اجتماعیهنر

گوهر خیراندیش چرا ممنوع‌التصویر شد؟

سریال «زیرخاکی» که قرار بود در ماه رمضان امسال از تلویزیون پخش شود، گویا پخش نخواهد شد و گفته می‌شود علت پخش نشدن سریال زیرخاکی این است که گوهر خیراندیش که یکی از بازیگران این سریال است ممنوع‌التصویر شده‌است.

دیشب هم در اخبار شبکه‌ی یک سیما لیستی از سریال‌های ماه رمضان معرفی شد که در آن‌ها هیچ خبری از سریال زیرخاکی نبود و گویا شایعه‌ی پخش نشدن سریال زیرخاکی از تلویزیون واقعیت دارد.

جلیل سامان، نویسنده و کارگردان سریال زیرخاکی، به‌نوعی اعلام کرده که علت اصلی پخش نشدن سریال زیرخاکی ممنوع التصویری گوهر خیراندیش است. او در همین راستا اظهار داشته است که اگر سریال زیرخاکی فقط به دلیل ممنوع التصویر بودن گوهر خیراندیش پخش نشود، مقصر اصلی این ماجرا فقط خانم گوهر خیراندیش است. در این باره در ادامه توضیح داده خواهد شد.

اما چرا خانم گوهر خیراندیش ممنوع التصویر است؟

گوهر خیراندیش در سریال زیرخاکی

علت ممنوع التصویری گوهر خیراندیش

چندی پیش عکس‌ها و ویدئوهایی از عروسی دختر گوهر خیراندیش دیده شدند که در آن‌ها گوهر خیراندیش بدون داشتن حجاب در عروسی شرکت داشت. جالب آن که در این عروسی، ابیِ خواننده به همراه همسرش مهشید هم حضور داشتند و اتفاقاً عکس‌هایی هم هستند که در آن‌ها گوهر خیراندیش و ابی و مهشید و … حضور دارند.

اما چرا خانم گوهر خیراندیش ممنوع التصویر است؟

گوهر خیراندیش و ابی

با پخش‌شدن این تصاویر در ایران، گویا حکم ممنوع التصویری خانم گوهر خیراندیش صادر شده و همین موجب شده است که سریال زیرخاکی از تلویزیون پخش نشود.

بیشتر بخوانید: توهین سحر قریشی به یک پاکبان

کیهان اصرار بر شکایت از گوهر خیراندیش دارد

روزنامه‌ی کیهان در آخرین شماره‌اش با تأکید بر این که باید پیگیری‌های حقوقی برای ضرری که گوهر خیراندیش به سریال زیرخاکی زده است انجام شود نوشت:

مدیران رسانه ملی تا کنون از اعلام وضعیت نمایش این سریال برای ماه مبارک رمضان خودداری کرده‌اند اما با توجه به رفتار غیرحرفه‌ای بازیگر این مجموعه[گوهر خیراندیش] پخش آن در ماه مبارک رمضان دور از انتظار به‌نظر می‌رسد.

سریال زیرخاکی که با حمایت سیمافیلم تهیه شده، داستان خود را در بستر تاریخ معاصر کشورمان پیش از انقلاب اسلامی ایران جلو می‌برد. یکی از بازیگران این مجموعه پس از اتمام نوبت‌های فیلم‌برداری‌اش برخلاف تعهد قانونی خود با اقدامات هنجارشکنانه در خارج از کشور تیم سازنده و سرمایه‌گذار «زیرخاکی» را با مشکل مواجه کرده است تا جایی که اکنون امکان حذف این سریال از برنامه پخش ماه مبارک رمضان وجود دارد.

گفتنی است طبق قرارداد سیمافیلم با سازندگان آثار؛ حق شکایت از اقدامات خودسرانه و غیرقانونی عوامل سازنده به رسمیت شناخته‌شده و جا دارد تا رسانه ملی و متعاقبا سیمافیلم با پیگیری حقوقی نسبت به ضرر و زیانی که از رهگذر اقدام خودخواهانه یک بازیگر متوجه بیت‌المال شده اعلام شکایت کنند.

خانم گوهر خیراندیش مقصر است

در تازه‌ترین مصاحبه‌ای هم که جلیل سامان، نویسنده و کارگردان سریال زیرخاکی، انجام داده تأکید داشته است که در این ماجرا مقصر اصلی کسی نیست جز گوهر خیراندیش.

بیشتر بخوانید
سوشانت سینگ راجپوت بازیگر مشهور هندی خودکشی کرد

جلیل سامان در مورد آن که آیا سریال زیرخاکی پخش نمی‌شود و اگر نشود آیا علت آن گوهر خیراندیش است یا خیر اظهار داشت:

هنوز به بنده اطلاع رسمی در این باره داده نشده اما من هم چیزهایی شنیده ام ولی ما همچنان در حال آماده سازی و انجام کارهای پس تولید سریال هستیم. لازم است بدانید حاشیه اخیر بعد از فیلمبرداری اتفاق افتاده وگرنه ایشان به هیچ عنوان برای این نقش انتخاب نمی‌شد

او اضافه کرد:

اگر بازیگری در جایی حاشیه‌ای به وجود آورده، هیچ ارتباطی به ما و کار ما ندارد. ما در کار حرفه‌ای‌مان به عنوان کارگردان و یا بازیگر وظیفه داریم که کارمان را درست انجام دهیم ولی من فکر می‌کنم هر کس مسئول صیانت از اثر هنری خودش هم هست و باید یک تعهد اخلاقی به کارش داشته باشد. اگر مثلا یک بازیگر در کاری نقش مذهبی بازی می‌کند، دیگر نباید این بازیگر در موقعیتی خودش را نشان دهد که به آن کار لطمه بخورد.

من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. من فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به یک کاری متعهد است و با یک سری افرادی چند ماهی زندگی کرده و نان و نمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر  و همکارانش اتفاق بدی بیافتد.

واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال گردد، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم ایشان از نظر حرفه‌ای بد کردند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا نمی‌شود.

من دو سال برای این کار زحمت کشیدم و همین الان حدود ۴۰ روز است که به خاطر فشار شدید کار، در بستر بیماری در حال پیگیری و انجام امور پس تولید کار هستم. خود مردم و خانم خیراندیش باید قضاوت کنند که چه شرایطی برای ما به وجود آمده است.

به‌روزرسانی:

پس از کلی کش و قوس، سریال زیرخاکی از تلویزیون بدون آن که تصویر گوهر خیراندیش سانسور شود پخش شد.

آرش شمسی

کم کن طمع از جهان و میزی خرسند | از نیک و بد زمانه بگسل پیوند

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. خانم خیر اندیش از نظر من بهترین بازیگر زن کشوره هم از نظر اخلاق و هم از نظر حرفه ای بودنش. و بهش علاقه شدیدی دارم و براش احترام قائلم … لطفا برای ایشون حاشیه درست نکنید … کشور ما بازیگرانی مثل خانم خیر اندیش کم داره قدرشونو بدونید 🙏❤

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا