سیاست داخلیسیاسی

گمانه‌زنی‌ها ازمحتویات نامه سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب

درباره نامه و دستخط اخیر خاتمی چه می‌دانیم؟

خبر نامه نگاری سید محمد خاتمی با رهبر انقلاب به سرعت فضای سیاسی کشور را تحت‌الشعاع قرار داد. مطابق انتظار بیشتر اصولگرایان خواستار عذرخواهی خاتمی بابت حوادث سال ۸۸ و حتی مجازات سخت و بعضاً اعدام او شده‌اند. برخی تحلیلگران هم نامه مذکور را به تلاش اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ ربط داده‌اند، اما فارغ از این مواضع و تحلیل‌ها، محتوای نامه سید محمد خاتمی چیست و چه موضوعاتی در آن مطرح شده است؟

دفتر سید محمد خاتمی تا به این لحظه توضیح دقیقی درباره نامه مذکور نداده و همه اخبار پیرامون محتوای نامه را هم گمانه‌زنی خوانده اما از لابه‌لای اخبار منتشر شده و نیز اظهارات فعالان سیاسی، می‌توان به برخی از جزییات این نامه پی برد. مثلا در مورد تاریخ نگارش نامه، گفته می‌شود نامه احتمالاً حدود ۴۰ روز پیش یعنی تقریباً اواخر آذر یا اوایل دی‌ ماه نوشته شده است. برخی کاربران توییتر هم در رابطه با این نامه گفته‌اند که به خط خود خاتمی نوشته شده و حتی کسی آن را تایپ نکرده است.

محمدجواد حق‌شناس اما گفته نامه مذکور ۳۷ صفحه است. او محتوای نامه را هم صحبت با رهبری در خصوص دغدغه‌ها و آینده انقلاب و کشور عنوان کرده است. به گفته حق‌شناس، خاتمی در این نامه راه حل‌هایی برای دهه پیش رو ارائه کرده اما در مورد پیشنهادهای احتمالی مطرح شده در نامهف کدهایی از اظهارات اصولگرایان قابل مشاهده است. برای نمونه علیرضا مرندی در گفت‌وگویی که خبرگزاری فارس داشته نامه‌نگاری مذکور را عجیب خوانده است. در متن این گفت‌وگو از طرح مسائلی از قبیل مذاکره با آمریکا به عنوان راه حل مشکلات کشور در ارتباط با نامه مذکور سخن به میان آمده است.

بیشتر بخوانید
دستگیری سرکرده‌ی گروهک تروریستی الاحوازیه + عکس

مرندی از این جهت ابراز تعجب کرده که حالا آمریکایی‌ها هم به نحوی فضاسازی می‌کنند که انگاری ما اهل مذاکره هستیم. به بیان دیگر چنین برداشت می‌شود که گویا مذاکره با آمریکا یکی از مسائل طرح شده در نامه مذکور بوده است. هنوز البته جزئیات نامه سید محمد خاتمی منتشر نشده و بر اساس تجربه، احتمالاً نباید به انتظار انتشار آن در آینده نزدیک نشست.

بیشتر بخوانید: ماجرای عروسی پسر خرازی و دختر خاتمی چیست؟

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سیزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا