شبکه‌های اجتماعی

مونتیگو کیست ؟ | آشنایی با سردسته‌ی مافیای شرط‌بندی

مونتیگو لقب فردی به نام فرشید امیرشقاقی است. او به این علت در کانون توجه قرار گرفته که اخیراً یکی از کارشناسان امنیت اطلاعات در آمریکا به نام محمد جرجندی که روی موضوع سایت‌های شرط‌بندی یا همان بت ایرانی کار می‌کند، از او به‌عنوان یکی از سرشاخه‌های این مافیای سیاه نام برده است. بعید است کسی اهل گشت‌زدن در شبکه‌های اجتماعی باشد و دست‌کم یک ویدئو از جانب یکی از شاخ‌های فضای مجازی ندیده باشد که در آن یک سایت شرط‌بندی تبلیغ می‌شود، اما ظاهراً نه‌تنها همه یا بیشتر این سایت‌های شرط‌بندی به هم مربوط‌اند، بلکه موضوع شرط‌بندی با بسیاری از اتفاقات دیگری که در فضای مجازی رخ می‌دهند هم ارتباط دارند و درحال‌حاضر رشته‌ای که تمامی این اتفاقات را به هم متصل می‌کند همین مونتیگو است.

اما مونتیگو کیست و چگونه مافیای بت را در ایران هدایت می‌کند؟ در ادامه خواهیم گفت.

مونتیگو یا فرشید امیرشقاقی کیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم مونتیگو نام مستعار فردی به نام فرشید امیرشقاقی پسر سعدالله امیرشقاقی است که تا امروز به‌عنوان گرداننده‌ی اصلی مافیای شرط‌بندی و قمار در ایران شناخته شده و گفته می‌شود تمامی آن‌چه در فضای مجازی به‌خصوص اینستاگرام و تلگرام در ارتباط با همین سایت‌ها در جریان است، برنامه‌ریزی‌شده به دست اوست.

مونتیگو همراه با پدرخود به‌صورت رسمی و علنی به‌عنوان مالکان سایت شرط‌بندی بت‌بال ۹۰ فعالیت می‌کند، اما فعالیت او در این زمینه بسیار گسترده‌تر و ریشه‌دارتر از مالکیت یک سایت شرط‌بندی است. تقریباً تمامی افرادی که در فضای مجازی به تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی مشغول هستند، از مونتیگو پول می‌گیرند و براساس سناریوهای او بازی می‌کنند.

فرشید امیرشقاقی در سال ۱۳۷۲ در تهران متولد شده و تخصص زیادی در برنامه‌نویسی کامپیوتر و آی‌تی دارد و زمانی که در ایران بوده هم به‌اشکال مختلف در زمینه‌ی برنامه‌نویسی برای ایجاد درگاه‌های مبادله‌ی پول و کالا فعالیت می‌کرده است. مونتیگو ابتدا همراه با علیشمس وارد دنیای موسیقی شد و پس از آن با خوانندگانی مثل سهراب ام‌جی، سیجل، لیتو، نسیم، آرتا و گروه‌های زد بازی و وانتوز همکاری کرد و همچنان هم در همین زمینه فعال است و ظاهراً قرار است به‌زودی آلبومی به نام «زندگی مونتیگو» را منتشر کند. فرشاد امیرشقاقی اکنون در اسپانیا زندگی می‌کند و اخیراً با دنیا جهان‌بخت وارد رابطه شده است.

مونتیگو کیست ؟

مونتیگو چطور مافیای شرط‌بندی در ایران را رهبری می‌کند؟

اگر افرادی مثل داوود هزینه، وحید خزایی، ساشا سبحانی و محسن افشاری را بشناسید یا حداقل صفحه‌ی اینستاگرام آن‌ها را دیده باشید متوجه می‌شوید که این افراد هر کدام یک سایت شرط‌بندی را تبلیغ و آن را معتبرترین و امن‌ترین سایت‌ بت ایران معرفی می‌کند و خلاصه با هر ترفندی شده تلاش می‌کند مخاطب را تشویق کند تا وارد آن سایت شود و قمار کند.

بیشتر بخوانید
احمد پورمخبر بازیگر سینما و تلویزیون درگذشت + بیوگرافی

این افراد یا سایر افرادی که به‌عنوان شاخ‌های اینستاگرام شناخته می‌شوند، همیشه در کانون توجه هستند و نام هر یک هر از گاهی به هر علتی که شده سر زبان‌ها می‌افتد. مثلاً روزی در اینستاگرام می‌بینیم که داوود هزینه وحید خزایی را تهدید می‌کند و چند روز بعد ویدئوی جدال آن دو با اسلحه‌ی سرد در فضای مجازی پخش می‌شود، روزی می‌شنویم ساشا سبحانی گم‌شده، روزی می‌بینیم پدر آرات حسینی پس از رسیدن به اندک‌شهرتی، تبلیغ سایت شرط‌بندی می‌کند و خلاصه کم شاهد این دست اتفاقات در اینستاگرام نیستیم. با توجه به سخنان آقای جرجندی تمامی این اتفاقات همه نمایش‌هایی هستند که مونتیگو طرح‌ریزی می‌کند تا عوامل خود را همچنان شاخ اینستاگرام نگه دارد و بتواند از طریق آن‌ها مافیای خود را اداره کند و گسترش دهد.

بدیهی‌ست که افرادی که اکنون به‌عنوان شاخ‌های اینستاگرام شناخته می‌شوند با او همکاری می‌کنند، چرا که از یک سو پول خوبی از او دریافت می‌کنند و از سوی دیگر بین طرفداران خود شهرت و محبوبیت پیدا می‌کنند و حتی بعضی از جملاتی که در ویدئوهای اینستاگرام‌شان استفاده می‌کنند در رسانه‌ی ملی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این افراد اکثراً هیچ تخصص و هنری ندارند و تنها با پول‌روی‌پول‌گذاشتن از این طریق و طرق دیگر، که به‌احتمال زیاد باز هم نادرست‌اند، در گران‌قیمت‌ترین و لوکس‌ترین هتل‌های ترکیه زندگی می‌کنند و کاری جز انتشار عکس و ویدئوی مخاطب‌پسند برای افزایش فالوور و لایک ندارند. البته با پولی که آن‌ها دارند ساخت این ویدئوها نه‌تنها کار سختی نیست، بلکه برای‌شان ابزار تفریحات فاسد و سرگرمی هم شده.

از سویی افرادی که گماشته‌های مونتیگو در فضای مجازی هستند، همیشه با انتشار پست‌های اینستاگرام، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی افرادی که ظاهراً در شرط‌بندی شرکت می‌کنند و درآمدهای میلیاردی ماهانه دارند سعی می‌کنند نشان دهند که از سویی امکان دست‌یافتن به تمامی رویاها یک‌شبه ممکن است، حتی اگر چند ماه هم ضرر به‌دنبال داشته باشد، و از سویی تلاش می‌کنند که به مخاطبان این اطمینان را بدهند که افرادی که این درآمدها را کسب کرده‌اند و پول‌هایی که گرفته‌اند واقعی هستند و ساختگی نیستند.

مونتیگو کیست

نقل‌وانقال پول در سایت‌های شرط‌بندی چگونه انجام می‌شود؟

بزرگ‌ترین مانع سر راه سایت‌های شرط‌بندی نقل‌وانتقال پول است، چرا که این سایت‌ها ظاهراً درگاه‌های پرداخت مجاز داخلی ندارند و از سویی بیشتر کاربران‌شان در ایران زندگی می‌کنند. درست همین موضوع بوده که آقای جرجندی را به ارتباط‌داشتن تمام سایت‌های شرط‌بندی مشکوک کرده و باعث شده او برای یافتن واقعیت دست به تحقیقات بیشتر بزند. او می‌گوید زمانی که مشغول بررسی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های فیشینگ، که اطلاعات کارت‌های بانکی افراد را برداشته و از حساب آن‌ها پول برداشت می‌کنند، بوده، متوجه شده همزمان با افزایش بسیار زیاد عملیات فیشینگ فعالیت سایت‌های شرط‌بندی در اینستاگرام، تلگرام و سایر شبکه‌های مجازی نیز گسترش بسیار بیشتری پیدا کرده و به وجود ارتباطی بین این دو شک کرده است.

بیشتر بخوانید
جنجال جدید ریحانه پارسا | لایو مشترک با مسیح علینژاد

جرجندی می‌گوید باتوجه به محدودیت برداشت روزانه برای انتقال وجه کارت‌به‌کارت و عملی‌نبودن خرید کالاهای زیاد با اطلاعات کارت‌های بانکی دزدیده‌شده، بدون این‌که در بلندمدت رد دزدی پیدا نشود، این احتمال وجود دارد که عملیات فیشینگ به‌منظور پیداکردن راهی برای پول‌شویی پول‌های به‌دست‌آمده از سایت‌های شرط‌بندی بیشتر شده‌اند.

او می‌گوید سایت‌های شرط‌بندی درگاه مستقیم دارند، چرا که سیستم بانکی حال‌حاضر کشور این اجازه را به یک فرد حقیقی یا حقوقی می‌دهد تا با پرداخت یک ملبغ درگاه فرد دیگر را کرایه کند و از طریق آن هر اندازه که بخواهد تراکنش داشته باشد و از آن‌جا که هنوز درگاه‌های ارائه‌شده به افراد مختلف در صنوف مختلف دسته‌بندی نشده‌اند، به‌سختی می‌توان فهمید درگاهی که تراکنش‌های میلیاردی داشته در کدام صنف بوده. بدین‌ترتیب پول‌هایی که به‌حساب سایت‌های شرط‌بندی وارد می‌شوند، شسته شده و دوباره وارد سیستم پولی قانونی می‌شوند.

علت موفقیت مونتیگو چیست؟

مسلماً یکی از مهم‌ترین علت‌های موفقیت مونتیگو به‌گونه‌ای که دارای هواپیمای شخصی باشد، در یکی از لوکس‌ترین هتل‌های ترکیه اقامت داشته باشد و به هر خواستی که داشته رسیده باشد تا جایی که در حدود ۲۵ سالگی در اینستاگرامش بنویسد به هر چه خواسته رسیده و دیگر آرزویی ندارد، تمایل انسان‌ها به تنبلی، پول‌پوستی از یک سو و خواست به‌دست‌آوردن پول بدون زحمت و یک‌شبه از سوی دیگر و البته ساده‌لوحی‌شان است.

شاخ‌های اینستاگرام از یک سو با اجرای شوهای مستهجن و مسخره‌ای مثل خوردن همزمان چند خوراکی بدمزه یا شکستن نارگیل با سرشان، توجه مخاطبان را جلب و آن‌ها را به شرکت در سایت‌های شرط‌بندی تشویق می‌کنند و از سویی این‌سو و آن‌سو می‌بنیم تصاویر پست‌های افرادی را که مثلاً از طریق این سایت‌ها برنده شده‌اند و به تمامی آرزوهای‌شان رسیده‌اند.

بیشتر بخوانید
چهره‌ی زنان ابراهیم (ع) در شبکه‌ی پویا جنجالی شد + عکس

این دو در کنار تنبلی و پول‌پرستی، افراد را به سمت سایت‌های بت می‌کشانند و باعث می‌شوند روزانه پول‌های میلیاردی به‌حساب آن‌ها وارد شود، تا همان‌طور که گفتیم دیگر چیزی نباشد که قدرت خریدش را نداشته باشند و چیزی نباشد که توانند آن را بخرند و به‌همین‌خاطر بگویند دیگر هیچ آرزویی ندارند.

مونتیگو کیست
مونتیگو علیشمس

چگونه سایت‌های شرط‌بندی می‌توانند بر فرهنگ یک جامعه اثرگذار باشند؟

همیشه شنیده‌ایم که قمار بد است، و احتمالاً خودمان آن را بد بدانیم، اما شاید اصلاً ندانیم چرا. قمار را می‌توان از جنبه‌های متعددی بد و مخرب دانست، اما یکی از آن‌ها، در شکل امروزی قمار، این است که مالکان این سایت‌ها گذشته از این‌که دارند پول‌های کلان به‌جیب می‌زنند، نقش بسیار مهمی بر فرهنگ جامعه دارند، چرا که ابزارهای آن‌ها، که همان شاخ‌های اینستاگرام و مانند آن‌ها هستند، از روش‌هایی برای جلب فالوور و لایک استفاده می‌کنند که عموماً در راستای کشاندن فرهنگ جامعه به سمت ابتذالی‌ست که خودشان درگیرش هستند.

کدام‌یک از تبلیغ‌کنندگان سایت‌های شرط‌بندی کاری مفید برای مخاطبان خود انجام داده یا چیزی به آن‌ها یاد داده است؟ هیچ‌کدام. خیر، نمایش مضحک لباس‌دادن به فقرا در ترکیه و امثال آن‌ها کار مفیدی نیست، بلکه تنها حرکتی در راستای فریب‌دادن مخاطبان است. این سایت‌ها و مالک‌شان کار خودشان را کرده‌اند، دیگر کسی به موسیقی و ادبیات فاخر علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، کسی به‌دنبال یادگرفتن یک حرفه – آن‌طور که بر تولید اثر مهم داشته باشد – نیست، مدرسه و دانشگاه دیگر محیط‌های یادگرفتن نیستند، بلکه محیط‌هایی هستند برای اشتراک آن‌چه شب قبل در شبکه‌های اجتماعی یادگرفته‌شده‌اند، دختران به‌جای تلاش برای استقلال و پرورش استعدادهای‌شان تبدیل به اسکورت‌سرویس‌های مونتیگو و شاخ‌های اینستاگرام می‌شوند و خلاصه فرهنگ نسل جدید جامعه به‌شدت تحت تأثیر این سایت‌ها قرار گرفته است.

سخن آخر

این‌که آیا واقعاً مونتیگو گرداننده‌ی اصلی مافیای قمار در ایران است یا نه واقعاً آن‌چنان مهم نیست، در هرصورت او زیرمجموعه‌ای از یک مافیای بزرگ‌تر است و در راستای اهداف آن فعالیت می‌کند. این‌که چرا هیچ برخورد جدی با سایت‌های شرط‌بندی در ایران و افرادی که در آن‌ها شرکت می‌کنند نمی‌شود سؤال بزرگی‌ست، اما مهم‌تر از آن این است که چرا باید شاخ‌های اینستاگرام تا این اندازه مخاطب و فالوور داشته باشند که به‌سادگی زمینه‌ای برای امثال مونتیگو فراهم آورند و امکان راه‌انداختن چنین مافیایی را به او بدهند.

بیشتر بخوانید: الناز گلرخ کیست؟

[تعداد: ۲۰   میانگین: ۳.۹/۵]

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

    1. فرشید امیرشقاقی خودش برنامه نویسه همین که تونسته یه سیستم خدمات بانکی کشورو فلج کنه خودش نشان از هوششه اوقت تو میخوایی اونو هک کنی؟گیریم گیریم گیریم هکم کردی بک نداره دوباره بیاره بالا؟

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

6 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا