بین‌المللیسیاسی

نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن برگزار شد

شب گذشته نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن برگزار شد. این مناظره البته حواشی زیادی داشت و هنوز هم در رسانه‌های آمریکا و جهان در مورد آن بحث می‌شود. موضوعات مختلفی در مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن مطرح شدند و هر یک از دو کاندید ریاست جمهوری آمریکا به این موضوعات واکنش نشان دادند. در این بین کار حتی به فحاشی هم کشید.

نمی‌توان با این دلقک حرف زد

بایدن در جایی ترامپ را «دلقک» خواند. پس از آن‌که ترامپ به بایدن گفت اگر تو رییس‌جمهور شی نصف شرکت‌ها از آمریکا می‌روند، بایدن که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما معاون او بود پاسخ داد: در دوران رییس‌جمهوری اوباما اقتصادی بحرانی را تحویل گرفتیم و در عوض اقتصادی پویا را به ترامپ تحویل دادیم. سپس ترامپ گفت: همسر شهردار مسکو ۳.۵ میلیون دلار به پست دارد، ماجرا چه بود؟

اینجا بود که بایدن عصبی شد و گفت: با این دلقک نمی‌توان اصلاً حرف زد.

مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

چرا وقتی معاون رییس‌جمهور بودی از این کارها نکردی؟

در بخشی دیگر از مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن بحث در مورد مالیات‌ها شکل گرفت. ترامپ در پاسخ به این اتهام که مالیات ۷۵۰ دلاری پرداخت کرده گفت: من میلیون‌ها دلار مالیات پرداخت کرده‌ام و مالیات ۷۵۰ دلاری کذب محض است. من پیش از آن‌که رییس‌جمهور شوم در کار ساخت‌وساز بودم و البته از قوانین بهره برده‌ام تا کمتر مالیات بدهم. بایدن واکنش نشان داد و گفت: تحلیل‌گران وال‌استریت مدام تأکید دارند که طرح اقتصادی من رشد اقتصادی را برای آمریکا به همراه خواهد داشت. بسیاری از مالیات‌ها در دوران من لغو می‌شوند یا لااقل کمتر خواهند شد.

بیشتر بخوانید
وزن سنجی مسافران قبل از پرواز

در اینجا بود که ترامپ گفت: چرا وقتی معاون رییس‌جمهور بودی از این کارها نکردی؟

مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

تو اصلاً هوش نداری!

در بخشی دیگر از مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن، رییس‌جمهور فعلی آمریکا به بایدن گفت اصلاً چیزی به اسم هوش در وجودت نیست.

در واقع بایدن ابتدا گفت ترامپ همان کسی است که ادعا کرد کرونا ۶ماهه از بین می‌رود و حتی گفت ماده‌ی ضدعفونی بخورید تا ویروس از بین برود. این شخص الان می‌گوید واکسن کرونا به‌زودی خواهد آمد!

ترامپ در پاسخ گفت: من با دانشمندان گفت‌وگو کرده‌ام و آن‌ها بوده‌اند که گفته‌اند واکسن کرونا به‌زودی عرضه می‌شود. تو موضوع هوش را به میان نیاور. نمره‌های دانشگاهات مشخص است. چیزی به اسم هوش در وجودت نیست.

می‌شود خفه شوی؟

در مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن بحث گاهی به بیراهه کشیده می‌شد. در جایی مجری به ترامپ گفت که دولت او در این ۴ سال هیچ جایگزینی برای طرح سلامت اوباما موسوم به اوباماکر نداشته‌است. در ادامه بایدن گفت که ترامپ اصلاً هوادار مردم آمریکا نیست و درحالی‌که میلیون‌ها آمریکایی از این طرح استفاده می‌کنند، ترامپ می‌خواهد حق استفاده‌ی میلیون‌ها آمریکایی از این طرح را از آن‌ها بگیرد. در این بین ترامپ بارها میان صحبت‌های بایدن آمد و به‌یک‌باره بایدن با عصبانیت رو به ترامپ گفت:

«می‌شود خفه شوی؟»

اگر بایدن رییس‌جمهور بود، میلیون‌ها نفر در آمریکا می‌مردند

بحث ویروس کرونا از قلم نیفتاد. در قسمتی از مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن بحث در مورد کرونا راه افتاد و بایدن با کنایه گفت که تا کنون ۲۰۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته‌اند. او مرگ این افراد را به‌نوعی به بی‌برنامه‌بودن ترامپ برای مدیریت بحران ارتباط داد.  در واکنش به سخنان بایدن، ترامپ گفت اگر بایدن رییس‌جمهور بود میلیون‌ها نفر در آمریکا در اثر کرونا می‌مردند.

بیشتر بخوانید
اپل در دادگاه ضربه بزرگی به اپیک گیمز وارد کرد.

مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

ترامپ در صورت باخت باید کاخ سفید را ترک کند

بایدن در قسمت از صحبت‌های‌اش با حمایت از رأی‌گیری پستی گفت که اگر ترامپ انتخابات را ببازد دیگر جایی در خاک سفید نخواهد داشت و باید آن‌جا را ترک کند.

انتقادها از مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

در شبکه‌های اجتماعی و در رسانه‌های مختلف واکنش‌های زیادی نسبت به مناظره بایدن و ترامپ صورت گرفته‌است. بسیاری این مناظره را شرم‌آور و آزاردهنده توصیف کردند. تنش‌های مناظره و صحبت‌های تند دو نامزد از هم موجب شد که حتی نشریه‌ی آتلانتیک در توییتی بنویسد:

شبی انزجار آور برای دموکراسی.

مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

مجری شبکه‌ی خبری CNN نیز این مناظره را «شرم‌آور» معرفی کرد.

در نظرسنجی‌ای هم که سی‌بی‌اس برگزار کرد، نزدیک به ۷۰ درصد شرکت‌کنندگان مناظره ترامپ و بایدن را آزاردهنده اعلام کردند.

توییت ترامپ پس از مناظره

بعد از اتمام‌شدن مناظره، ترامپ در توییتی کنایه‌آمیز مجری مناظره یعنی کریس والاس را حامی بایدن معرفی کرد.

مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

پنج − چهار =

دکمه بازگشت به بالا