پزشکی

مواد غذایی ضد سرطان را بشناسید

سرطان از بلاهای فراگیر روزگار ماست و شوربختانه در دهه‌های اخیر به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. تنها در آمریکا، در هر سال، ۱ میلیون نفر به سرطان مبتلا می‌شوند. تا سال ۲۰۰۹، هر ساله ۵۶۰ هزار و ۳۴۰ نفر در آمریکا بر اثر سرطان جان خود را از دست داده‌اند. یک خبر خوب در مورد سرطان این است که با رعایت برخی موارد می‌توان تا به حد بسیاری از ابتلا به انواع آن جلوگیری کرد. یکی از این موارد، داشتن یک رژیم غذایی ضد سرطان است. به همین سبب، در این نوشتار بر آن شده‌ایم که به معرفی برخی از مواد غذایی ضد سرطان بپردازیم. مواد غذایی‌ای که اگر آن‌ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید، می‌توانید گام‌هایی مثبت در جهت جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان و یا کاهش رشد سلول‌های سرطانی بردارید.

مواد غذایی ضد سرطان

۱- سبزیجات برگ‌سبز

سبزیجات  برگ سبز شامل کلم پیچ، اسفناج، کاهو و موارد از این قبیل اند و از جمله بهترین مواد غذایی موجود در طبیعت محسوب می‌شوند. این سبزیجات، سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و آنزیم‌های مفید هستند.  افزون بر این، منبعی غنی از ویتامین ث، بتاکاروتن و دیگر ترکیبات گیاهی مفید اند. این سبزیجات منبعی طبیعی از گلوکوزینولات‌ها هستند و  از ایجاد و رشد تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کنند. اگر خواهان سلامتی بیشتر هستید، می‌توانید آب این سبزیجات را در منزل بگیرید و نوش‌جان کنید و به این ترتیب به سلامت بدن خود کمک کنید.

۲-  سبزیجات کریستالی

سبزیجات کریستالی از جمله بهترین مواد غذایی ضد سرطان هستند. این سبزیجات به سبب دارا بودن انواعی از آنتی‌اکسیدان‌ها، به‌خصوص یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها یعنی گلوتاتیون، قابلیت مقابله با فعالیت‌های رادیکال‌های آزاد را دارند. کلم بروکلی، از جمله سبزیجات کریستالی است که علاوه بر آن‌که به سبب داشتن سولفورفان از بهترین مواد غذایی ضد سرطان است، سرشار از ویتامین ث و سایر مواد معدنی نیز هست. افزون بر سولفورفان، کلم بروکلی حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام اندولس است. این آنتی‌اکسیدان یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها در ارتباط با مبارزه با سرطان است.

بیشتر بخوانید
چه عاداتی موجب پیری زودرس پوست می‌شوند؟

۳- بلوبری و توت‌فرنگی

توت فرنگی، بلوبری و تمشک از دیگر مواد غذایی ضد سرطان هستند. این مواد، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، از جمله فنول‌ها، زیکسانتین، لیکوپن، کریپتوکسانتین، لوتئین و پلی ساکاریدها، جهت جلوگیری از سرطان هستند.

۴- هویج

هویج نیز از جمله مواد غذایی ضد سرطان است. بتاکاروتن موجود در آن برای مبارزه با سرطان، مفید است.

۵- مرکبات

مرکبات به سبب دشتن کارتونئید (آلفا کاروتن، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتئین و کریپتوکانتین) نقشی مؤثر در پیشگیری از سرطان دارند. نارنج، گریپ‌فروت و پرتقال از بهترین انواع مرکبات هستند.

۶- گوجه فرنگی

مواد غذایی ضد سرطان

گوجه فرنگی نیز در زمره‌ی مواد غذایی ضدسرطان قرار دارد. گوجه به سبب داشتن کارتنوئید می‌تواند در جلوگیری از سرطان، خصوصاً در کودکان، نقشی مثبت داشته باشد.

۷- سیر

برخی پژوهش‌ها نشان از آن دارند که سیر و پیاز نیز می‌توانند در زمره‌ی مواد غذایی ضد سرطان قرار گیرند. بسیاری از متخصصان بر آن اند که سیر در پیشگیری از سرطان و همچنین کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی، خصوصاً در سرطان پستان و سرطان معده، مؤثر است.

۸- چای سبز

چای سبز از جمله نعمات زندگی بشر است. چای سبز، به سبب آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد، خصوصاً آنتی‌اکسیدان کاتچین، ماده‌ای مفید و عالی برای پیشگیری از انواع سرطان است.

۹- دانه‌ها

دانه‌ها نیز جزو مواد غذایی ضد سرطان هستند. تخم کتان از بهترین دانه‌های موجود در جهان است. تخم کتان می‌تواند فیبر، امگا۳ و مقادیر زیادی از مواد معدنی مهم بدن را تأمین کند. تخمه آفتابگردان، تخمه کدو و کنجد نیز از جمله دانه‌های بسیار مفید برای پیشگیری از سرطان هستند.

بیشتر بخوانید
راهنمای خرید دستگاه تست قند خون | 12 فاکتور انتخاب دستگاه قند خون

۱۰- قارچ

قارچ هم از مواد غذایی مفید برای مبارزه با سرطان محسوب می‌شود. قارچ می‌تواند با بالا بردن سطح ایمنی بدن با سلول‌های سرطانی مبارزه کند.

سایر مواد غذایی ضدسرطان به قرار زیر اند:

  • چغندر قرمز (به سبب داشتن فلاوونوئیدها)
  • آووکادو (دارای مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها و بتاکاروتن است.)
  • گیلاس
  • سویا
  • انار
  • کدو

منابع:

draxe | health

همچنین بخوانید: مواد غذایی مفید و مضر در دوران بارداری

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

هجده + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا