بین‌المللیسیاسی

واشنگتن با هشدار به آنکارا وارد منازعه میان ترکیه و یونان شد

اخیرا به دلیل اقدامات ترکیه در بحث اکتشاف و استخراج نفت و گاز از دریای مدیترانه، تنش‌ها میان ترکیه و یونان به اوج خود رسیده است. کنش‌های آنکارا موجب شده، نخست وزیر یونان نسبت به وقوع درگیری با ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار دهد.

حالا، همزمان با اوج گرفتن تنش‌ها میان آتن و آنکار، آمریکا به عنوان مخالف ترکیه وارد منازعه دو کشور شده است. به دنبال آن، واشنگتن ناو هسته‌ای هواپیمابر «یواس‌اس دوایت آیزنهاور» را به همراه ۱۲ کشتی جنگی وارد دریای مدیترانه کرده است. از طرفی بر اساس اعلام رسانه‌ها نظامیان آمریکایی در جزیره کرت یونان در رزمایش با نیروهای هوایی این کشور شرکت خواهند کرد. همچنین آمریکا دیروز در شمال سوریه با تیم‌های ضدترور کردها رزمایش مشترکی برگزار کرد.

از یک سو این دو رزمایش را می‌توان پیام و هشدار مستقیم کاخ سفید به اردوغان تلقی کرد و از سوی دیگر می‌توان چنین تصور کرد که واشنگتن با همدلی اروپا در برابر ترکیه قصد دارد تا آن‌ها را به این شکل در جبهه ضد چینی با خود همراه سازد.

بیشتر بخوانید: چین و آمریکا | آغاز جنگ سرد دوران معاصر

بیشتر بخوانید
اردوغان دست به دعا برای پیروزی ترامپ در رقابت با بایدن شده است

مهان صمدی طاری

جست‌وجو‌گر و تحلیلگری که سعی دارد با تمام استعدادها و توانایی هایش پیش از هر چیزی، انسان باشد. «دل مرنجان که ز هر دل به خدا راهی هست!»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

فقط نام را وارد کنید. نیازی به ثبت ایمیل نیست.

سه + یازده =

دکمه بازگشت به بالا