تکنولوژیخبر ببرسبک زندگی

کشاورزان و دانشمندان چگونه میوه و سبزیجات شما را مهندسی می‌کنند

به گزارش وبسایت خبری بی‌بی‌سی، فرانکو فوبینی، بنیانگذار شرکت تامین کننده میوه و سبزیجات Natoora، می‌گوید:

بدون شک چاشنی‌ها ترندی نوظهور هستند. شاید تعجب کنید که عطر و طعم هرگز از مد نیافتاده است.

او در ادامه می‌گوید، اما یافتن انواع میوه‌ها و سبزیجات واقعاً خوش طعم می‌تواند دشوار باشد و دلیل آن بیشتر به خاطر سوپرمارکت‌ها است. آنها به این که مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشند نیاز دارند، بنابراین برای مثال گوجه فرنگی مورد نیاز آنها پوست ضخیم‌تری دارد که به راحتی شکافته نمی‌شود. یک گوجه فرنگی که ممکن است زودتر بالغ شود و می‌تواند آب بیشتری جذب کند. بنابراین با گذشت زمان، شما انواع مواد غذایی خود را برای ویژگی‌های دیگری غیر از طعم پرورش می‌دهید. در نتیجه ویژگی طعم از اهمیت برخوردار می‌شود و همانطور که در طبیعت آن وجود دارد و اگر برای صفات دیگر پرورش دهید، مجبورید به آن عطر و طعم ‌دهید.

شرکت آقای فوبینی متخصص در تولید محصولات فصلی منتخب برای عطر و طعم است و محصولات خود را به رستوران‌ها و مغازه‌های سطح بالا در دنیا می‌فروشد. او می‌گوید:

برخی از این خلاقیت‌ها از رستوران‌ها ناشی می‌شود، زیرا آشپزها تأثیر زیادی دارند.

این موضوع و سفر به دور دنیا هر دو باعث ایجاد این تولد دوباره در عطر و طعم و این جستجوی عطر و طعم شده‌اند. پرورش دهندگان و محققان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته برای تولید میوه و سبزیجات که طعم و مزه سنتی را دارند، تحقیقات خود را انجام می‌دهند، در حالی که سعی دارند سوپرمارکت‌ها را راضی نگه دارند. پروفسور هری کلی از دپارتمان علوم باغبانی دانشگاه فلوریدا در تلاش است تا ترکیب شیمیایی و ژنتیکی طعم دهنده‌های میوه و سبزیجات، با تمرکز بیشتر بر روی گوجه فرنگی را درک کند.

بیشتر بخوانید
محمود دولت‌آبادی: در سوگ این مردمان زمینگیر شده‌ام

گوجه فرنگی برای مدتی طولانی یک سیستم مدل برای رشد میوه بوده است. این محصول دارای زمان تولید کوتاه، منابع ژنتیکی بسیار خوب و مهمترین محصول از نظر اقتصادی در سراسر جهان است. گوجه فرنگی دومین گونه گیاهی بود که توالی کامل ژنوم را بدست آورد و کمک بزرگی در مطالعه ژنتیک ارگانیسم کرد. عطر و طعم گیاه یک پدیده پیچیده است. در مورد گوجه فرنگی، این ماده غذایی از اثر متقابل قندها، اسیدها و بیش از دوازده ترکیب فرار حاصل از اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و کاروتنوئیدها تشکیل می‌شود.

پروفسور کلی می‌خواهد ژن‌های کنترل کننده سنتز مواد فرار طعم دهنده را شناسایی کند و از این طریق برای تولید گوجه فرنگی با طعم بهتر استفاده کند. او می‌گوید:

ما در مرحله‌ای نیستیم که ما ویژگی‌های برتر طعم را در یک خط کامل جمع کنیم، اما انتظار داریم تا حدود یک سال دیگر به آنجا برسیم.

می‌توان با وارد کردن ژن از گونه‌های دیگر از اصلاحات ژنتیکی (GM) برای بهبود عطر و طعم استفاده کرد، اما در بسیاری از نقاط جهان تولیدات ایجاد شده به این روش ممنوع است. با این حال، اشکال دیگر دستکاری ژنتیکی به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است. شرکت آمریکایی Pairwise با استفاده از CRISPR  یا فناوری ویرایش ژن دارای مجوز از هاروارد، انستیتوی برود و بیمارستان عمومی ماساچوست در حال کار بر روی انواع جدید میوه و سبزیجات است.

CRISPR  به جای گرفتن ژن از گونه‌های دیگر، مانند GM، به اصلاح ژن‌های موجود در گیاه با برش و اتصال می‌پردازد. هاون بیکر، بنیانگذار Pairwise می‌گوید:

ما در یک یا دو قطعه DNA تغییرات بسیار کوچکی ایجاد می‌کنیم.

چنین ویرایش ژنی در بیشتر نقاط آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و ژاپن غیر GM تلقی می‌شود. با این حال در اروپا، که اصلاح ژنتیکی بسیار بحث برانگیز است، GM محسوب می‌شود و تحت مقررات دقیقی می‌باشد.

بیشتر بخوانید
شهردار بعدی نیویورک می‌خواهد دستمزد خود را به بیت کوین دریافت کند

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، شورایی را در مورد استفاده از ویرایش ژن برای اصلاح دام و محصولات غذایی در انگلیس آغاز کرده است.

ویرایش ژن چیست و چرا بحث برانگیز است؟

حتی در ایالات متحده، جایی که دیدگاه‌ها کمتر جا افتاده است، برخی از تولیدکنندگان نسبت به اصلاح ژنتیکی احتیاط می‌کنند. آقای فوبینی می‌گوید:

ما به هیچ وجه طرفدار آن نیستیم. گرچه گاهی اوقات نوآوری درست انجام می‌شود و ممکن است نتیجه خوبی داشته باشد، اما ما به سنت اعتقاد داریم و لزوماً چیزی را خراب نمی‌کنیم و به طبیعت و نحوه عملکرد طبیعت احترام می‌گذاریم.

طرز تهیه‌ی مرحله‌به‌مرحله‌ی دلمه گوجه فرنگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

17 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا