زیباییزیبایی صورت

۱۹ میوه‌ی مفید برای سرعت‌بخشیدن به رشد مو

اگر موهایی سالم، بلند و براق می‌خواهید باید در رژیم غذایی‌تان مواد مغذی لازم مانند پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و موادمعدنی را تأمین کنید. مکمل‌ها و روش‌های درمانی زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ریزش و تحریک رشد مو از آن‌ها کمک بگیرید. اما یکی از بهترین راه‌های تحریک رشد مو، افزودن میوه به رژیم غذایی و پکیج‌های مراقبت از مو است. در این نوشتار به معرفی ۱۹ میوه‌ی مفید که رشد و سلامت مو را تقویت می‌کنند، خواهیم پرداخت.

میوه‌های مفید برای رشد مو

۱- پرتقال

یکی از میوه‌های مفید برای رشد مو پرتقال است. پرتقال دارای خواص آنتی اکسیدان، ضد قارچ و ضد باکتری است. این خواص می‌توانند به کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد به مو و ریزش مو کمک کرده و از شوره‌ی سر و سایر عفونت‌های پوست سر جلوگیری کنند. پرتقال همچنین یک منبع عالی برای ویتامین C است. کمبود ویتامین C باعث ایجاد شوره‌ی مو و البته ریزش مو می شود. به جای  مکمل‌هایی که ممکن است بیش از حد مورد نیاز حاوی ویتامین C باشند، پرتقال را انتخاب کنید.

۲- سیب

یکی دیگر از میوه‌های مفید برای رشد مو، سیب است. سیب حاوی ویتامین B-2 است که باعث رشد مو و تقویت سلول‌های اپیتلیال مو می‌شود. سیب همچنین مانند پرتقال حاوی آنتی‌اکسیدان است که باعث کاهش آسیب به مو در اثر رادیکال های آزاد می‌شود. افزون بر این، سیب می‌تواند باعث افزایش تراکم مو و افزایش میزان پروتئین در مو شود.

۳- توت‌فرنگی

توت‌فرنگی یکی دیگر از میوه‌های مفید برای رشد مو و دارای خواص آنتی اکسیدانی است و همچنین حاوی ویتامین C است که به تقویت و افزایش سلامت مو کمک می کند. برخی ادعا دارند که سیلیس موجود در توت‌فرنگی ممکن است ریزش و طاسی مو را کند کرده و رشد مو را تقویت کند. با این حال، هنوز دانشمندان هیچ مدرک علمی را برای اثبات این ادعا نیافته‌اند. توت‌فرنگی همچنین می‌تواند به درمان شوره سر کمک کرده و موها را نرم و براق کند.

۴- موز

موز هم می‌تواند رویش مو را تحریک کرده و یک میوه‌ی مفید برای رشد مو باشد. موز همچنین می‌تواند با جلوگیری از ایجاد شوره‌ی سر و با باز نگه داشتن منافذ پوست، کیفیت پوست سر را بهبود بخشد. موز باعث حالت پذیری بهتر موهای شما و درخشش آن می شود. موز همچنین حاوی پتاسیم، انواع کربوهیدرات، ویتامین‌ها و روغن‌های طبیعی است که از خاصیت ارتجاعی موی شما محافظت کرده و از شکافتن انتهای مو و شکستگی آن جلوگیری می‌کند. موز همچنین می‌تواند به کنترل شوره سر و تقویت قدرت و درخشندگی مو کمک کند.

بیشتر بخوانید
زیباترین استایل‌های ترند زمستان 2020-2021

۵- آووکادو

پنجمین مورد از میوه‌های مفید برای رشد مو آووکادو است. آووکادو حاوی پروتئین، ویتامین‌های A، B ،B1 ،B2 ،E و C، بتاکاروتن، اسید لینولئیک، لسیتین، کلسیم، آهن، پتاسیم، فسفر و نیاسین است. این مواد مغذی به حالت‌گرفتن بهترِ مو کمک کرده و رشد مو را تقویت می‌کنند.

میوه‌های مفید برای رشد مو

۶- آناناس

آناناس از میوه‌های مفید برای رشد مو حاوی کلسیم و ویتامین C است که هردوی این مواد مغذی، برای سلامت مو مهم هستند. کلسیم، موهای شما را سالم نگه می دارد و کمبود آن می تواند منجر به ریزش مو شود. همچنین ویتامین C به کاهش ریزش مو کمک کرده و باعث تقویت کلاژن مو و رشد مو می‌شود. از طرف دیگر ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که از مو در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

۷- انگور

پروسیانیدین‌های موجود در انگور دارای خواص آنتی‌اکسیدان، ضد التهاب و ضد قارچ هستند. این خواص آنتی‌اکسیدان از فولیکول‌های مو در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. مطالعه‌ای در این مورد نشان داده که پروسیانیدین‌ها می‌توانند باعث بازسازی مو شده و رشد موها را القا کنند.

۸- زردآلو

زردآلو حاوی دو اسید چرب ضروری است که برای رشد مو بسیار مفید اند. اسیدهای لینولئیک و لینولنیک به رشد مو کمک می کنند. جالب است بدانید که روغن زردآلو به دلیل اثرات نرم کنندگی و مرطوب کنندگی به طور سنتی در هند به عنوان روغن مو استفاده می‌شده‌است.

۹- هلو

تحقیقات نشان می‌دهند که یک مخلوط گیاهی حاوی عصاره هلو با طولانی‌شدن فاز آناژن باعث رشد مو در سلول‌های پوستی انسان شده و به همین دلیل، هلو یک میوه‌ی مفید برای رشد مو محسوب می‌شود. هلو همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدان، ضد التهاب و ضد میکروبی بوده که این خواص ممکن است به ارتقای سلامت پوست سر و مو کمک کند.

بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب مانتو مناسب خانم‌های کوتاه‌قد و بلندقد

۱۰- آلو

آلو از میوه‌های مفید برای رشد مو، دارای محتوای فنلی بالایی است که دارای آنتی‌اکسیدان های طبیعی است. آنتی‌اکسیدان‌ها رادیکال‌های آزاد مضری که باعث ریزش مو و آسیب مو می شوند را از بین می‌برند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین پوست سر کمک کرده و از بروز عفونت های پوستی جلوگیری کند.

۱۱- گواوا

یک شامپوی گیاهی حاوی عصاره‌ی برگ گواوا برای رشد مو و رفع مشکلات مربوط به موبسیار مناسب است. گواوا همچنین خواص ضد قارچی را از خود نشان می‌دهد. از دیگر خواص گواوا می‌توان به جلوگیری از شوره سر و درمان سایر عفونت های پوست سر اشاره کرد.

۱۲- انگورفرنگی

انگورفرنگی با طولانی‌کردن مرحله آناژن چرخه‌ی رشد باعث رشد مو می‌شود. انگورفرنگی همچنین به عنوان عاملی برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو و تقویت فولیکول‌های مو شناخته شده و دارای بالاترین غلظت طبیعی ویتامین C شناخته شده در میوه‌ها است که کمبود آن باعث ریزش مو می‌شود.

۱۳- لیمو

لیمو یک میوه‌ی مفید برای رشد مو است. نتیجه‌ی یک مطالعه نشان از آن دارد که لیمو می تواند به کاهش ریزش مو و طاسی کمک کند. لیمو همچنین به کاهش شوره‌ی سر، شپش و آکنه پوست سر کمک می‌کند. لیمو همچنین حاوی ویتامین C است که به عنوان عاملی برای پیشگیری از ریزش مو شناخته می‌شود.

۱۴- گیلاس

گیلاس دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضد قارچ است که ممکن است با محافظت از مو و پوست سر شما در برابر استرس اکسیدانی و سلامت مو را تقویت کرده و رشد مو را تضمین کند.

۱۵- نارگیل

روغن نارگیل استخراج شده از نارگیل یکی از مواد شناخته شده برای مراقبت از مو است. مطالعات نشان می‌دهد که روغن نارگیل با اسیدهای چرب خود می‌تواند به ساقه‌ی مو نفوذ کرده و آن را از درون تغذیه کند و همچنین از آسیب مو جلوگیری می‌کند. نارگیل حاوی اسید لوریک است که باعث رشد مو می‌شود.

بیشتر بخوانید
اشتباهات کاهش وزن | 10 خطای رایج در دوران کاهش وزن

۱۶- پاپایا

پاپایا منبع غنی آنتی‌اکسیدان است و حاوی ویتامین‌های A ، C و E است که به حالت‌دادن مو کمک می‌کند. پاپایا همچنین دارای خواص ضد قارچ است که به درمان شوره‌ی سر یاری می‌رساند.

۱۷- گریپ فروت

گریپ فروت مانند پرتقال حاوی روغن مرکبات است که با خاصیت آنتی اکسیدانی نیز غنی شده است. این آنتی‌اکسیدان‌ها با مبارزه با رادیکال‌های آزاد به کاهش ریزش مو کمک می‌کنند. عصاره‌ی گریپ فروت همچنین به‌عنوان ضد شپش برای موهای کودکان کاربرد دارد. گریپفروت به‌عنوان یک میوه‌ی مفید برای رشد مو  می‌تواند پوست سر شما را تسکین داده و موهای شما را نرم و براق کند.

۱۸- دراگون‌فروت یا میوه‌ی اژدها

دراگون‌فروت از میوه‌های مفید برای رشد مو است که از آب آن اغلب برای درمان موهای رنگ‌شده استفاده می‌شود. میوه‌ی اژدها همچنین سرشار از ویتامین C است که از طاسی سر جلوگیری می‌کند. این ماده حاوی اسیدهای چرب ضروری است که نه تنها باعث تغذیه پوست و مو می‌شود بلکه از شوره‌ی سر نیز جلوگیری می‌کند.

۱۹- انبه

آخرین مورد از میوه‌های مفید برای رشد مو، انبه است. انبه سرشار از ویتامین C است – ویتامینی که باعث حفظ سلامت مو می‌شود. انبه همچنین منبع خوبی از ویتامین A است که رشد مو را تحریک کرده و باعث تولید سبوم می‌شود که پوست سر شما را مرطوب و سالم نگه می‌دارد.در ضمن شواهد علمی حاکی از آن اند که انبه به مو درخشندگی داده و آن را نرم می کند.

سخن پایانی

وقتی نوبت به مراقبت از مو می‌رسد، با بازاری مملو از محصولاتی مواجه می‌شویم که ما را به نتایج معجزه آسایی امیدوار می‌کنند. با این حال، بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که تغذیه مناسب کلید  موهایی سالم، خوش‌حالت و درخشان است. با مصرف غذاهایی که حوای مواد مغذی مناسبی هستند می‌توان به رشد موهای خود کمک کرده و مواد مغذی اصلی  مورد نیاز برای داشتن موهای سالم را تأمین کنیم. میوه‌های لیست بالا را در رژیم غذایی خود بگنجانید و به موهای سالم سلام کنید.

همچنین بخوانید: آموزش رنگ مو آمبره

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

  1. ولی این میوه ها کمبابه بیشتریاش مثلا پاپایا یا دراگون‌فروت یا گواوا آووکادو اصن گیر نمیاد یا اگه هم باشه خیلی کم و خیلیم گرون :'(

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

15 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا