تنه را بلندتر از بالاتنه‌تان جلوه دهید درمجموع قدبلندتر نشان داده می‌شوید. برای دست‌یافتن به این منظور بهتر است تاجای‌امکان شلوارهایی را انتخاب کنید که بلند، راسته و تیره‌رنگ هستند. شلوارهای کوتاه و همچنین شلوارهای دم‌پاگشاد انتخاب‌های مناسبی برای افراد کوتاه‌قد نیستند، چرا که پاها را کوتاه‌تر نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید
6 روش عالی استفاده از روغن درخت چای برای درمان جوش سرسیاه

شلوار زنانه

از طرفی همان‌طور که گفتیم درکل لباس‌های تیره شما را کشیده‌تر جلوه می‌دهند و این درباره‌ی شلوار و حتی روسری و کیف هم صادق است. درصورتی‌که با توجه به آن‌چه گفتیم یک مانتوی بلند تیره‌رنگ همراه با شلوار و شال یا روسری‌ای با همان رنگ، یا در همان مایه‌رنگ، انتخاب کنید می‌توانید به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید. شلوارهایی کبریتی و شلوارهایی که راه‌راه عمودی دارند می‌توانند پاهای شما را کشیده‌تر نشان دهند.

در انتخاب شال و روسری بهتر است تا جای امکان شال‌های تیره و قواره‌دار را انتخاب کنید، نه روسری‌های کوتاه. در ایران امکان استفاده از اندازه‌ی موها برای هماهنگ‌کردن ظاهر وجود ندارد، اما در مجموع داشتن موهای بلند، بدون جمع‌کردن، می‌تواند افراد کوتاه‌قد را بلندتر جلوه دهد، پس اگر موهای بلندی دارید، بهتر است آن‌ها را نبندید تا کشیده‌تر نشان داده شوید. اگر صورت کشیده ندارید بهتر است از حالت‌هایی مثل فرق وسط مو یا خواباندن قسمت جلویی موها خودداری کنید و تا جای امکان جلوی موها را بالا ببرید.

مسلماً کفش‌های پاشنه‌بلند شما را قدبلندتر نشان می‌دهند، اما پوشیدن این کفش‌ها می‌تواند باعث واردآمدن آسیب‌های جدی به پاها و سایر قسمت‌های بدن‌تان شود و بهتر است کفش‌هایی را انتخاب کنید که فقط مقدار کمی پاشنه داشته باشند. کفش‌هایی که قسمت‌هایی از پاهای شما را نشان می‌دهند و همچنین کفش‌هایی به‌رنگ پوست یا نزدیک به آن هم در بلندقدتر نشان‌دادن اندام شما مؤثر خواهند بود. در فصل زمستان بوت‌ها‌ی ساق‌بلند از بهترین گزینه‌ها برای بلندقدتر نشان‌دادن افراد کوتاه‌قد هستند.

یکی از دیگر نکاتی که می‌توانید هنگام انتخاب سایر لباس‌ها و همچنین اکسسوری درنظر داشته باشید، انتخاب کیف‌های کوچک و ظریف با بند بلند است.

انتخاب مانتو مناسب برای خانم‌های بلندقد

همان‌طور که اشاره کردیم تنها رعایت‌کردن چند قاعده‌ی کلی می‌تواند به افراد کوتاه‌قد کمک کند با ایجاد خطای دید در چشمان بیننده بلندتر جلوه کنند. این درباره‌ی افراد بلندقد هم صدق می‌کند و در بسیاری از موارد تنها با معکوس‌کردن قواعدی که ارتباط با انتخاب بهترین مانتوهای برای افراد کوتاه‌قد گفتیم می‌توان دریافت که بهترین مانتو برای افراد بلندقد چه ویژگی‌هایی دارد. اگر جزو خانم‌های بلندقد هستید و ترجیح می‌دهید کوتاه‌قدتر نشان دهید می‌توانید از راهنمای زیر برای انتخاب بهترین مانتوها استفاده کنید.

۱- مانتوهای طرح‌دار بپوشید

مانتو مناسب افراد بلندقد

برخلاف افراد کوتاه‌قد، افراد قدبلند بهتر است به‌جای انتخاب مانتوهای ساده، مانتوهایی را انتخاب کنند که طرح‌دار هستند. مانتوهای چهارخانه از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد تعادل در ظاهر افراد بلندقد است. همان‌طور که اشاره کردیم پوشیدن لباس‌هایی با خطوط عمودی می‌تواند فرد را بلندقدتر نشان دهد و به‌همین‌علت این طرح مانتوها برای افراد بلندقد مناسب نیستند.

۲- مانتوهای بلند و تنگ نپوشید

انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و بلندقد

به‌عنوان یک اصل کلی مانتوهای بلند و تنگ افراد را کشیده‌تر نشان می‌دهند و بنابراین بهتر است تا جای امکان از این مدل مانتوها استفاده نکنید. درمجموع مانتوهای کوتاه بهترین گزینه‌ها برای شما هستند – به‌ویژه اگر در انتخاب‌شان به سایر فاکتورهای مهم مثل طرح چهارخانه هم توجه کنید. دقت داشته باشید که اگر قدبلند هستید اما اندامی درشت دارید بهتر است به‌جای انتخاب مانتوهای خیلی بلند و خیلی گشاد مانتوهایی را بپوشید که تنها کمی زیر زانو هستند.

بیشتر بخوانید
تأثیر خواب بر سلامتی بدن و پوست

۳- رنگ‌های روشن بپوشید

اگر از آن دسته افرادی هستید که اندامی بلند و باریک دارند بهتر است مانتوهایی با رنگ روشن بپوشید و تا جایی که می‌توانید از پوشیدن مانتوهای تیره‌رنگ خودداری کنید. البته اگر قد بلندی دارید اما لاغراندام نیستید بهتر است به‌جای انتخاب رنگ‌های خیلی روشن، رنگ‌هایی با چند درجه تیرگی بیشتر را انتخاب کنید.

۴- اگر پاهای بلندی دارید مانتوهای کمربنددار نپوشید

بعضی از افراد قدبلند بالاتنه و پایین‌تنه‌ای با اندازه‌ی برابر دارند اما بالاتنه و پایین‌تنه در بعضی از دیگر افراد به یک اندازه نیستند. اگر از افرادی هستید که به‌خاطر داشتن پاهای کشیده بلندقد هستند بهتر است از پوشیدن مانتوهای کمربنددار که بالاتنه‌ی شما را کوتاه‌تر جلوه می‌دهند خودداری کنید. بهتر است تا جای امکان بالاتنه‌ی خود را بلندتر نشان دهید و برای این کار می‌توانید از تونیک‌های بلند و رویه های قدی استفاده کنید. اگر پاهای کشیده‌تری دارید تا بالاتنه‌ی بلند باید علاوه بر انتخاب درست مانتو به انتخاب درست شلوار و کفش هم توجه داشته باشید.

۵- به آستین‌ها دقت کنید

مانتوهایی با آستین‌های گشاد شما را درشت‌اندام‌تر و تا حدی کوتاه‌تر جلوه می‌دهند و توجه بیینده را تا حدی از قامت به سمت دست‌ها می‌کشانند. درصورتی‌که از آستین‌های گشاد خوش‌تان نمی‌آید می‌توانید از کیف‌های بزرگ با همین هدف استفاده کنید.

۶- سایر لباس‌ها را هم با دقت انتخاب کنید

همان‌طور که اشاره کردیم اگر پاهای کشیده‌ای دارید باید با انتخاب درست شلوار تناسب مورد نظر در ظاهرتان را ایجاد کنید. شلوارهای تنگ و چسبان بدترین انتخاب‌ها برای افرادی با پاهای کشیده است. شلوارهای کوتاه، دم‌پاگشاد، دم‌پاقیفی و خمره‌ای انتخاب‌های خوبی به این منظور هستند. درمقابل اگر بلندی قد شما به‌خاطر بلندتربودن بالاتنه نسبت به پایین‌تنه است، بهتر است ضمن انتخاب درست مانتو با توجه به آن‌چه گفتیم، از شلوارهای راسته، تنگ و تیره‌رنگ استفاده کنید تا پاها را کشیده‌تر نشان دهید.

اگر قدبلند و اندامی لاغر دارید بهتر است تا جای امکان از کیف و اکسسوری‌های بزرگ‌تر استفاده کنید، اما چنان‌چه اندام‌تان درشت است پیشنهاد می‌کنیم مواظب انتخاب کیف و اکسسوری‌های خیلی زمخت باشید.

اگر مانتویی که انتخاب می‌کنید تک‌رنگ است، بهتر است شلواری به‌رنگ دیگر را با آن بپوشید و در بین شلوارهای مختلف، شلوارهای رنگ روشن گزینه‌های بهتری برای شما هستند، البته اگر بالاتنه‌ی کشیده‌تری نسبت به پایین‌تنه ندارید.

به‌طور کلی پیشنهاد می‌شود خانم‌های قدبلند از پوشیدن شال‌های بلند خودداری کنند، مگر این‌که پاهای کشیده‌تری نسبت به بالاتنه داشته باشند. گذشته از این‌ها موهای جمع‌شده و آرایش نسبتاً غلیظ هم می‌توانند در جلب توجه بیننده به صورت به‌جای قامت موثر باشند.

همچنین بخوانید: استایل بوهو چیست؟

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا