اقتصادیسیاسی

اتحادیه اروپا با لغو تحریم‌ها موافقت کرد!

چند وقتی است که به‌واسطه‌ی شیوع ویروس کرونا در جهان، کشورهای مختلف، به‌خصوص روسیه، از آمریکا خواسته‌اند که تحریم‌ها علیه کشورهای ایران، کوبا و ونزوئلا را بردارد تا این کشورها بتوانند بهتر با این ویروس مقابله کنند. در ابتدا کشورهای اتحادیه‌ی اروپا با این که آمریکا تحریم‌ها را بردارد موافقت نکردند، اما بر طبق خبری که وزارت خارجه‌ی کشور اسپانیا انتشار داد، گویا در جلسه‌ی ویدئویی دیروز سران اتحادیه‌ی اروپا، آن‌ها با لغو تحریم‌ها موافقت کرده‌اند.

آرانچا گونزالس لایا خبر داد که وزرای خارجه‌ی کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به این توافق رسیده‌اند که «معافیت تحریمی بشردوستانه» ایجاد کنند تا کشورهایی مانند ایران که تحریم هستند بتوانند تجهیزات پزشکی و دارویی‌شان را برای مبارزه و مقابله با ویروس کرونا بهبود بخشند.

گونزالس با تأکید بر این که تحریم‌های اقتصادی آمریکا و سایر کشورها از بندی که بر «معافیت بشردوستانه» دلالت دارد برخوردار است، قابل‌تعلیق‌بودن تحریم‌ها را مطابق با قانون خود تحریم‌ها دانست.

آرانچا گونزالس لایا اضافه کرد: «ما باید ضمانت کنیم که این بند [یعنی بند معافیت‌های بشردوستانه] قابل استناد است و همچنین کشورها و شرکت‌های تولیدکننده‌ی تجهیزات پزشکی و مواد ضدعفونی‌کننده می‌توانند از این بند استفاده کنند تا همه بتوانند ابزار لازم برای مقابله با این بیماری همه‌گیر را در اختیار داشته باشند».

گونزالس همچنین تأکید کرد که حمایت اروپا از کشورهایی که ممکن است از این ویروس آسیب بیشتری ببینند، از جمله کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی، بسیار اهمیت دارد.

 گفتنی است که باوجودی‌که چندین کشور، حتی سازمان ملل، از آمریکا خواسته‌اند که در دوران شیوع کروناویروس برخی از تحریم‌های بانکی را لغو کند، آمریکا تا کنون هیچ قدم مثبتی برای لغو تحریم‌ها برنداشته و حتی به‌تازگی چند تحریم جدید هم به لیست تحریم‌ها اضافه کرده‌است!

بیشتر بخوانید
جنجال توهین به روحانی در شبکه چهار + واکنش‌ها و فیلم

باید دید اکنون که اتحادیه‌ی اروپا هم با لغو تحریم‌ها موافقت کرده‌است، واکنش آمریکا در برابر آن چیست. تا همین‌جا هم که آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرده و حتی اضافه کرده است، خود نشان‌گر چهره‌ی واقعی این کشور برای مردم جهان است.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا